Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Wieża Eiffla w Polsce? W tym mieście takie budowle to norma
Magda Antoł
Magda Antoł 10.06.2023 12:05

Wieża Eiffla w Polsce? W tym mieście takie budowle to norma

Wieża Eiffla
Fot. Facebook/Rybnik.eu - Miasto Rybnik

W jednym ze śląskich miast powstają nietypowe konstrukcje na rondach. Zazwyczaj o ich budowie decyduje nazwa dzielnicy, w której mają zostać wykonane. Niedawno za sprawą głosowania obywateli, na rondzie powstał najsłynniejszy paryski symbol.

W ramach Budżetu Obywatelskiego w Rybniku wykonano kopię francuskiej wieży Eiffla. Jednak to nie jest jedyna nietypowa konstrukcja powstała w tym mieście.

Kto wpadł na pomysł z śląską Wieżą Eiffla?

Jak się okazuje zeszłoroczna budowa Wieży Eiffla została wybrana przez mieszkańców Rybnika w ramach Budżetu Obywatelskiego. Jeszcze wcześniej wywalczyli u miasta, aby zmienić nazwę ronda na Paryż. Jednak sam pomysł na budowlę zaistniał już kilka lat wcześniej, lecz wtedy nie było na tę inwestycję środków. Ostatecznie cel został osiągnięty i już od 17 sierpnia 2022 r. można podziwiać konstrukcję na rondzie w Rybniku.

Niedobczyce nazywane rybnickim Paryżem

Wspomniane rondo z wieżą Eiffla znajduje się w dzielnicy Niedobczyce, leżącej w południowo-zachodniej części Rybnika. Dlaczego akurat tam postawiono replikę słynnego paryskiego symbolu? Mieszkańcy potocznie nazywają tę dzielnicę Paryżem, jednak dokładnie nie wiadomo skąd ta nazwa się wzięła. Pewnym jest to, że dopięli swego i już od niemal roku mogą podziwiać własną wieżę Eiffla.

Ta replika mierzy 15 metrów wysokości, a jej waga wynosi osiem ton. Została wykonana z ok. 3000 stalowych elementów. Na skonstruowanie śląskiej wieży Eiffla wydano 159 tys. zł.

Nie tylko Niedobczyce mają nietypowe rondo

W Rybniku wieża Eiffla nie jest jedyną nietypową konstrukcją na rondach. Miasto słynie z oryginalnego ich zagospodarowywania. Przykładowo na rondzie Powstańców Śląskich umieszczone są kolorowe kule. Innymi ciekawymi konstrukcjami mogą pochwalić się ronda Meksyk z kaktusami, Gotartowickie z rzeźbą “Ulotność” czy Gliwickie z żużlowcami. W samym Rybniku jest ok. 44 rond (liczba ta mogła ulec zmianie) i wiele z nich może pochwalić się kreatywnym wyglądem.

 Źródło: Rybnik.eu