Turysci.pl
Wybuchł wulkan w Indonezji

fot. pixabay/Aditya99966

Wybuchł wulkan w Indonezji. Warto wstrzymać się od zwiedzania pobliskich terenów

28 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Wulkan Merapi w Indonezji, co jakiś czas daje o sobie znać. Jest on wciąż najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. Już na początku roku doszło do wzmożonej aktywności, lecz z krateru nic się nie wydostało. Po 3 tygodniach lawa wypłynęła z wulkanu, a wład

Wulkan w Indonezji - Merapi, znów się przebudził. Tym razem z krateru wypłynął strumień lawy, a chmura gazów i pyłów pokryła niebo. Władze regionu alarmują, aby trzymać się z daleka od strefy wokół wulkanu. Turyści przebywający obecnie w Indonezji powinni wstrzymać się od wszelkich podróży do prowincji, w której doszło do wybuchu.

Wulkan Merapi wybuchł

W Indonezji, która jest chętnie odwiedzana przez tursytów, doszło do katastrofy. Wybuchł wulkan Merapi, który jest jednym z najaktywniejszych wulkanów na całym świecie. Na początku roku media obiegła informacja o wzmożonej aktywności krateru. Geolodzy ostrzegali o możliwości wybuchu.

W pierwszym tygodniu stycznia władze Indonezji podjęły decyzję o ewakuacji 500 osób z terenów, które potencjalnie mogły być zagrożone katastrofą po wybuchu wulkanu. Do erupcji nie doszło, jednak władze zareagowały zapobiegawczo, ponieważ obawiały się o bezpieczeństwo mieszkańców i osób przebywających w okolicy.

Niestety po niemal 3 tygodniach, a dokładnie 27 stycznia, doszło do wybuchu wulkanu. Z krateru wydostał się strumień lawy, a chmura gazów i popiołu pokryła całe niebie. Na nagraniach, które pojawiły się w sieci, widać siłę aktywnego wulkanu.

[EMBED-3201]

Jak donosi indonezyjska agencja geologiczna, wulkan Merapi w ciągu jednego dnia wyrzucił z krateru gorący popiół około 30 razy. Natomiast chmura gazów i pyłów wznosiła się 3 kilometry od szczytu wulkanu. Strumień lawy, który wydostał się z krateru, spływa po zboczu na odcinku 1,5 kilometra.

— Był to największy strumień lawy od podniesienia przez władze w listopadzie 2020 roku poziomu zagrożenia — powiedział szef Centrum Wulkanologii i Zagrożeń Geologicznych w Yogyakarcie, Hanik Humaida.

Decyzja władz po wybuchu wulkanu

Mimo silnej erupcji wulkanu Merapi, władze regionu nie zarządziły ewakuacji z pobliskich terenów. Przedłużono natomiast alarm najwyższego stopnia. Dodatkowo zaalarmowano do mieszkańców i turystów przebywających w okolicy, aby trzymali się z daleka od strefy zagrożenia.

Warto przypomnieć, że do największej erupcji wulkanu Merapi doszło w 2010 roku, kiedy to zginęło prawie 350 osób. Niemal 20 tysięcy osób było zmuszonych do ewakuacji.

Indonezja jest chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata, w tym również i z Polski. Przed podróżą warto pamiętać, że kraj ten leży na terenach aktywnych sejsmicznie. Dlatego szczególna ostrożność i śledzenie bieżących informacji przed wyjazdem, jak i na miejscu, jest wskazana.

W Polsce turyści również mogą podziwiać wulkany. Były one jednak aktywne kilka tysięcy lat temu, dlatego nie zagrażają życiu i zdrowiu mieszkańców Polski. 

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Źródło: RMF

Podobne artykuły

Gruzja znosi restrykcje

Świat

Gruzja znów się otwiera na turystów. Są jednak warunki

Czytaj więcej >

Świat

Kim Dzong Un chce otworzyć ogromny kurort dla zagranicznych turystów. Może ruszyć już wkrótce

Czytaj więcej >

Świat

Atak rekina nad Morzem Czerwonym. 37-latek poważnie ranny

Czytaj więcej >
Unia Europejska otworzy granice dla turystów z USA

Świat

Unia Europejska otwiera się dla 8 krajów świata

Czytaj więcej >
polka zanzibar

Świat

Polka zamieszkała na Zanzibarze. "Pierwsze zderzenie dwóch światów jest widoczne już na lotnisku"

Czytaj więcej >
Roztoczański Park Narodowy zamknięty

Świat

Zamykają Roztoczański Park Narodowy, występuje potencjalne niebezpieczeństwo dla turystów. Wiadomość od władz rezerwatu

Czytaj więcej >