wybory padł rekord

TVN 24

Absolutny rekord. W jednym kraju zagłosowało ponad 98% Polaków

13 Lipca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wybory prezydenckie 2020 wielu z nas prawdopodobnie będzie wspominało jeszcze długo. Dla niektórych obywateli - zwłaszcza tych, którzy dopiero ukończyli 18 lat - jest to jak dotąd jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych. Mnóstwo emocji dostarczyła już sama kampania wyborcza przed I turą. Zarówno frekwencja po I, jak i II turze jest dowodem na to, że głosowanie było istotne dla dużej części obywateli. Wystarczy spojrzeć na nagranie z wiecu wyborczego przedstawione przez TVN 24.

Tegoroczne wybory prezydenckie wiążą się z bardzo dużą frekwencją. Przypominamy, że w I turze zagłosowało ponad 64 procent uprawnionych. Badania sondaży wskazują na to, ze wyniki po II turze będą jeszcze wyższe i sięgną niemal 70 procent. Do urn wyborczych ruszyli nie tylko Polacy w kraju, ale również ci, którzy przebywali wczoraj tj. 12 lipca, za granicą. Wczoraj pisaliśmy już o długich kolejkach w Splicie, w których polski dziennikarz spędził co najmniej 6 godzin.

Wybory prezydenckie 2020 w Albanii

Dzień, w którym odbywały się wybory prezydenckie, był szczególny dla wszystkich Polaków - także tych przebywających na wakacjach. Zgodnie z publikowanymi przez media danymi frekwencja poza granicami naszego kraju wzbudza podziw. Według informacji przedstawionych przez serwis Polsat News, jak dotąd najwyższe wyniki odnotowano w Albanii. Udział w głosowaniu wzięło tam aż 98,28 procent uprawnionych obywateli.

Wszystko wskazuje na to, że Polacy zmobilizowali się i tłumnie ruszyli na wybory prezydenckie. W Albanii na 116 uprawnionych osób głos oddało 114 - w tym jeden nieważny. W tym okręgu zwyciężył Rafał Trzaskowski, który uzyskał 79,65 procent głosów. Jego rywal cieszył się dużo niższym poparciem. Na Andrzeja Dudę w Albanii głos oddało 20,35 procent wyborców. Takie dane przekazała Państwowa Komisja Wyborcza. Polacy głosowali również w innych krajach.

- Mamy w sumie 9 protokołów, które nie zostały wysłane do systemu protokołów obwodowych. Są to wszystko protokoły zagraniczne: jeden z Brukseli, sześć z Londynu i dwa z Manchesteru. Prace tych komisji obwodowych jeszcze trwają - dzisiejsze słowa przewodniczącego PKW Sylwestra Marciniaka cytuje serwis Polsat Sport.

Wybory prezydenckie przyciągnęły mnóstwo wyborców, o czym świadczy bardzo wysoka frekwencja. Za granicą do tej pory rekord ustanowili wyborcy w Albanii. Po wynikach sondaży Polacy czekają teraz na oficjalną decyzję PKW. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o niewiarygodnych scenach w Rewalu i Jastarni, gdzie przed lokalami wyborczymi także gromadziły się ogromne kolejki.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Polsat News