Turysci.pl > Na topie > Wybuchł wulkan, niewiarygodne wideo w sieci. "Jezioro lawy"
Mateusz Sidorek
Mateusz Sidorek 24.03.2022 21:59

Wybuchł wulkan, niewiarygodne wideo w sieci. "Jezioro lawy"

wulkan nagranie wybuchu
Fot. screen/ USGS

Wulkan Kīlauea, który uaktywnił się na Hawajach może stanowić zagrożenie zdaniem amerykańskiej agencji naukowo-badawczej. Badacze nie wykluczają kolejnych erupcji i wyrzucania dużych ilości gazów wulkanicznych. Do znacznego wzrostu aktywności doszło w miniony weekend. W zachodniej części krateru Halemaʻumaʻu pojawiła się lawa. Nagrania udostępnił serwis informacyjny Sky News na swoim oficjalnym Twitterze.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez United States Geological Survey (USGS) 11 stycznia ze szczeliny zaczęła wypływać lawa, która wlała się do koryta krateru. Jak donosi komunikat „wschodnia część jeziora była pokryta chłodniejszą, zastygniętą warstwą lawy”. To już kolejna erupcja góry wulkanicznej w ciągu ostatnich tygodni.

Wulkan Kīlauea coraz bardziej aktywny

Oglądając niesamowite nagranie udostępnione na oficjalnym Twitterze Sky News, możemy zobaczyć, jak hawajski wulkan Kīlauea wypluwa znaczne ilości lawy, które spływają do koryta krateru, tworząc jezioro magmy.

Góra wulkaniczna znajduje się w archipelagu Hawajów na wyspie Hawai’i, która należy do terytorium Stanów Zjednoczonych. W związku z wyraźnym wzrostem aktywności wulkanu Kīlauea odradza się podróżowanie w tym kierunku, a agencja USGS apeluje do wszystkich o ostrożność, ponieważ odnotowano wysoki poziom gazu wulkanicznego.

Hawai’i jest największą wyspą archipelagu Hawajów. Mieszkańcy tego regionu mogli już się przywyczaić do dużej aktywności wulkanu Kīlauea, ponieważ w niedalekiej przeszłości kilkakrotnie już dochodziło do erupcji czynnej góry wulkanicznej.

Wulkan Kīlauea wybuchł też w grudniu 2020 roku – ostrzegamy przed podróżami w kierunku zagrożonych regionów

Ostatnio wulkan Kīlauea wybuchł zaledwie kilka tygodni temu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez United States Geological Survey erupcja góry wulkanicznej miała miejsce 20 grudnia.

Wówczas w pobliżu miejscowości Hilo badacze zarejestrowali trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,4. Fotografie wulkanu Kīlauea pojawiły się również na słynnym profilu twitterowym Hawaii Volcanoes NPS oraz agencji prasowej Reuters.

Przypominamy turystom, że przed podróżami w kierunku obszarów zagrożonych należy się odpowiednio przygotować, by zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo. Jest to szczególnie istotne, gdy wybieramy się w regiony, w których często dochodzi do między innymi trzęsień ziemi.

W jednym z naszych artykułów opisaliśmy krok po kroku, co warto zrobić jeszcze przed wyjazdem do kraju objętego ryzykiem. Niedawne trzęsienia ziemi w Chorwacji udowodniły, że jest to bardzo ważne, ponieważ ryzyko często nadchodzi niespodziewanie.

Do obszarów wysokiej aktywności sejsmicznej należą między innymi często odwiedzane przez turystów Bałkany oraz Półwysep Apeniński. Na wstrząsy trzeba być przygotowanym także, przebywając w Japonii.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Źródło: TVP Info

Tagi: Turystyka USA