Turysci.pl
wyjazd podjął decyzję

Fot. flickr.com/ Kancelaria Premiera/ Public Domain Mark 1.0/ https://creativecommons.org/publicdomain/mark/1.0/

Polski rząd podjął decyzję. Ważna informacja dla osób jadących za granicę

28 Lipca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wyjazd za granicę podczas pandemii nadal wiąże się z pewnym ryzykiem i podlegać może różnym procedurom. Zwłaszcza że sytuacja związana z koronawirusem w wielu krajach dynamicznie się zmienia. Polski rząd podjął decyzję, która szczegól

Wyjazd za granicę jest już możliwy od dłuższego czasu w związku z otwarciem granic i wznowieniem połączeń międzynarodowych. Jak informowali polscy przewoźnicy, już w pierwszych tygodniach lipca popularnością cieszyły się takie kierunki jak Barcelona, Split czy Rodos. Jednak należy pamiętać, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa zmienia się bardzo dynamicznie, co widać choćby na przykładzie Hiszpanii, gdzie w ostatnim czasie pojawia się wiele ognisk zarażeń.

Jeszcze niedawno wyjazd do Hiszpanii nie wiązał się z wysokimi obostrzeniami. Sytuacja jednak zmieniła się już na tyle, że wracając z tego kraju do Norwegii czy Wielkiej Brytanii, będziemy musieli ponownie odbyć obowiązkową kwarantannę. Norweski rząd zalecił izolację 10-dniową, natomiast jeśli będziemy chcieli dostać się na teren Wielkiej Brytanii na przykład z Barcelony, będziemy musieli przeczekać w izolacji aż 2 tygodnie. Wzrost zakażeń odnotowano również w Chorwacji, gdzie ponownie ogłoszono stan epidemii.

Wyjazd za granicę - czy po powrocie do Polski czeka nas kwarantanna?

Chociaż sytuacja, w niektórych krajach, staje się coraz trudniejsza, to wyjazd za granicę wciąż jest możliwy. Polacy jednak zaczynają się zastanawiać, czy po powrocie z Katalonii do ojczyzny czekać ich będą dodatkowe procedury. Coraz więcej osób planujących urlop w Hiszpanii czy Chorwacji nie ma pewności, czy po wylądowaniu z powrotem na polskim lotnisku nie będzie ich czekała obowiązkowa kwarantanna. Jak się okazuje, polski rząd nie ma takich planów.

Nawet jeśli zdecydowaliśmy się na wyjazd do kraju, w którym liczba zakażonych dynamicznie rośnie, po powrocie nie czeka nas obowiązkowa kwarantanna. Rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z RMF 24 przyznał jednak, że taka decyzja może zapaść na wniosek Ministerstwa Zdrowia albo Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jak dotąd jednak taki wniosek nie wpłynął. Natomiast profesor Robert Flisiak przekonuje, że ryzyko zarażenia się wirusem w Polsce nie jest mniejsze niż w Europie. Dlatego zaleca się unikanie dużych skupisk ludzi - zwłaszcza w pomieszczeniach.

Wyjazd do kraju, w którym liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa dynamicznie wzrasta, nie musi wiązać się z dużo większym ryzykiem zarażenia, jak wskazuje prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób. Profesor stwierdził, że nie ma złotego środka. Wiele wskazuje na to, że Polacy mogą podróżować za granicę bez obawy o to, że zostaną po powrocie objęci obowiązkową kwarantanną. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o polskich turystach podróżujących do Włoch podczas pandemii.

Źródło: RMF 24

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Podobne artykuły

restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >

Polska

Trudne warunki w Beskidach. Zamknięto część wyciągów

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >
Policja kontroluje hotele w Szklarskiej Porębie

Polska

Masowa kontrola hoteli i pensjonatów w Szklarskiej Porębie

Czytaj więcej >
Sanepid pracuje nad obostrzeniami dla podróżujących z Indii

Polska

Sanepid zapowiada obostrzenie dla osób podróżujących z Indii i Brazylii

Czytaj więcej >