Nowy trend wśród podróżujących. Piesze wycieczki mają być hitem turystycznym w 2021 roku
Wycieczka , nawet krótka, pozwala nieco odetchnąć od codziennych obowiązków. W czasach pandemii koronawirusa wiele się zmieniło w turystyce, nie tylko jeśli chodzi o ograniczenia, ale także upodobania turystów. Pokazują to ankiety i badania, z których jasno wynika, co będzie hitem w 2021 roku.
Wycieczka na piechotę najlepsza?
Serwis booking.com opublikoał wyniki ankiety , z której wynika, że ponad połowa osób (56%) zadeklarowało, że w nadchodzącym roku postawi na możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu . Najchętniej wybiorą kierunki wiejskie , gdzie będą mogli wypoczywać z rodziną lub przyjaciółmi.
Badania przeprowadzone przez Contiki Travel Survey pokazują podobną tendencję. Według nich, hitem będzie zwiedzanie mało znanych parków narodowych i krajobrazowych oraz samodzielne odkrywanie rzadko oglądanych miejsc . Dane pokazują, że turyści są głodni przygód i kontaktu z naturą.
Dużym powodzeniem mają cieszyć się aktywności na świeżym powietrzu, jak spływy kajakowe czy właśnie dalekie, piesze wędrówki. To wspaniałe wieści, że zwłaszcza taka forma wypoczynku ma wspaniałe korzyści dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
- Nic nie zbliży cię do miejsca - i jego mieszkańców - tak, jak spacer po nim. W tym coraz bardziej wymagającym świecie, coraz więcej podróżników szuka teraz głębszych połączeń zarówno ze sobą, jak i z miejscami, które odwiedzają i często znajdują ukojenie w długodystansowych, kilkudniowych wędrówkach - czytamy na portalu Lonely Plant.
Piesze wędrówki już wcześniej cieszyły się sporym powodzeniem. Wystarczy przypomnieć sobie o wielu kontrowersjach, jakie wzbudzało korzystanie z powozów konnych wiozących turystów nad Morsie Oko. Dla części osób nie do pomyślenia było, by na tak porstym i stosunkowo krótkim odcinku korzystać z jakiekolwiek środka transportu.
Taka forma zwiedzania jest popularna zwłaszcza wśród turystów stawiających na spontaniczność. Nie każdy lubi zwiedzanie z przewodnikiem, wolą bowiem na własną rękę zdobywać wiedzę o danym miejscu.
- Spacerowanie na duże odległości zmusza nas na każdym kroku do polegania na wszystkich zmysłach - zwłaszcza tych, które zostały przytępione przez życie w mieście. Podczas wędrówki z dala od cywilizacji możesz poczuć orzeźwiające zapachy, żar słońca, orzeźwiający podmuch wiatru. Chodzenie jest piękne. Długodystansowe wędrówki, to nie tylko wyzwanie fitness, ale także mentalne - bez względu na to, czy wyruszamy samotnie, czy z grupą. Są niczym metafora życia: są dni czystej radości i dni całkowitego nieszczęścia, podczas gdy to, co znajduje się tuż za rogiem, pozostaje całkowicie nieprzewidywalne - piszą autorzy Lonely Planet.
Trzeba przyznać, że taka forma poznawania nowego miejsca daje spore możliwości. Zawsze można nieco zboczyć ze ścieżki, na dłużej zatrzymać się przy ciekawym miejscu czy porozmawiać z tubylcami. Oczywiście, zawsze należy zachować rozwagę, bowiem zbaczanie ze szlaków może mieć tragiczne konsekwencje, a mieszkańcy wcale nie muszą być przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych.
Przed wyruszeniem w drogę zawsze trzeba przygotować się na przykład poprzez lekturę o obyczajach czy miejsach wartych zobaczenia. Lepiej poświęcić na to więcej czasu, gdy wybiera się podróż bez przewodnika, by nie narażać się na przykre zdarzenia.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Źródło: Onet