wyspa w norwegiifot. instagram.com/ vladi_private_islands

"Diabelska wyspa" wystawiona na sprzedaż. Jej historia wywołuje ciarki

Wyspa z mroczną historią została wystawiona na sprzedaż za "jedyne" 30 mln koron norweskich, czyli 12,6 mln złotych. Malownicze Ulvsnes położone jest na malowniczym fiordzie Sørfjorden. Oferuje świetne możliwości dla przyszłego właściciela, jednak trzeba się liczyć z jej dramatyczną przeszłością.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakiej okolicy znajduje się "Diabelska wyspa"
  • co się tam znajduje
  • czemu zawdzięcza swoją nazwę

"Diabelska wyspa" znajduje się we fiordzie Sørfjorden, będącym częścią słynnego Hardangerfjord. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całej Norwegii. Zaledwie 20 km dalej leży najsłynniejsza atrakcja Norwegii - Trolltunga, czyli Język Trolla.

"Diabelska wyspa" wystawiona na sprzedaż

Swój pseudonim wyspa zawdzięcza mrocznym historiom lokalnych mieszkańców. W XIX wieku funkcjonowała tam szkoła z internatem dla "niegrzecznych chłopców", a do zeszłego roku funkcjonowało tam więzienie otwarte w latach 80 ubiegłego wieku. Nie zagląda tam wiele osób, podobnie jak na najbardziej tajemniczą granicę w Europie.

Prywatna wyspa ma 10 ha i znajduje się w środkowej części 38-kilometrowego fiordu, około 150 km od słynnego Bergen. Łatwo można trafić tam z miejscowości Vaksdal, gdzie znajduje się także parking. Inną mroczną historię skrywa również jezioro w Norwegii.

Wyspa jest chroniona przed żywiołami przez otaczające ją zbocza, a krystalicznie czysta woda wokół niej zachęca do wypoczynku - czytamy na stronie biura nieruchomości. Znajdują się tam również miejsca do kąpieli oraz ścieżki spacerowe.

Obecnie budynki na wyspie wykorzystywano jako jako ekologiczne gospodarstwo rolne. Hodowano tu konie, owce, alpaki, świnie i drób, zajmowano się także produkcją żywności ekologicznej. Poza domami mieszkalnymi, znajdują się tam również m.in. warsztaty, stodoła, garaże, magazyny, szklarnia czy wędzarnia.

Norwegia zachwyca turystów

Najbardziej znaną atrakcją Norwegii jest Trolltunga, czyli Język Trolla, znajdujący się jedyne 20 km od "Diabelskiej Wyspy". Jest to to kilkunastometrowy płaski głaz wiszący 700m nad jeziorem Ringedalsvatnet, uformowany przez lodowiec około 10 000 lat temu.

Szlak na skałę jest bardzo popularny wśród turystów, jednak przed wyruszeniem w drogę należy pamiętać, że jest on naprawdę wymagający. Konieczne jest zatem odpowiednie przygotowanie oraz kondycja fizyczna. Na szczycie należy zaczekać około 30-45 minut w kolejce do zdjęcia.

Innym popularnym punktem Norwegii jest klif Preikestolen położony nad Lysefjordem. Po drugiej stronie fiordu znajduje się wierzchołek Kjerag, który również jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata.

Dużą popularnością cieszy się również góra Kjerag, położona nad Lysefjordem, nieopodal miasta Forsand. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 1100 metrów nad poziomem morza, jednak turyści chętniej odwiedzają położony w jej północnej części uskok z przepaścią sięgającą 984 m.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: WP, Wikipedia

Następny artykuł