wieś najmniejsza w Polsce

Fot. Pixabay.com/Free-Photos

Gdzie jest najmniejsza wieś w Polsce? Mieszkają w niej 2 osoby, jedna to Sołtys

30 Lipca 2020

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Udostępnij:

Wieś Dąbrowa jest najmniejszą w całej Polsce. Miejsce to odwiedziła dwa lata temu redakcja Wirtualnej Polski, przekazując zaskakujące szczegóły z życia w tym wyjątkowym miejscu. Okazuje się, że wieś ta ma jedynie dwoje mieszkańców - sołtysa oraz jego małżonkę. Co ciekawe, przeprowadzane są tam nawet wybory, które są niezwykłym widowiskiem. 

Najmniejsza wioska w Polsce - Dąbrowa

Sołtysem Dąbrowy jest Marian Kołtunicki. Jak opowiada, w całej wsi jest wiele domów, jednak nikt w nich nie mieszka - są opuszczone. Jedynym zamieszkanym jest ten jego oraz jego małżonki. 

- Linie energetyczne już u nas likwidują. Mi na razie prądu nie odcinają, ale na drugim końcu wsi słupy pozabierali. Dużo domów zostało, ale w domach nikogo nie ma - opowiadał sołtys w rozmowie z WP. 

Oficjalnie w najmniejszej wiosce w Polsce zameldowane są 4 osoby, mieszka jednak jedynie sołtys z żoną. Dąbrowa znajduje się w województwie lubelskim w gminie Mircze, a najbliższymi miastami są Zamość oraz Hrubieszów. 

- Mieszkamy tu sami już z pięć lat. Córki były, ale wyjechały do Zamościa. Jedna do pracy, druga się tam uczy. Nie chciały mieszkać na odludziu. Kto tu będzie siedział. Nawet większe wioski się wyludniają - opowiadał dalej Kołtunicki dla WP. 

Jak czytamy na stronie Wirtualnej Polski, niezwykłą atrakcją były wybory na sołtysa w najmniejszej wsi w Polsce. Kołtunicki pełni tę funkcję od kilkunastu lat, a wspomnienie jednego z głosować pokazuje skalę absurdu. 

- Do wsi pojechaliśmy jako trzyosobowa komisja. Kandydaturę Mariana Kołtunickiego zgłosiła jego żona. Nie było kontrkandydatów. Głosował sołtys, jego żona i córka. Komisja policzyła głosy. I wybrano sołtysa. Mieliśmy z tym kupę śmiechu - opowiadał w 2018 roku dla WP wójt gminy Mircze. 

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!