Wilno jest stolicą Litwyfot. pixabay/dmvl

Byliście w Wilnie? Stolica naszych sąsiadów jest magiczna

Wilno jets stolicą Litwy oraz największym pod względem powierzchni miastem w krajach bałtyckich. Przez cały rok Wilno odwiedzane jest przez tłumy turystów. Byliście w Wilnie? Malownicza stolica Litwy może uzależnić, a turyści nieustannie wracają do miasta.

Wilno to stolica Litwy oraz dawniej stolica jednego z województw II Rzeczpospolitej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 2017 roku miasto zamieszkiwało ponad 500 tysięcy mieszkańców, a wraz z aglomeracją ok. 800 tysięcy. W Wilnie widoczna jest polska historia, dlatego Polacy tłumnie odwiedzają stolicę Litwy. Wilnie po prostu nie da się nie zakochać.

Wielka panika w PKP. Polacy muszą wiedzieć. Służby biją na alarmWielka panika w PKP. Polacy muszą wiedzieć. Służby biją na alarmCzytaj dalej

Wilno - podstawowe informacje

Stolicę Litwy zamieszkuje ponad 500 tysięcy mieszkańców. Dołączając do statystyk całą aglomerację, liczba ta wzrasta do ok. 800 tysięcy. Wilno historycznie było bardzo ważnym punktem na mapie historii. To właśnie w stolicy Litwy miały miejsce takie wydarzenia jak obrady Sejmów Wielkiego Księstwa Litewskiego czy sejmików ziemskich powiatu wileńskiego. Wilno jest największym miastem pod względem powierzchni wśród krajów bałtyckich. Jest również dużym ośrodkiem gospodarczym, finansowym, przemysłowym oraz istotnym węzłem komunikacyjnym. Na ternie Wilna znajduje się wile obiektów kulturalnych i naukowych. Największe miasto Litwy może pochwalić się 8 uniwersytetami m.in. najstarszym Uniwersytetem Wileńskim, który powstał w 1579 roku. Dodatkowo Wilno to bardzo duży ośrodek religijny. Zwiedzić można tam 40 kościołów rzymskokatolickich, a w tym znane na cały świat sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Bazylikę archikatedralną.
W mieście mieści się również wiele teatrów m.in. Polskie Studio Teatralne w Wilnie, Polski Teatr w Wilnie, Fundacja Kultury Polskiej na Litwie im. Józefa Montwiłła.

Dzisiaj grzeje: 1. Niebywała wpadka Andrzeja Dudy. Jego słowa o Rzymie Polacy zapamiętają na długo
2. Robiliście ostatnio zakupy w Biedronce albo Lidlu? Uwaga, wydano komunikat o wycofaniu niebezpiecznych produktów
3. Katastrofa lotnicza u naszych sąsiadów. Co najmniej 20 osób nie żyje, trwa akcja ratunkowa

Co można zobaczyć w Wilnie?

Największą atrakcją turystyczną w Wilnie jest Stare Miasto. To właśnie ono skrywa najwięcej skarbów i historii. W 1994 roku Stare Miasto w Wilnie zostało wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.
Wilno jest prawdziwym rajem dla tych, którzy podczas podróży uwielbiają zwiedzać kościoły i świątynie. W stolicy Litwy znajduje się 40 kościołów, a najpopularniejszym jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. Turyści odwiedzają Wilno przede wszystkim, aby zobaczyć słynną kaplicę w Ostrej Branie ze znanym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.

Byliście w Wilnie? Zostawcie swój komentarz na naszym Facebooku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wybrał dla psa obraźliwe imię, uwiązał na łańcuchu. Inspektorzy nigdy nie spotkali się z tak tragiczną sytuacją w jednej z polskich wsi
  2. W "Milionerach" zadano niespodziewane pytanie. Nie do wiary, że padło na wizji
  3. Kiedyś był hitem PRL-u, teraz na sam widok łzy lecą z oczu. Niestety, upadek zbliża się nieubłaganie
  4. Podczas wycieczki wbił ci się kleszcz? Lekarze ostrzegają, niemal wszyscy popełniają wtedy karygodny błąd
  5. Fatalne wieści z Ukrainy. Zginęły 22 osoby, nagrania z miejsca katastrofy lotniczej tylko dla ludzi o mocnych nerwach
  6. Lojalny pies nie potrafił powstrzymać łez. Do ostatniej chwili nie wierzył w straszną prawdę o swoim właścicielu

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł