Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Wracali z uwielbianej przez Polaków wyspy. Oba samoloty rozbiły się przy lądowaniu na tym samym lotnisku
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 30.11.2023 19:16

Wracali z uwielbianej przez Polaków wyspy. Oba samoloty rozbiły się przy lądowaniu na tym samym lotnisku

Samolot
Fot. X-@airwayaviation

Ciężko wyobrazić sobie aż tak ogromnego pecha. Dwa samoloty pasażerskie rozbiły się tego samego dnia. Oba zdarzenia miały miejsce w popularnym Parku Narodowym, gdzie przez cały rok przybywa mnóstwo turystów z całego świata. Jeden z samolotów wracał z uwielbianej przez Polaków rajskiej wyspy, drugi już miał startować w drodze do niej. 

Na pokładach łącznie znajdowało się 60 pasażerów. Akcja strażaków i lokalnych służb nie była łatwa.

Samolot rozbił się podczas lądowania. Na pokładzie byli turyści

Katastrofy lotnicze nie zdarzają się zbyt często. Tym bardziej nie w tym samym miejscu, na które przybywają tysiące turystów wypoczywających na rajskim Zanzibarze. Na małym lotnisku Kikoboga we wschodniej Tanzanii doszło do dwóch tragedii. Obie wydarzyły się 28 listopada br. 

Pierwszy incydent zarejestrowano o godzinie 15:40 czasu lokalnego. Lecący z Zanzibaru samolot linii Unity Air zgłosił wówczas problem z nadwoziem. Podczas próby lądowania samolot zjechał z pasa startowego i zatrzymał się na pobliskim polu, leżąc na prawym skrzydle. Nikt spośród 33 osób znajdujących się na pokładzie nie doznał obrażeń.

“Piloci samolotu, a także funkcjonariusze na terenie kompleksu dołożyli wszelkich starań, aby nie doszło do żadnych szkód” - stwierdzono w oświadczeniu, dodając, że turyści mogli kontynuować safari po parku. 

Kilka godzin później na tym samym lotnisku doszło do kolejnego dramatu

Drugi incydent kilka godzin później dotyczył innego samolotu Embraer, który również przewoził 30 pasażerów, a także dwóch pilotów i dwie stewardesy, lecący do Zanzibaru, uwielbianego przez Polaków kierunku. Jak podają zagraniczne media, przednia część nadwozia załamała się, w efekcie czego samolot uderzył w pobliską konstrukcję. Na szczęście, nikt nie ucierpiał.

Do incydentów, w obu przypadkach zaangażowane były samoloty krajowych linii lotniczych Unity Air - poinformował tanzański zarząd parku znany jako Tanapa. W oddzielnych oświadczeniach poinformowano, że na pokładzie obu lotów znajdowało się łącznie 60 pasażerów i siedmiu członków załogi.

Lotnisko w Tanzanii nie wstrzymuje ruchu

“Zarówno pasażerowie, jak i cała branża turystyczna, mogą odetchnąć z ulgą. Pomimo dwóch incydentów, pas startowy pozostał nienaruszony, a ruch lotniczy na lotnisku Kikoboga będzie kontynuowany jak zwykle” - czytamy w oświadczeniu.