Turysci.pl
Wilno jest stolicą Litwy

fot. pixabay/dmvl

Byliście w Wilnie? Stolica naszych sąsiadów jest magiczna

26 Września 2020

Autor tekstu:

Hubert Mrozowicz

Udostępnij:

Wilno jets stolicą Litwy oraz największym pod względem powierzchni miastem w krajach bałtyckich. Przez cały rok Wilno odwiedzane jest przez tłumy turystów. Byliście w Wilnie? Malownicza stolica Litwy może uzależnić, a turyści nieustannie wracają do

Wilno to stolica Litwy oraz dawniej stolica jednego z województw II Rzeczpospolitej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 2017 roku miasto zamieszkiwało ponad 500 tysięcy mieszkańców, a wraz z aglomeracją ok. 800 tysięcy. W Wilnie widoczna jest polska historia, dlatego Polacy tłumnie odwiedzają stolicę Litwy. Wilnie po prostu nie da się nie zakochać.

Wilno - podstawowe informacje

Stolicę Litwy zamieszkuje ponad 500 tysięcy mieszkańców. Dołączając do statystyk całą aglomerację, liczba ta wzrasta do ok. 800 tysięcy. Wilno historycznie było bardzo ważnym punktem na mapie historii. To właśnie w stolicy Litwy miały miejsce takie wydarzenia jak obrady Sejmów Wielkiego Księstwa Litewskiego czy sejmików ziemskich powiatu wileńskiego. Wilno jest największym miastem pod względem powierzchni wśród krajów bałtyckich. Jest również dużym ośrodkiem gospodarczym, finansowym, przemysłowym oraz istotnym węzłem komunikacyjnym. Na ternie Wilna znajduje się wile obiektów kulturalnych i naukowych. Największe miasto Litwy może pochwalić się 8 uniwersytetami m.in. najstarszym Uniwersytetem Wileńskim, który powstał w 1579 roku. Dodatkowo Wilno to bardzo duży ośrodek religijny. Zwiedzić można tam 40 kościołów rzymskokatolickich, a w tym znane na cały świat sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Bazylikę archikatedralną.W mieście mieści się również wiele teatrów m.in. Polskie Studio Teatralne w Wilnie, Polski Teatr w Wilnie, Fundacja Kultury Polskiej na Litwie im. Józefa Montwiłła.

Co można zobaczyć w Wilnie?

Największą atrakcją turystyczną w Wilnie jest Stare Miasto. To właśnie ono skrywa najwięcej skarbów i historii. W 1994 roku Stare Miasto w Wilnie zostało wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO.Wilno jest prawdziwym rajem dla tych, którzy podczas podróży uwielbiają zwiedzać kościoły i świątynie. W stolicy Litwy znajduje się 40 kościołów, a najpopularniejszym jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu. Turyści odwiedzają Wilno przede wszystkim, aby zobaczyć słynną kaplicę w Ostrej Branie ze znanym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej.

Byliście w Wilnie? Zostawcie swój komentarz na naszym Facebooku.

Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia

Podobne artykuły

czechy zamykają się dla turystów

Europa

Czechy zamykają granice dla ruchu turystycznego. Rozporządzenie obowiązuje od jutra

Czytaj więcej >
Dom na Sycylii

Europa

Dom za 1 euro i pieniądze na remont. Miasto na Sycylii kusi nie tylko turystów

Czytaj więcej >
zdjęcia z wakacji

Europa

Uznali zdjęcia z wakacji za "niedopuszczalne" i chcą zmienić zasady na lotniskach. Wielka Brytania krytykuje influencerów

Czytaj więcej >
bułgaria zaostrza restrykcje

Europa

Bułgaria wprowadza nowe restrykcje dla podróżujących. Dotkną również Polaków

Czytaj więcej >
Granice Portugalii zamknięte

Europa

Portugalia zamyka granice. Zakaz podróży nawet wewnątrz kraju

Czytaj więcej >

Europa

Tysiące turystów z Niemiec poleciało na Majorkę. Na nic prośby rządu

Czytaj więcej >