Turysci.pl

Fot. Pixabay.com/Free-Photos

Gdzie jest najmniejsza wieś w Polsce? Mieszkają w niej 2 osoby, jedna to Sołtys

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Patryk Korzec

Wieś Dąbrowa jest najmniejszą w całej Polsce. Miejsce to odwiedziła dwa lata temu redakcja Wirtualnej Polski, przekazując zaskakujące szczegóły z życia w tym wyjątkowym miejscu. Okazuje się, że wieś ta ma jedynie dwoje mieszkańców - sołtysa oraz jego małżonkę. Co ciekawe, przeprowadzane są tam nawet wybory, które są niezwykłym widowiskiem. 

Najmniejsza wioska w Polsce - Dąbrowa

Sołtysem Dąbrowy jest Marian Kołtunicki. Jak opowiada, w całej wsi jest wiele domów, jednak nikt w nich nie mieszka - są opuszczone. Jedynym zamieszkanym jest ten jego oraz jego małżonki. 

- Linie energetyczne już u nas likwidują. Mi na razie prądu nie odcinają, ale na drugim końcu wsi słupy pozabierali. Dużo domów zostało, ale w domach nikogo nie ma - opowiadał sołtys w rozmowie z WP. 

Oficjalnie w najmniejszej wiosce w Polsce zameldowane są 4 osoby, mieszka jednak jedynie sołtys z żoną. Dąbrowa znajduje się w województwie lubelskim w gminie Mircze, a najbliższymi miastami są Zamość oraz Hrubieszów. 

- Mieszkamy tu sami już z pięć lat. Córki były, ale wyjechały do Zamościa. Jedna do pracy, druga się tam uczy. Nie chciały mieszkać na odludziu. Kto tu będzie siedział. Nawet większe wioski się wyludniają - opowiadał dalej Kołtunicki dla WP. 

Jak czytamy na stronie Wirtualnej Polski, niezwykłą atrakcją były wybory na sołtysa w najmniejszej wsi w Polsce. Kołtunicki pełni tę funkcję od kilkunastu lat, a wspomnienie jednego z głosować pokazuje skalę absurdu. 

- Do wsi pojechaliśmy jako trzyosobowa komisja. Kandydaturę Mariana Kołtunickiego zgłosiła jego żona. Nie było kontrkandydatów. Głosował sołtys, jego żona i córka. Komisja policzyła głosy. I wybrano sołtysa. Mieliśmy z tym kupę śmiechu - opowiadał w 2018 roku dla WP wójt gminy Mircze. 

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Tagi:

PolskaCiekawostki

Podobne artykuły

Polska

Niesamowity pomysł na majówkę. Cudownie zachowane zamki na wodzie zobaczysz w Polsce
Czytaj więcej >

Polska

Kolejne pociągi Pendolino na torach w Polsce. Wiemy, gdzie pojadą superszybkie pociągi
Czytaj więcej >

Polska

Afera w samolocie PLL LOT. „Jeden pilot kradnie alkohol, a drugi się śmieje”
Czytaj więcej >

Polska

Grotołazi utknęli w jaskini w Tatrach. Na ratunek ruszyło dziesięciu ratowników
Czytaj więcej >

Polska

Polka wróciła z Egiptu z wyjątkową pamiątką. Służby na lotnisku natychmiast zareagowały
Czytaj więcej >

Polska

Bezmyślne zachowanie turystów w Parku Narodowym. Porażające, czego się dopuścili
Czytaj więcej >
Patryk Korzec

Zawodowo dziennikarz i copywriter, prywatnie podróżnik od lat zafascynowany zwiedzaniem świata autostopem oraz poznawaniem obcych kultur. Warsztat dziennikarski doskonalony m.in. w takich mediach jak Radio Sygnały, Nasze Miasto Opole, Muzyczny Horyzont, Pro Radio, Rock Radio w Grupie Radiowej Agory oraz Pikio.pl. Zamiłowanie do turystyki, połączone z pasją dziennikarską, zaowocowało zaangażowaniem w tworzenie portalu Turyści.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]