Wiadomość dla Polaków. Chodzi o przekroczenie granicy z naszymi sąsiadami, podróżujący muszą przestrzegać wielu zasad
Z tego artykułu dowiesz się:
jak w okresie świątecznym będzie przebiegać podróż Polaków do Niemiec
w jakich krajach związkowych obowiązuje kwarantanna i jak długo trwa
jakie procedury dotyczą przemieszczania się na teren innych krajów sąsiednich
Wyjazd do Niemiec pozostaje możliwy, chociaż 16 grudnia nasi sąsiedzi wprowadzili lockdown, a wraz z nim szereg radykalnych obostrzeń. Z informacji przekazanych przez polski resort spraw zagranicznych wynika jednak, że Polacy mogą w dowolnym celu przekraczać granicę, ale w trzech krajach związkowych czeka ich 10-dniowa kwarantanna. O szczegółach informuje Polsat News.
Wiele wskazywało na to, że wyjazd do Niemiec będzie niemożliwy po tym, jak Angela Merkel przekazała wiadomość o twardym lockdownie. Władze Brandenburgii oraz Meklemburgii poinformowały też o zamknięciu małego ruchu granicznego i kontrolach policji w terenach przygranicznych. Przemieszczać się mogą jedynie konkretne grupy, między innymi uczniowie szkół oraz pracownicy.
Wyjazd do Niemiec jest możliwy, ale konieczne będą rejestracja podróży i kwarantanna
Po wprowadzeniu lockdownu wyjazd do Niemiec będzie przebiegał zgodnie z surowymi procedurami. Polacy, którzy będą przekraczali granicę niemiecką (wciąż możliwa jest podróż bez ważnego powodu), będą musieli poddać się obowiązkowej 10-dniowej kwarantannie. Takie zasady dotyczą obszarów Brandenburgii, Maklemburgii-Pomorza Przedniego oraz Saksonii.
Chociaż władze niemieckie nie prowadzą regularnej kontroli na przejściach granicznych przy wjeździe z Polski, podróżni z naszego kraju, który uznawany jest za obszar podwyższonego ryzyka epidemicznego, będą musieli dokonywać elektronicznej rejestracji. Wyjazdy będą musiały być zapisywane na portalu www.einreiseanmeldung.de.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News rejestracja internetowa nie dotyczy osób, które przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (np. kierowcy TIR-ów) oraz tych, którzy przemieszczają się w ramach małego ruchu granicznego do 24 godzin.
Warto również pamiętać, że turyści w Niemczech nie mogą zakwaterować się w hotelach. Obiekty noclegowe pozostaną zamknięte co najmniej do 10 stycznia 2021 roku. Działalność większości sklepów także została zawieszona – otwarte pozostały jedynie najpotrzebniejsze placówki jak apteki oraz banki.
Wyjazd do Niemiec i Czech znacznie utrudniony. Białoruś całkowicie zamknęła granice
Wiele wskazuje na to, że wyjazd za granicę w okresie świąteczno-noworocznym będzie znacznie utrudniony. Surowe restrykcje w piątek 18 grudnia wprowadza nasz kolejny sąsiad – Czechy. Otwarte pozostaną jedynie ośrodki narciarskie, ale zagraniczni turyści będą musieli mieć negatywne wyniki testów PCR.
Inne podróże wypoczynkowe w kierunku Czech nie będą możliwe. Po decyzji rządu zamknięte będą obiekty noclegowe, a lokale gastronomiczne będą mogły jedynie wydawać zamówienia na wynos lub w opcji z dowozem.
Warto pamiętać również, że Białoruś całkowicie zamknęła swoje granice i przemieszczanie się w kierunku naszych sąsiadów jest możliwa tylko z bardzo ważnych powodów (np. w związku ze śmiercią lub poważną chorobą bliskiego czy w celu leczenia).
Pojawiające się w ostatnim czasie informacje potwierdzają, że okres świąteczno-noworoczny ma jak najskuteczniej wstrzymać przemieszczanie się. Dzisiaj tj. 17 grudnia minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał wiadomości o kolejnych restrykcjach. Po świętach czeka nas narodowa kwarantanna, co oznacza całkowity paraliż ruchu turystycznego.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]
[EMBED-2732]
Źródło: Polsat News