Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Wstrząsające znalezisko w Tatrach. Policja poszukuje sprawcy
Natalia Księżak
Natalia Księżak 16.02.2024 07:39

Wstrząsające znalezisko w Tatrach. Policja poszukuje sprawcy

tatry
fb

Smutnego odkrycia mężczyzna dokonał spacerując w Tatr Zachodnich. Natychmiast wezwał policję i władze parku narodowego. Okazało się, że natrafił na ofiarę kłusownika. Samiec niedźwiedzia został znaleziony z raną postrzałową. Sprawa została potraktowana bardzo poważnie, a policja chce jak najszybciej odnaleźć sprawcę. 

“Przyroda stoi przed niezwykle trudnymi i niestety wyjątkowo złymi czasami ”- napisał Karol Kalisky, który znalazł niedźwiedzia i zawiadomił służby. Śmierć niedźwiedzia wywołała debatę, nie tylko miłośników przyrody, ale także wśród przeciwników zmian politycznych…

Czy w Tatrzańskim Parku Narodowym są niedźwiedzie? Brutalne odkrycie ekologa

„Tak zakończyło się życie pięknego, młodego samca niedźwiedzia z Tatr Zachodnich. Kto wie, może strzelec, ośmielony zapowiadaną zmianą Kodeksu karnego , pomyślał, że nawet gdyby go wykryto, może nie będzie już musiał ponieść konsekwencje swoich przewrotnych czynów” – napisał na portalu społecznościowym Karol Kaliský - słowacki filmowiec, aktywista i ekolog.

Na martwe zwierzę mężczyzna natrafił w rejonie Barańca po słowackiej stronie Tatr. Był to młody samiec. Na miejsce przybyli pracownicy TANAP-u (słowackiego odpowiednika TPN) oraz policjanci. 

Niedźwiedź znaleziony na Słowacji, Czy niedźwiedzie atakuja w Tatrach?

"Wezwany zoolog wyposażony w wykrywacz metalu wraz z przewodniczącym koła łowieckiego mogli jedynie stwierdzić to, co było dla mnie oczywiste od pierwszej chwili, gdy zobaczyłem niedźwiedzia. Niedźwiedzia zastrzelił kłusownik” – dodał Kaliský. Niedźwiedzie rzadko atakują człowieka. Ten osobnik przebudzony ze snu zimowego najprawdopodobniej wyruszył w poszukiwaniu pożywienia. 

Sprawa stała się bardzo głośna. Słowackie media spekulują, że kłusownik może dalej kontynuować swoją działalność - miał być ośmielony zapowiadaną nowelizacją kodeksu karnego. "Kto wie, może strzelec, pomyślał, że nawet gdyby go wykryto,  nie będzie już musiał ponieść konsekwencje swoich przewrotnych czynów” - dodaje Kalisky.

Ile jest niedźwiedzi w Tatrzanskim Parku Narodowym?

„Odkrycie miało miejsce poza terytorium TANAP-u, na obszarze objętym pierwszym stopniem ochrony terytorialnej” –  poinformował w swoim oświadczeniu Tatrzański Park Narodowy. Potwierdził, że na miejscu znaleziono martwego niedźwiedzia brunatnego z widoczną raną postrzałową. „Z tego powodu wezwano także wydział do spraw wykrywania materiałów niebezpiecznych i przestępstw przeciwko środowisku” – dodał TANAP.

W Tatrach żyje obecnie ok. 50–60 niedźwiedzi, z czego po polskiej stronie stale przebywa kilkanaście sztuk. Z tego powodu ochrona niedźwiedzia w parku narodowym jest sprawą priorytetową. 

Znaleziony osobnik to młody samiec, w wieku od czterech do pięciu lat, ważący około 120 do 150 kilogramów. „W związku z toczącymi się czynnościami procesowymi w związku z dochodzeniem w sprawie karnej, nie jest możliwe udzielenie dodatkowych informacji” – podsumował TANAP.

 

Tagi: Tatry Góry