Wiza do Turcji już niepotrzebnaPixabay.com/ JoshuaWoroniecki

Nareszcie. Znoszą wizy do uwielbianego przez Polaków kraju. Nie obejdzie się jednak bez dodatkowych opłat

Wiza to utrudnienie w podróżach. Czasami dużo kosztują lub trzeba na nie długo czekać. Na szczęście w przypadku popularnego kierunku turystycznego już nie trzeba się o to martwić. Polacy mogą latać do Turcji bez wizy, której cena w ostatnim czasie była wysoka.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakim przypadku wiza do Turcji jest nieobowiązkowa
  • ile trzeba zapłacić za nocleg w Turcji
  • jakie atrakcje turystyczne oferuje to państwo

Wiza do Turcji nie będzie już potrzebna. Ambasada Turcji w Warszawie potwierdziła dla portalu Turyści.pl, że Polacy nie mają już obowiązku jej wykupowania. Jeszcze do niedawna polscy turyści narzekali na wysokie ceny wiz do tego popularnego państwa.

Błękitny Meczet, Turcja

Błękitny Meczet, Turcja, fot. pixabay/kirill_sobolev, pixabay license

Wiza do Turcji zniesiona dla Polaków

Turcja to jeden z ulubionych kierunków turystycznych Polaków. Teraz turyści z naszego kraju nie będą już musieli martwić się o zakup wizy w przypadku podróży do tego kraju. Portal Turyści.pl zdobył potwierdzenie, że obowiązek wizowy został zniesiony. Informację przekazała Ambasada Turcji w Warszawie.

Państwo zdecydowało się na zniesienie tego obowiązku dla obywateli sześciu krajów. Oprócz Polski mowa także o Austrii, Belgii, Holandii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Jest jednak pewien warunek. Trzeba posiadać paszport, który ma ważność co najmniej 180 dni. Warto więc sprawdzić ważność dokumentu przed wyjazdem.

Polacy są zadowoleni z takiej decyzji, ponieważ w ostatnim czasie wizy do Turcji były bardzo drogie. Do 2019 roku za wizę trzeba było zapłacić 20 dolarów, czyli około 75 złotych. Później ta cena wzrosła aż o 75 procent. Teraz wynosi ona 35 dolarów, czyli około 130 złotych.

Osoby, których nadal obowiązuje zakupienie wizy muszą wiedzieć, że zakupu można dokonać zarówno za pośrednictwem strony internetowej, jak i na lotnisku po przylocie. W przypadku tej drugiej opcji trzeba pamiętać, że cena jest wyższa. Przypominamy, że obowiązek wizowy został zniesiony także w przypadku USA. Można o tym przeczytać między innymi tutaj.

Wyższe ceny na wakacjach

Niestety, zniesienie wiz nie jest jedyną wiadomością dla turystów. Wraz ze zniesieniem tego obowiązku w niektórych przypadkach, w Turcji można było zauważyć wzrost cen za usługi związane z wyjazdami turystycznymi.

W Turcji wprowadzono nowe prawo podatkowe, które uderzyło między innymi w turystów. Da się to zauważyć między innymi w przypadku noclegów. W przypadku nocowania w hotelu dwugwiazdkowym lub pensjonacie za noc trzeba zapłacić 4 złote.

Cena rośnie wraz z jakością usługi. Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym to cena 6 złotych, w hotelu czterogwiazdkowym - 8 złotych, a w pięciogwiazdkowym - 12 złotych. Warto zaznaczyć, że Polacy najczęściej wybierają tę ostatnią opcję. Ma to związek z ofertami biur podróży. Można więc spodziewać się wzrostu cen wycieczek.

Wieża Galata, Turcja

Wieża Galata, Turcja, fot. pixabay/ sulox32, pixabay license

Kraj, który zachwyca turystów

Turcja to popularny kierunek turystyczny nie tylko wśród Polaków. Kraj ten wybierają turyści z całego świata. Dodatkowo biura podróży oferują wycieczki w niskich cenach. Najbardziej zachęcają słoneczne plaże i ciepłe morze, jednak atrakcji jest więcej.

Koniecznie trzeba odwiedzić Stambuł. W przeszłości była to stolica imperium bizantyjskiego i osmańskiego. Z tego powodu można tam znaleźć słynne zabytki, jak Hagia Sophia, Meczet Sułtana Ahmeda, Cysterna Bazyliki i Wieża Galata. Więcej na temat atrakcji w Turcji można przeczytać tutaj.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl.

Obrazy turysci.pl

Stambuł. Fot. pxhere.com/ CC0 Domena publiczna

Źródło: Ambasada Turcji w Warszawie, naTemat.pl

Następny artykuł