Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Właściciel otruł turystów w restauracji. 32-latka zmarła, inni klienci trafili do szpitala
Natalia Księżak
Natalia Księżak 08.12.2023 10:08

Właściciel otruł turystów w restauracji. 32-latka zmarła, inni klienci trafili do szpitala

restauracja
Shutterstock/Alena Veasey

Właściciel popularnej wśród turystów restauracji odpowie za liczne przypadki zatrucia wśród swoich klientów. 32-letnia turystka z Grecji, po posiłku w tym lokalu, zmarła. Pozostali klienci trafili do szpitala, większość w ciężkim stanie. Właścicielowi lokalu grozi kara więzienia i wysoka grzywna.

Jak ustaliły służby, przyczyną problemów miał być domowy specjał, który restaurator miał podać klientom. 

Właściciel otruł turystów w restauracji? Lekarze byli przerażeni

Jak poinformowało AFP, u hospitalizowanych pojawiły się silne bóle brzucha, wymioty, biegunki, niewyraźne widzenie i problemy neurologiczne. To sprawiło, że lekarze domyślili się, że przyczyna problemów może leżeć w jednym miejscu. 

Szybko okazało się, że turyści odwiedzili ten sam popularny, francuski bar. Jak później ustalono, większość przypadków ma związek z zatruciami pokarmowymi wywołanymi domowymi przetworami…

32-letnia turystka zmarła, inni klienci trafili do szpitala po wizycie w barze

Winiarnia Tchin Tchin znajduje się przy Rue Emile Duployé w Bordeaux. W momencie pisania tego tekstu bar jest „tymczasowo zamknięty”. Dochodzenie wykazało, że wszyscy hospitalizowani (16 turystów) jedli sardynki przechowywane przez właściciela tej restauracji w słoikach. Wśród nich była 32-letnia obywatelka Grecji, która niestety zmarła.

Lokalna gazeta "Sud-Ouest" zacytowała restauratora, który powiedział, że "wyrzucił niektóre słoiki z sardynkami ze względu na silny zapach po ich otwarciu". Ale inne "wydawały się w dobrym stanie i zostały podane klientom".

W wyniku spożycia “domowych specjałów”, doszło do zatrucia jadem kiełbasianym. Może to prowadzić do porażenia układu oddechowego i mięśni i uważa się, że w około 5–10% przypadków kończy się śmiercią.

Według francuskiego Instytutu Pasteura początkowe objawy zatrucia jadem kiełbasianym obejmują „zmęczenie, osłabienie i zawroty głowy, po których następuje niewyraźne widzenie, suchość w ustach oraz trudności w połykaniu i mówieniu”.

Kara dla właściciela restauracji za otrucie turystów

Benjamin Clouzeau, ordynator oddziału intensywnej terapii szpitala uniwersyteckiego w Bordeaux, ostrzegł, że inne osoby mogły zostać otrute, nawet o tym nie wiedząc. Lekarz nalegał, aby media publikowały szczegółowe informacje na wypadek, gdyby osoby odwiedzające Bordeaux wstąpiły do popularnego wśród turystów baru i wrócił do domu bez otrzymania diagnozy. Turyści, którzy nadal przebywają w szpitalu pochodzą głównie z z USA, Kanady i Niemiec. 

Dochodzenie ujawniło "różne naruszenia higieny sanitarnej przez kierownika zakładu, w szczególności w odniesieniu do przygotowywania domowych przetworów", które spowodowały, że w serwowanych sardynkach był jad kiełbasiany. Właścicielowi restauracji grozi kara od dwóch do pięciu lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości od 45 do 600 tysięcy euro.