Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Byliście w Wilnie? Stolica naszych sąsiadów jest magiczna
Hubert Mrozowicz
Hubert Mrozowicz 26.09.2020 18:06

Byliście w Wilnie? Stolica naszych sąsiadów jest magiczna

Wilno jest stolicą Litwy
fot. pixabay/dmvl

Wilno to stolica Litwy oraz dawniej stolica jednego z województw II Rzeczpospolitej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 2017 roku miasto zamieszkiwało ponad 500 tysięcy mieszkańców, a wraz z aglomeracją ok. 800 tysięcy. W Wilnie widoczna jest polska historia, dlatego Polacy tłumnie odwiedzają stolicę Litwy. Wilnie po prostu nie da się nie zakochać.

Wilno - podstawowe informacje

Stolicę Litwy zamieszkuje ponad 500 tysięcy mieszkańców. Dołączając do statystyk całą aglomerację, liczba ta wzrasta do ok. 800 tysięcy. Wilno historycznie było bardzo ważnym punktem na mapie historii. To właśnie w stolicy Litwy miały miejsce takie wydarzenia jak obrady Sejmów Wielkiego Księstwa Litewskiego czy sejmików ziemskich powiatu wileńskiego. Wilno jest największym miastem pod względem powierzchni wśród krajów bałtyckich. Jest również dużym ośrodkiem gospodarczym, finansowym, przemysłowym oraz istotnym węzłem komunikacyjnym. Na ternie Wilna znajduje się wile obiektów kulturalnych i naukowych. Największe miasto Litwy może pochwalić się 8 uniwersytetami m.in. najstarszym Uniwersytetem Wileńskim, który powstał w 1579 roku. Dodatkowo Wilno to bardzo duży ośrodek religijny. Zwiedzić można tam 40 kościołów rzymskokatolickich, a w tym znane na cały świat sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Bazylikę archikatedralną. W mieście mieści się również wiele teatrów m.in. Polskie Studio Teatralne w Wilnie, Polski Teatr w Wilnie, Fundacja Kultury Polskiej na Litwie im. Józefa Montwiłła.

Co można zobaczyć w Wilnie?

Największą atrakcją turystyczną w Wilnie jest Stare Miasto. To właśnie ono skrywa najwięcej skarbów i historii. W 1994 roku Stare Miasto w Wilnie zostało wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.Wilno jest prawdziwym rajem dla tych, którzy podczas podróży uwielbiają zwiedzać kościoły i świątynie. W stolicy Litwy znajduje się 40 kościołów, a najpopularniejszym jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. Turyści odwiedzają Wilno przede wszystkim, aby zobaczyć słynną kaplicę w Ostrej Branie ze znanym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Wikipedia