Turysci.pl
granica mały ruch

Fot. Flickr.com/ Sejm RP/ CC BY 2.0/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Wstrzymują całkowicie mały ruch na granicy z Polską. Co się dzieje, kto może pojechać do naszych sąsiadów?

15 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Granica polsko-niemiecka będzie zamknięta. Zgodnie z decyzją rządu Branderburgii od środy 16 grudnia całkowicie wstrzymany zostanie mały ruch graniczny. Wtorek 15 grudnia pozostaje ostatnim dniem na zakupy w niemieckich sklepach. To konsekwencje &quo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto wciąż będzie mógł przekraczać granicę polsko-niemiecką

  • jak będzie przebiegał „twardy lockdown” w Niemczech

  • jak sytuację komentują Polacy mieszkający na terenach przygranicznych

Od środy 16 grudnia granica polsko-niemiecka będzie całkowicie zamknięta. To efekt zapowiadanych już wcześniej undefinedprzez niemiecki rząd obostrzeń w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Rząd Branderburgii postanowił wstrzymać także mały ruch. Pozostało jeszcze kilka godzin na zakupy w niemieckich sklepach. O szczegółach informuje portal onet.pl.

Granica polsko-niemiecka pozostanie otwarta jedynie dla poszczególnych grup, ale trzeba będzie posiadać odpowiednie dokumenty, o czym przypominają mieszkańcy terenów przygranicznych. Wcześniej o wstrzymaniu małego ruchu poinformował również rząd Meklemburgii. Niemcy szykują się na „twardy lockdown”, który ma trwać aż do 10 stycznia.

Granica polsko-niemiecka zostaje zamknięta 16 grudnia. Niemcy wprowadzają bardzo surowe restrykcje

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal onet.pl, granica polsko-niemiecka będzie zamknięta już od środy 16 grudnia, ale możliwość przemieszczania się nadal będą miały między innymi osoby pracujące po którejś ze stron. Na liście wyjątków znajdują się także dzieci, które uczęszczają do szkół niedziałających zdalnie.

Przejście graniczne z Niemcami w Świnoujściu, Fot. Wikimedia Spacekid CC0

Mimo wstrzymania małego ruchu na granicy polsko-niemieckiej, przemieszczać się wciąż będzie można w celu spotkań rodzinnych. Dotyczyć to jednak będzie jedynie osób pierwszego pokrewieństwa (rodziców, dzieci, etc.). Do grupy wyjątków należą także zawodowi kierowcy. Tyczy się to zarówno tranzytowych przejazdów samochodowych ciężarowych oraz TIR-ów, jak i docelowego wjazdu do Niemiec.

Mieszkańcy terenów przygranicznych przyznają, że podobna sytuacja miała miejsce podczas wiosennego lockdownu. Polacy, którzy mieszkają po niemieckiej stronie, przypominają, że od 16 grudnia należy posiadać przy sobie dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania oraz pracy.

Efektem decyzji rządu jest wzmożony ruch w polskich sklepach, co potwierdził burmistrz Słubic leżących przy Frankfurcie nad Odrą. Z półek sklepowych hurtowo znikają towary. Niestety polscy przedsiębiorcy nie mogą liczyć na rekompensatę związaną ze spadkiem obrotów po zamknięciu.

Z wielkim niepokojem będę patrzył na to, co się dzieje i jeżeli będę mógł interweniować, będę interweniował, co uczyniłem już wcześniej. Decyzje zapadają teraz na najwyższych szczeblach w Niemczech wiec tutaj naprawdę trudno powiedzieć, w jakim kierunku to wszystko pójdzie, jest to bardzo niepokojące dla nas wszystkich – słowa Mariusza Olejniczaka, burmistrza Słubic cytuje Polsat News.

Zamknięta granica i większość sklepów – Niemcy zaostrzają restrykcje

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Angelę Merkel, zamknięta zostanie nie tylko granica niemiecko-polska, ale również znaczna część sklepów, których działalność nie jest niezbędna. Lockdown potrwa od 16 grudnia aż do 10 stycznia. Wówczas otwarte mają być placówki z podstawowymi produktami, apteki oraz banki.

Przejście graniczne z Niemcami w Dobieszczynie, Fot. Wikimedia Mateusz War CC BY-SA 3.0

Restrykcje dotkną również szkoły, które mają zostać zamknięte w tym okresie, oraz część firm. Pracodawcy będą mogli jednak zlecać pracę zdalną. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech już od kilku tygodni zawieszona jest działalność barów oraz restauracji. W najbliższym czasie można spodziewać się wzmożonych kontroli policji niemieckiej na terenach przygranicznych. O wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń zdecydowała także Holandia, gdzie lockdown ma potrwać do 19 stycznia. undefined

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: Onet.pl

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
PKP znosi limit

Polska

Od 26 czerwca zmiany w pociągach PKP. Znikają limity zajętości

Czytaj więcej >
Przedłużenie Polskiego Bonu Turystycznego. Głos z Kancelarii Prezydenta

Polska

Obecnie nie trwają prace nad przedłużeniem Polskiego Bonu Turystycznego

Czytaj więcej >