Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Widoki jak w bajce zaledwie 40 km od polskiej granicy. Zamek na skale robi wrażenie
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 14.05.2024 07:35

Widoki jak w bajce zaledwie 40 km od polskiej granicy. Zamek na skale robi wrażenie

Mala Skala Czechy
Fot. Rex Features/East News, Instagram/@agabujala

Dwa zamki, skaliste ukształtowanie terenu, górski krajobraz i malowniczo wijąca się po nim rzeka. Widoki jak z bajki, jednak to miejsce jest jak najbardziej prawdziwe. Całkiem blisko, bo zaledwie 40 kilometrów od Polskiej granicy położona jest ta malownicza miejscowość. Cel idealny na weekendowy wyjazd!

Nieznane miejsce kawałek od polskiej granicy

Niedaleko od polskiej granicy znajduje się wyjątkowe, choć niezbyt popularne miejsce. 
Ciężko stwierdzić dlaczego, bo widoki robią piorunujące wrażenie! Urokliwy, górski krajobraz, skalisty teren i umieszczone na nim wyjątkowe perły architektury.

Niewielka odległość z Polski sprawia, że to miejsce jest fantastycznym wyborem na weekendowy “wypad”. 

Malá Skála - Jak dotrzeć?

Miejsce, o którym mowa to czeska miejscowość Malá Skála. Położona około 40 kilometrów od przejścia granicznego w Jakuszycach. Droga z Warszawy zajmie tam niecałe 6,5 godziny. Tym wyjątkowym miejscem podzieliła się w ostatnim czasie na Instagramie Agnieszka Bujała - twórczyni internetowa, która wyszukuje i dzieli się ze swoimi odbiorcami turystycznymi perełkami z Polski i nie tylko.

Jak możemy zobaczyć na nagraniu, które opublikowała kobieta tworząca profil pod nazwą @agabujala, miejsce wygląda niesamowicie bajkowo. Zwłaszcza na nagraniu z drona możemy zobaczyć niesamowicie zachwycający górski krajobraz. Jeden obiekt zachwyca szczególnie i pozostawia wyjątkowe, bajkowe wrażenia.

Zamek na skale - widoki jak z bajki

Najbardziej charakterystycznymi punktami miejscowości Malá Skála są niewątpliwie dwa znajdujące się zamki. Jeden z nich Zamek Vranov-Panteon ze względu na położenie zapiera dech w piersiach. Smukła budowla umiejscowiona jest bowiem na skale, ponad miasteczkiem. Co prawda wejście szlakiem do zamku, we względu na wysokie położenia jest nie lada wyzwaniem. Jednak to, co ujrzymy na miejscu, jest zdecydowanie tego warte. Oprócz zwiedzania zamku warto przespacerować się także wykutymi w skałach korytarzami i udać się na położony tuż przy zamku punkt widokowy “Vyhlídka Zahrádka”.

Drugi zamek, położony ok. 1,5 od wspomnianego wcześniej Vranov, choć już mniej spektakularny, to równie wart jest odwiedzenia. Zamek Frydstejn, to kolejny skarb tej miejscowości. Jest częściowo wydrążony w skale, a dla turystów udostępniony został w połowie minionego wieku.

Będąc na miejscu zdecydowanie pospacerować także po okolicy. Piękne skałki i widoki sprawiają, że miejsce naprawdę uzależnia, a górski klimat zdecydowanie  sprzyja wypoczynkowi.
 

Czytaj więcej: Do sera na naleśniki zawsze dodaję ten składnik. W życiu nie jadłem nic bardziej kremowego