Turysci.pl > Polska > Wielkanoc 2022. ULC wydał oświadczenie. Osoby podróżujące powinny przygotować się na utrudnienia
Michał Fitz
Michał Fitz 17.04.2022 15:00

Wielkanoc 2022. ULC wydał oświadczenie. Osoby podróżujące powinny przygotować się na utrudnienia

samoloty

Polacy w ostatnich latach coraz częściej decydują się na to, by zrezygnować z rodzinnych świąt, w zamian wyjeżdżając do ciekawych, turystycznych lokalizacji. Wielkanoc 2022 wcale nie miała być pod tym względem inna. Okazuje się jednak, że nie wszyscy podróżnicy mogą dotrzeć tam, gdzie chcieli.

W nadchodzących dniach tacy turyści muszą przygotować się na ewentualne opóźnienia, a nawet odwołania konkretnych kursów. Z czego wynika taka sytuacja?

Wielkanoc 2022: Możliwe utrudnienia w lotach

O jakich utrudnieniach dokładnie mowa? Całą sprawę wyjaśnił Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jak się okazuje, potencjalne problemy mogą wynikać z protestów kontrolerów ruchu lotniczego. Ich związek zawodowy jest bowiem w trakcie poważnych i niestety niezbyt zbliżających się do konsensusu negocjacji z zarządem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. O co walczą kontrolerzy?

Jak się okazuje, mają kilka postulatów. Nie pasują im jednoosobowe zmiany, które są nie tylko bardziej męczące dla nich, ale mogą się także okazać się zgubne w skutkach dla pasażerów. Błąd takiego kontrolera, który nie zostanie wychwycony przez współpracownika, może doprowadzić do katastrofy. Ponadto wspomniany wyżej związek walczy też o podwyżki dla tej grupy zawodowej. Uważają, że, biorąc pod uwagę ryzyko i stres, z którymi na co dzień pracują, zarabiają zbyt mało.

Wielkanoc 2022: Kontrolerzy lotów się buntują

Już w tym momencie dochodzi do opóźnień lotów, gdyż z pracy zrezygnowała część kontrolerów. Ich rola na lotniskach jest nieoceniona, dlatego takie porty nie mogą pozwolić sobie na pracę bez nich. Gdy więc nie ma osoby, która mogłaby obsługiwać lot, po prostu do niego nie dochodzi.

Oczywiście wszystkie wymienione wyżej instytucje, podobnie jak administracje lotnisk chcą ten problem jak najszybciej rozwiązać. Jego konsekwencje mogą być bowiem bardzo kosztowne dla wszystkich związanych z branżą lotniczą. Turystom, którzy chcą gdzieś wylatywać w niedalekiej przyszłości, pozostaje trzymać kciuki, że kompromis między kontrolerami a Polską Agencją Żeglugi Powietrznej zostanie ostatecznie osiągnięty.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres [email protected]

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

źródło: polsatnews.pl