Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Na topie > Wiemy, dokąd Polacy pojadą na all inclusive. Te trzy kraje są szczególnie popularne
Magda Antoł
Magda Antoł 06.06.2023 18:02

Wiemy, dokąd Polacy pojadą na all inclusive. Te trzy kraje są szczególnie popularne

Plaża
Fot. Pixabay

Nie wszyscy decydują się na samodzielny wyjazd. Ludzie korzystają też z ofert biur podróży, aby nie martwić się dokładnym planowaniem swoich wakacji. Kto najczęściej korzysta z tej opcji i które miejsca turyści najchętniej odwiedzą?

Z raportu serwisu Wakacje.pl dowiadujemy się m. in.: gdzie Polacy, korzystający z usług biur podróży, spędzą tegoroczne wakacje oraz jakie kwoty na nie przeznaczyli.

Polacy spędzą wakacje w gorących krajach

Serwis Wakacje.pl sprawdził, dokąd najchętniej Polacy wykupują oferty biur podróży. Jak się okazało podium pozostało niezmienne. Także i w tym roku turyści zdecydowali się jechać do Turcji, Grecji i Egiptu. Zmiana nastąpiła dopiero na dalszych pozycjach. Tunezja wyprzedziła Hiszpanię i znalazła się tuż za podium. Natomiast z rankingu TOP 10 zniknęły Zjednoczone Emiraty Arabskie i zostały zastąpione przez Albanię.

Najbardziej popularnymi regionami turystycznymi są Riwiera Turecka, Hurghada z okolicznymi kurortami oraz Kreta. Turcja nadal może cieszyć się tak dużą popularnością, dzięki dogodnym połączeniom, które można znaleźć aż w 14 polskich lotniskach. Sprawdzono też, które kraje cieszą się największą popularnością wśród poszczególnych grup klientów. Single i pary najczęściej decydują się na wyjazdy do Turcji, Grecji i Tunezji. Natomiast rodziny zamieniają Tunezję na Egipt. Dodatkowo ogólnopolskie badania przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia wykazały, że ze zorganizowanych wyjazdów zagranicznych znacznie częściej korzystają rodziny, na co wskazało 47 proc. ankietowanych.

Polacy stawiają na all inclusive

Polscy turyści dużo chętniej wybierają hotele cztero- i pięciogwiazdkowe. Natomiast najpopularniejszym rodzajem wyżywienia okazał się all inclusive, z którego korzysta niemal 85 proc. klientów. Za samą rezerwację średnio płacą w przedziale 7000-14500 zł, w zależności od tego, czy podróżują parami czy całą rodziną.

“O popularności all inclusive decyduje kilka czynników. Po pierwsze, to najwygodniejsza opcja dla osób, które chcą na wakacjach cieszyć się beztroskim wypoczynkiem w resorcie hotelowym. Dzięki niej nie muszą martwić się o dodatkowe koszty związane z jedzeniem czy napojami w ciągu dnia. Drugi powód to dominująca pozycja w sprzedaży Turcji, Grecji czy Egiptu, czyli kierunków, w których hotele w przeważającej części oferują taką formę wyżywienia. Trzecia kwestia to zakres usług wliczonych w cenę. Poza posiłkami i napojami all inclusive obejmuje często dostęp do dodatkowych usług takich jak korzystanie z oferty sportowej czy animacyjnej” - wyjaśnia Anna Podpora, szefowa działu rozwoju produktu w Wakacje.pl

Warto też wspomnieć, że ok. 90 proc. klientów decyduje się na zakup wyjazdu z ponad trzymiesięcznym wyprzedzeniem, gdyż w tym czasie mają większe szanse na atrakcyjniejsze ceny. Również jest zainteresowanie kupnem ubezpieczeń, w tym najchętniej ubezpieczeń od kosztów rezygnacji.

Na wakacje Polacy wybierają samoloty. Decydują się też na tygodniowy odpoczynek

Podobnie jak w zeszłym roku Polacy w większości decydują się na podróż samolotem. Najchętniej wyjeżdżają w terminach lipiec, sierpień i wrzesień. Warto zaznaczyć, że zainteresowanie podróżami poza okresem wakacyjnym wzrosło i w tym roku zdecydowało się na nie o 6 proc. więcej klientów. Co ciekawe na wakacje wrześniowe wybiorą się głównie turyści w wieku 20-29 lat oraz 46-65 lat.

Według raportu najwięcej osób wyjeżdża na siedmiodniowe wakacje (tę opcję wybrało 65 proc. ankietowanych). Natomiast bardzo mało turystów planuje wakacje dłuższe niż 14 dni oraz krótsze niż tydzień.

Źródło: Wakacje.pl