Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Władze Barcelony się wściekły. Przy tej atrakcji nie zrobisz już zdjęcia
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 11.04.2024 08:41

Władze Barcelony się wściekły. Przy tej atrakcji nie zrobisz już zdjęcia

Barcelona
Fot. Turyści.pl/Marlena Kaczmarek

W Barcelonie wprowadzono zakaz w odpowiedzi na niebezpieczne zachowania turystów. Decyzja ta dotyczy miejsca niedaleko popularnej atrakcji. Wszystko za sprawą internetowego trendu.
 

Sagrada Familia w Barcelonie

Zakaz dotyczy miejsca niedaleko popularnej atrakcji. Sagrada Familia w Barcelonie, monumentalny kościół zaprojektowany przez Antonio Gaudiego, to nieukończone dzieło od 1882 roku. Nawet po upływie tak długiego czasu, ta ikona architektury pozostaje wciąż w trakcie realizacji, a sam Gaudi nigdy nie doczekał ukończenia swojego arcydzieła, umierając w 1926 roku.

Sam projektant kościoła, Antonio Gaudi, był postacią wyjątkową. Jego projekt Sagrady Familii wyróżnia się stylizacją inspirowaną naturą, charakteryzującą się brakiem linii prostych i kątów. Wnętrze zdobią filary, przypominające drzewa, a kolumny strzegą dwa symboliczne żółwie - wodny i lądowy, symbolizujące równowagę między żywiołami. Gaudi często zmieniał projekty, podkreślając, że budowla ma rosnąć naturalnie i ewoluować wraz z czasem
 

Zakaz przy atrakcji Barcelony

Ostatnio coraz bardziej popularną praktyką, zwłaszcza na platformie TikTok, stało się robienie zdjęć lub filmów na ruchomych schodach, które prowadzą z metra przy bazylice. W mediach społecznościowych można znaleźć liczne nagrania turystów wychodzących ze stacji, z charakterystyczną budowlą w tle.

Jednak problemem jest to, że samo nagranie nie wystarcza użytkownikom TikToka. Często trzeba powtarzać ujęcia, aby były bardziej interesujące. Dodatkowo, aby zrobić coś ciekawego, niektórzy decydują się usiąść lub przykucnąć na schodach, a czasami nawet próbują wykonać małą akrobację, jeśli są w stanie. To sprawia, że wyjście z metra przy popularnej stacji Sagrada Familia staje się utrudnione, a czasami nawet niebezpieczne, co doprowadziło do kilku upadków w tym miejscu. “Któregoś dnia widziałam dziewczynę, jak upadła na plecy podczas kręcenia filmu” - opowiadała gazecie Linia Eixample Maite Perellada, właścicielka sklepu obok wyjścia z metra.

 

Niebezpieczeństwo w Barcelonie

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo stwierdziły, że robi się to niebezpieczne. Początkowo pouczały nieposłusznych turystów, aż wreszcie firma Transports Metropolitans de Barcelona wprowadziła zakaz robienia zdjęć na schodach. Tablice w języku katalońskim, hiszpańskim i angielskim oraz pracownicy ochrony informują turystów o zakazie fotografowania.

“Od kilku dni monitorujemy schody, aby uniknąć incydentów. Co dwie lub trzy minuty musimy zwrócić uwagę komuś, kto próbuje nagrać film” - przyznaje w rozmowie z gazetą Linia Eixample ochroniarz stojący przy wejściu do metra na rogu Marina-Mallorca. Jak się okazuje, zakaz nie dla wszystkich turystów stanowi przeszkodę.

Źródło: wp.turystyka.pl, architectu.pl

Czytaj więcej: Nowa maskotka podbija serca turystów w Zakopanem. “Nie wiem, co o tym myśleć”