Jezioro z mrocznym sekretemfacebook.com Martn Trip

Europejskie jezioro skrywa mroczną tajemnicę. Aż ciarki przechodzą

Jezioro w Norwegii, choć z pozoru normalne, na dnie skrywa niezwykłą tajemnicę. Odkryto tam wraki samolotów z czasów drugiej wojny światowej. Zatopione wraki wyglądają niesamowicie, jednak ich historia może przyprawić o ciarki nie tylko turystów, ale też fanów historii.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jaką tajemnicę skrywa jezioro
  • jak dokonano odkrycia
  • kto może zobaczyc sekret na własne oczy

Jezioro Hartvikvatnet w Norwegii koło Narwiku pozornie jest zwykłym awkenem. Mało kto wie, że jako jedno z niewielu skrywa niebywałą tajemnicę. Na jego dnie spoczywają wraki niemieckich samolotów z czasów drugiej wojny światowej, upamiętniając w ten sposób bardzo przykre wydarzenia z przeszłości.

Jezioro w Norwegii skrywa mroczny sekret

Wraki zatopionych samolotów pochodzą najpewniej z 1940 roku, gdy Niemcy zaatakowały Norwegię. Rozpoczęły się walki o port w Narwiku, których przebieg był niezwykle zacięty. Do wojsk niemieckich miało przylatywać zaopatrzenie. W tym celu na rozkaz Adolfa Hitlera wysłano 13 samolotów Junkers JU-52.

Jak się okazało, do miejsca docelowego dotarło 11 z nich, z kolei do kraju wrócił tylko 1. Reszta nie opuściła terenu Norwegii. Wraki podczas roztopów trafiły do jeziora, gdzie zostały odkryte dopiero w latach 80. XX. Niektóre wydobyto, inne jednak wciąż leżą na dnie, stanowiąc atrakcję dla nurków, którzy odważą się zejść dostatecznie nisko, by zobaczyć samoloty.

Zdjęcia z tego miejsca wyglądają niesamowicie. Można je zobaczyć na facebookowym profilu Martin Trip. Każde ma niezwykłą atmosferę niczym z filmu. Trzeba jednak pamiętać o tragicznych okolicznościach, w jakich samoloty znalazły się na dnie - w czasie wyjątkowo krwawego i dramatycznego konfliktu zbrojnego.

Co warto zobaczyć w Norwegii?

Norwegia od lat zachwyca turystów z całego świata niebywałymi krajobrazami. Oczy cieszą liczne fiordy i zatoki. Szczególnie warto zobaczyć Park Narodowy Rondane. Można tam zobaczyć nie tylko cudowne pejzaże, ale także renifery w ich naturalnym środowisku. Bajeczne fiordy można podziwiać z kolei Geirangenfjord i Nordfjord.

Dla osób, które lubią chodzić po łatwych trasach, poleca się malowniczy rezerwat przyrody Lagendeltaet lub szlak na Dalsnibba. Dla doświadczonych turystów można polecić wyprawę na Trolltungę. Ta ostatnia trasa ma 27 kilometrów, a wśród podróżników uchodzi za jedną z najpiękniejszych na świecie.

Dla fanów zwiedzania miast najbardziej atrakcyjne może okazać się niedocenianie Oslo. Stolica zachwyca zwłaszcza przedmieściami, gdzie mieszczą się liczne zabytki i obiekty, jak Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Muncha, park i Muzeum Vigelanda czy skocznia w Holmenkollen. Jednym z najciekawszych jest twierdza Akershus oraz błonia miasta.

Oslo różni się od Paryża czy innych popularnych kierunków turystycznych. Nie da się ukryć, że jest w nim mniej spektakularnych budowli, jednak wynagradza to oszałamiająca ilość muzeów. Miasto doskonale nadaje się na wypady typu weekendowy city-break.

Źródło: Wrtualna Polska

Następny artykuł