Turysci.pl

Fot. unsplash.com/@studiojude

Klamka zapadła, trzeba będzie opróżnić kieszenie. Władze włoskiego miasta wprowadzą dodatkową opłatę dla przyjezdnych

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Włochy były na liście osób, które odbywały Grand Tour już w XVII i XVIII wieku. W tym okresie każdy, kto chciał się liczyć w towarzystwie, musiał zwiedzać najważniejsze miasta ówczesnego świata, takie jak Paryż, Wenecja, Florencja czy Rzym. Od tamtej pory zainteresowanie popularnymi atrakcjami cały czas rosło.

Włochy mają problem z liczbą turystów

Wenecja, jako miasto, które trzeba zobaczyć, wiele zyskała na przyjazdach turystów, którzy zostawiali mnóstwo pieniędzy w hotelach czy restauracjach. Przez lata dobrobytu nikt nie myślał o możliwych kłopotach wynikających ze zbyt dużej liczby przyjezdnych.

Zaczęło się to zmieniać, gdy mieszkańcy utracili możliwość swobodnego życia we własnym mieście. Turyści przelewający się wąskimi uliczkami i zapełniający kanały, stali się nie do zniesienia. Również infrastruktura dopasowała się właśnie do nich, a nie do stałych osadników.

Pojęcie overtourismu jest dobrze znane w największych miastach Europy. Możemy o nim mówić, gdy turystów jest za dużo, a ich zachowania są zbyt uciążliwe dla mieszkańców, którzy zaczynają uciekać w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. Lokalne władze postanowiły z tym walczyć, wprowadzając dodatkowe opłaty dla przyjezdnych czy nakładając limity na statki wycieczkowe.

W centrum łatwiej kupić pamiątki niż chleb

Wenecjanie narzekają nie tylko na tłok, który utrudnia poruszanie się, ale też zmiany w ich otoczeniu, które uniemożliwiają normalne życie. W historycznym centrum, gdzie gromadzą się przyjezdni, łatwiej jest kupić karnawałową maskę, niż chleb. To jeden z powodów, dla którego ludzie wyszli na ulice, by zwrócić uwagę władz miasta.

W przypadku miast leżących nad brzegiem morza, najwięcej problemów sprawiają turyści podróżujący na statkach wycieczkowych. Gdy wysiadają na brzeg, mają tylko kilka godzin, by zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca. Kilkaset osób stara się dotrzeć niemal wszędzie, zrobić mnóstwo zdjęć i kupić pamiątki. Taki grupy zostawiają mało pieniędzy, za to robią duże zamieszanie.

By ograniczyć liczbę turystów, którzy nie korzystają z bazy noclegowej na terenie miasta i przebywają w nim tylko 1 dzień, wprowadza się limity statków wycieczkowych. W ten sposób do portu morze wpłynąć tylko określona liczba wycieczkowców, na których może być określona liczba turystów. Niestety takie działania nie wystarczają, by pomóc mieszkańcom.

Wprowadzono bilety wstępu do miasta

Wenecja ogłosiła, że będzie pobierać dodatkowe opłaty za wstęp do miasta. Turyści przybywający do niego na 1 dzień, od których nie jest pobierana opłata pobytowa w hotelach, będą musieli kupić bilet. Ma on kosztować kilka euro, a wysokość będzie uzależniona od pory roku.

Na początku pojawiły się problemy techniczne, więc przesuwano moment wprowadzenia biletów wstępu do miasta. W końcu podjęto decyzję, że opłata będzie pobierana od 2020 r., lecz pojawiła się pandemia, która wystraszyła turystów. Wtedy zadecydowano o kolejnym przesunięciu terminu, który wyznaczono na 1 kwietnia 2021 r.

W związku z mniejszym zyskiem w tym roku, rada miasta postanowiła przełożyć moment wprowadzenia opłaty dla przyjezdnych na kolejny rok. Teraz oficjalnie ogłoszono, że za wstęp do miasta będziemy musieli płacić od 2022 r. Do tego czasu nie musimy się martwić dodatkowymi opłatami.

Źródło: Polsat

Tagi:

WłochyTuryści

Podobne artykuły

Europa

Kto bogatemu zabroni. Niewiarygodne, czego dopuścił się kierowca Ferrari na ulicach Florencji
Czytaj więcej >

Europa

Wizz Air nie posłuchał sądu, więc klient wysłał komornika. „Mógł zabrać samolot”
Czytaj więcej >

Europa

Kolosalne strajki na lotniskach. Tysiące pasażerów zostało odprawionych z kwitkiem
Czytaj więcej >

Europa

W tej sytuacji pod żadnym pozorem nie zmieniaj miejsca w samolocie. Nawet jeśli wolne siedzenia kuszą
Czytaj więcej >

Europa

Kolejne miasto pozwala na pływanie na basenach bez staników. Zadziwiające, skąd ten pomysł
Czytaj więcej >

Europa

Usłyszeli nietypową prośbę od stewardes. To nie wystarczyło, padło ostrzeżenie
Czytaj więcej >
Maja Lachowicz

Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Turystyka i Rekreacja, z zawodu pilot wycieczek. Ciekawość świata i zamiłowanie do podróży poskutkowało dołączeniem do redakcji Turysci.pl, by móc zarażać czytelników turystyczną pasją. Plany na przyszłość obejmują podróże w najdalsze zakątki świata, głownie bogate przyrodniczo. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]