Żarty się skończyły. Wysycha największe jezioro świata. Na katastrofalne efekty w przyrodzie nie było trzeba długo czekać
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Które jezioro jest największe na świecie
-
Jakie będą konsekwencje jego wysychania
-
Jakie inne zagrożenie mogą spowodować zmiany klimatu
Woda to jeden z niezbędnych czynników potrzebnych do życia. Naukowcy i eksperci od lat alarmują, że jeśli aktualny proces zmiany klimatu nie zostanie powstrzymany choć w pewnym stopniu, konsekwencje będą tego duże. Można to już zaobserwować na przykładzie największego jeziora świata.
Woda zmniejsza objętość. Konsekwencje zmian klimatu
Największe jezioro świata to oczywiście Morze Kaspijskie. Jego powierzchnia to około 370 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dostęp do niego mają takie państwa jak Rosja, Azerbejdżan, Turkmenistan, Kazachstan i Iran.
Choć Morze Kaspijskie jest jeziorem, potocznie zostało nazwane morzem ze względu na swoją dużą powierzchnię oraz wysokie zasolenie. Nie ma jednak połączenia z żadnym z oceanów, ale więc jest zbiornikiem śródlądowym. Poziom wód jeziora to bilans ilości wody przyniesionej przez dopływy, opady oraz parowanie.
Niestety, ostatnie słowa ekspertów nie są zadowalające. Niestety, wody w słynnym jeziorze jest coraz mniej. Okazuje się, że zmiany klimatu dotknęły nie tylko morza i oceany, ale również wód śródlądowych.
Zmiany klimatu sprawiają, że rośnie poziom mórz i oceanów i tym samym zagrożona jest linia brzegowa. Odwrotnie dzieje się w przypadku wód śródlądowych. Jeziora wysychają, a efekty tego zjawiska mogą być dramatyczne. Naukowcy Niemiec i Holandii zwrócili uwagę na ten problem, ponieważ do tej pory mało się o nim mówiło.
- Morze Kaspijskie można traktować jako reprezentatywne dla wielu innych jezior na całym świecie. Wielu ludzi nawet nie wie, że wskutek zmian klimatu powierzchnia jezior dramatycznie się zmniejsza, a na to wskazują nasze modele naukowe - napisał Matthias Prange z Uniwersytetu w Giessen.
Eksperci podają, że z powodu zmian klimatu poziom jezior może opaść o około 9-10 centymetrów. Będzie miało to wpływ na różnorodność gatunków oraz ich siedlisk. Jednak to nie wszystko. Będzie miało to wpływ na gospodarkę państw przybrzeżnych, głównie Rosji i Azerbejdżanu. Spadnie bowiem turystyka oraz rybołówstwo.
Już teraz przewiduje się, że w ciągu kilku lat wysychanie Morza Kaspijskiego będzie traktowane przez ekspertów z całego świata jako model wpływu zmian klimatu zarówno na przyrodę, jak także na gospodarkę i różne sfery życia społecznego. Więcej o procesie wysychania Morza Kaspijskiego pisaliśmy tutaj .
Tragiczny wpływ na zwierzęta
Zmiany klimatu, w tym emisja CO2, wpłyną także zwierzęta. Jeżeli do powietrza nie będzie dostarczanych mniej zanieczyszczeń, niedźwiedzie polarne mogą mieć poważne problemy z reprodukcją. Skutkiem może być zanikanie gatunku.
Zwierzęta, o których mowa, wycinają w lodzie otwory, aby upolować foki, które będą próbowały zaczerpnąć powietrza. Oznacza to, że ich przetrwanie w dużej mierze zależy od istnienia pokryw lodowych. W przypadku ocieplenia klimatu, lodu może nie być. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.
Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl
Źródło: Interia, Wikipedia, Noizz