Turysci.pl
wieś zdradliwa góra

Fot. Wikimedia Jakub Hałun CC BY-SA 4.0

Najpiękniejsza wieś w całej Polsce. Jest niesamowita, warto ją odwiedzić

4 Listopada 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Wieś, której kolory przyciągają turystów z całej Polski – i nie tylko! Jej sława już dawno wykroczyła poza granice naszego kraju. Każdy, kto odwiedził ją chociaż raz w życiu, przyznaje, że trudno znaleźć takie barwy w innych miejscach.

Wieś, która niespodziewanie zyskała ogromną sławę i co roku przyciąga coraz więcej turystów – jak się okazuje, nie tylko z Polski. Chociaż jej wygląd nie zmienia się od dekad, stosunkowo nie tak dawno dopiero została odkryta przez podróżnych. Obecnie jednak na brak zainteresowania nie może narzekać. Drugiej tak przepięknej i malowniczej miejscowości być może nie uda się znaleźć w całym naszym kraju.

Rzadko, która wieś może pochwalić się tym, że jest kierunkiem japońskich wycieczek. A jednak mamy taką miejscowość w Polsce. Okazuje się, że turyści z najróżniejszych państw wybierają się nie tylko do największych miast jak Kraków, Wrocław czy Gdańsk, ale również do miejscowości tak nieoczywistych. Musiało minąć też trochę czasu, zanim sami doceniliśmy walory tej szczególnej wsi i zaczęliśmy odwiedzać ją regularnie.

Malownicza wieś. Zwiedzaliście kiedyś Zalipie?

Mnóstwo podróżnych uważa, że Zalipie to najładniejsza wieś, jaką można zobaczyć w Polsce. Chociaż biorąc pod uwagę, że jej sława wystrzeliła nagle i niespodziewanie, chociaż wygląd tej miejscowości nie zmienia się od dekad, być może w naszym kraju kryje się jeszcze wiele takich perełek. Co ma takiego w sobie Zalipie, że docierają tam nawet japońskie wycieczki?

Zalipie słynie przede wszystkim z niesamowitego ubarwienia. Malowane domki pokryte są nie tylko pięknymi kolorami, ale również niezwykle interesującymi zdobieniami. Ozdobniki pokrywają nie tylko chaty mieszkańców, ale również studnie, płoty, altanki oraz kościoły. Ta położona w Małopolsce miejscowość stała się wyjątkowym punktem na turystycznej mapie Polski.

Zdobienie jest nie tylko ważne dla zwiedzających, ale stanowi także istotną tradycję dla miejscowych. To tutaj w pierwszy weekend  po Bożym Ciele odbywa się wyjątkowy konkurs. Zalipiańska społeczność wybiera w plebiscycie najpiękniej pomalowane zagrody. Nawet dla dzieci stworzono specjalną kategorię, by zachęcić je do kontynuowania tego niecodziennego zwyczaju.

Wieś, która zyskała światową sławę

Jeśli myślicie, że Zalipie to wieś, która przyciąga jedynie niszową grupę turystów, spieszymy się, by wyprowadzić was z błędu. Okazuje się, że odwiedzają ją nie tylko fani unikalnych atrakcji i ludowego folkloru. Mówi się, że do Zalipia każdego roku przyjeżdża tysiące turystów. Momentami odnotowuje się nawet po 200 gości dziennie.

Interesujący jest fakt, że Zalipie przyciąga również wczasowiczów zza granicy. Ten kierunek szczególnie upodobali sobie Japończyki. Trudno powiedzieć, dlaczego właśnie tę wieś tak upodobali sobie goście z Dalekiego Wschodu, zwłaszcza że w miejscowym muzeum przez długi czas nie było nawet materiałów w języku angielskim. To najwyraźniej jednak nie przeszkadzało Japończykom w docenieniu walorów Zalipia.

Co ciekawe, zalipiańskie akcenty można odkryć także w innych miastach. Spacerują po Krakowie, niedaleko Plantów znajdziemy restaurację „U Zalipianek”, która działa już ponad 40 lat. Jak się domyślacie, wyróżniają ją charakterystyczne zdobienia, które bynajmniej nie są kopią pięknych malunków z małopolskiej wsi. Lokal gastronomiczny został ozdobiony przez artystę pochodzącego właśnie z Zalipia.

Być może w Polsce kryje się więcej miejsc, które przypominają słynne już Zalipie. Na ich odkrycie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. Mieliście kiedyś okazję odwiedzić tę miejscowość i podziwiać lokalną twórczość? Niektórzy specjalnie pokonują ponad 100 kilometrów z Krakowa, aby poczuć ten unikalny klimat. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o sławnej Kaplicy Sykstyńskiej, której sklepienie robi ogromne wrażenie na turystach.

Źródło: polskapogodzinach.pl

Podobne artykuły

Zatonęła łódź na Mazurach

Polska

Na Mazurach w niedzielę wiał silny wiatr. „Nie wszyscy żeglarze radzą sobie w takich warunkach"

Czytaj więcej >

Polska

Śmierć w Tatrach. Turysta prawdopodobnie skoczył z Kościelca

Czytaj więcej >
Nowe przepisy wjazdu do Polski

Polska

Zmiana zasad wjazdu do Polski, a od środy otwarcie kolejnych przejść granicznych z Ukrainą

Czytaj więcej >
Atak na plażowicza w Kryspinowie

Polska

Atak na plażowicza w Kryspinowie. Zwrócił uwagę ludziom pływającym rowerkiem wodnym

Czytaj więcej >
Parki rozrywki apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń

Polska

Parki rozrywki chcą przyjmować turystów, a nie ma ich na liście. Apelują do rządu o odmrożenie

Czytaj więcej >
Zamykają turystyczny szlak na Gubałówkę

Polska

Zamykają szlak turystyczny na Gubałówkę. Na wniosek właścicieli gruntów

Czytaj więcej >