Turysci.pl
granica są wyjątki

Fot. flickr.com/Portal NowinyPL (zdjęcie ilustracyjne)

Wprowadzili zakaz opuszczania kraju. Decyzja podjęta za polską granicą. Są jednak wyjątki

10 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Białoruś zdecydowała, że granica zostanie czasowo zamknięta. Nowe obostrzenia wejdą w życie już w grudniu – jeszcze przed okresem świąteczno-noworocznym, co może zaskoczyć osoby, które planowały podróż w tym kierunku. Ograniczenia

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy Białoruś zamyka granice

  • kto będzie mógł wjeżdżać na teren Białorusi

  • jakie zmiany zachodzą jeszcze w kraju naszych sąsiadów

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News granica z Białorusią zostanie zamknięta. W związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd podjął decyzję już 7 grudnia. Ograniczenie przemieszczania się dotyczy granic lądowych i będą dotyczyły zarówno obywateli kraju naszych sąsiadów, jak i cudzoziemców.

Granica Białorusi zostanie zamknięta 20 grudnia, jak donosi Polsat News. Ograniczenie wprowadzone przez rząd ma na celu zahamowanie transmisji SARS-CoV-2. Warto podkreślić, że obostrzenia obejmują wszystkich cudzoziemców – także osoby, które posiadają pozwolenie na pobyt stały lub tymczasowy. Wprowadzono też kilka wyjątków.

Granica z Białorusią zostanie zamknięta 20 grudnia. Kto będzie mógł podróżować?

Zamknięta granica tuż przed okresem świąteczno-noworocznym może być dużym zaskoczeniem zarówno dla obywateli Białorusi, jak i Polaków, którzy planowali podróż w tym kierunku w najbliższym czasie. Białoruski rząd wziął jednak pod uwagę wyjątki, których ograniczenie w przemieszczaniu się będzie dotyczyło częściowo lub w ogóle.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Polsat News wśród wyjątków znaleźli się między innymi osoby z paszportami dyplomatycznymi, członkowie oficjalnych delegacji oraz kierowcy transportu międzynarodowego. Przekraczać granicę po 20 grudnia będą mogły także osoby, które wyjeżdżają w związku ze śmiercią lub poważną chorobą bliskiego oraz w celu leczenia.

Możliwość wyjazdu będą mieli także osoby posiadające pozwolenie na pobyt stały w innym kraju oraz zatrudnione lub też uczące się w innym państwie. Wówczas koniecznie będzie jednak przedstawienie odpowiednich dokumentów, które uwiarygodnią okoliczności przemieszczania się.

Warto jednak podkreślić, że z wiadomości przekazanych przez portal Tut.by wynikają pewne ograniczenia także dla osób wyjeżdżających służbowo czy też w celach kształcenia. Taka podróż ma być możliwa nie częściej niż raz na sześć miesięcy. Dotyczy to również osób z pozwoleniem na pobyt w innym kraju.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez media ograniczenia będą obowiązywały na dworcach, drogowych punktach kontrolnych oraz portach rzecznych Białorusi. Wiadomości te są potwierdzone w Uchwale Rady Ministrów z 7 grudnia, która została opublikowana na Krajowym Prawnym Portalu Internetowym.

Granica z Białorusią będzie zamknięta. Po świętach lockdown na Ukrainie

Nadal nie wiadomo, jak długo zamknięta zostanie granica z Białorusią. Z wiadomości publikowanych w mediach wynika, że grudzień i styczeń nadal będą okresem ostrych restrykcji w wielu krajach – nie tylko w Polsce. Niedawno wprowadzenie dodatkowych ograniczeń potwierdziła również Ukraina.

Drastycznego ograniczenia ruchu turystycznego można spodziewać się na Ukrainie, gdzie zapadnie lockdown, co potwierdził już premier Denys Szmyhal. Z całkowitym zamknięciem ukraiński rząd poczeka jednak do końca okresu świąteczno-noworocznego.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ukraińskiego premiera Ukraina wprowadzi lockdown 8 stycznia 2021 roku. Chociaż obecnie sytuacja u naszych sąsiadów ulega znacznej poprawie, to władze obawiają się łańcucha zachorowań po świętach Bożego Narodzenia. Zamknięta zostanie większość obiektów – lokale gastronomiczne (będą mogły wydawać zamówienia na wynos), kina, siłownie oraz centra handlowe.

Chociaż w Polsce nie ma lockdownu, to w naszym kraju obowiązują już niemal identyczne restrykcje (z wyjątkiem zamknięcia galerii handlowych). To natomiast wywołuje coraz dramatyczniejsze głosy wśród przedstawicieli branży turystycznej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Polsat News

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >