wiadomości nowe rozporządzenieFot. pixabay/biblioteka publiczna

Już od dziś. W życie weszło nowe rozporządzenie. Ważna wiadomość dla wszystkich planujących urlop za granicą

Ważne wiadomości dla Polaków, którzy planują podróże za granicę. Z dzisiejszym dniem tj. 25 listopada w życie wchodzi nowe rozporządzenie Rady Ministrów. Rząd przedstawił listę krajów, do których podróżni nie będą mogli latać samolotem. W zestawieniu znalazło się już tylko dziewięć kierunków. Zakaz lotów nie obejmuje państw należących do Unii Europejskiej.

Ważne wiadomości dla wszystkich, którzy planują podróże w ciągu najbliższych tygodni. Dzisiaj tj. 25 listopada w życie weszło rozporządzenie Rady Ministrów, o którym rząd poinformował już wcześniej. Lista krajów z zakazem lotów cywilnych obejmuje już tylko 9 kierunków. Ograniczenie nie obejmuje państw należących do Unii Europejskiej. O szczegółach informuje serwis Tanie Loty.

Opublikowano kolejne istotne wiadomości dla podróżnych, którzy czekali na zaktualizowaną listę zakazu lotów do Polski. Poprzednie rozporządzenie Rady Ministrów przestało obowiązywać we wtorek 24 listopada. W związku z tym Rada Ministrów opublikowała nowe rozporządzenie, które będzie obejmowało okres do 8 grudnia. Na liście pojawiły się nowe europejskie kierunki – między innymi Serbia. Wrócą natomiast loty do Argentyny.

Ważne wiadomości dla Polaków, którzy planują podróże – nowa lista zakazów

Rada Ministrów opublikowała już oficjalne wiadomości dotyczące przemieszczania się. Pojawiła się nowa lista krajów z zakazem cywilnych lotów międzynarodowych. Po przeanalizowaniu danych, dotyczących zarażeń przypadających na liczbę mieszkańców, lista została zaktualizowana i obejmie lotnisk położonych na 9 terytoriach.

Kraje, które znalazły się w nowym rozporządzeniu Rady Ministrów:

  • Bośnia i Hercegowina,
  • Czarnogóra,
  • Gruzja,
  • Jordańskie Królestwo Haszymidzkie,
  • Republika Armenii,
  • Republika Kosowa,
  • Republika Macedonii Północnej,
  • Republika Serbii,
  • Stany Zjednoczone Ameryki.

Wśród największych zmian można uznać usunięcie z listy między innymi Argentyny, Libii oraz Kostaryki. Wraca natomiast zakaz przemieszczania się w takich europejskich kierunkach jak Serbia oraz Kosowo. Rada Ministrów opublikowała już uzasadnienie kryteriów, jakie brano podczas tworzenia rozporządzenia.

– Wykaz państw objętych zakazami w ruchu lotniczym został sporządzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców według stanu na dzień 16 listopada 2020 roku, przy współczynniku przekraczającym 440, z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Strefy Schengen oraz – w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych Ameryki – stanów Illinois i Nowy Jork – treść wyjaśnienia cytuje portal Tanie Loty.

Szczegółowe wiadomości dotyczące zakazu lotów

W publikacji Rady Ministrów pojawiły się również szczegółowe wiadomości dotyczące zakazu lotów. Oprócz wyjątków przytoczonych w cytowanym wyjaśnieniu pojawił się jeszcze szereg przypadków, w których loty lub lądowanie na terytorium naszego kraju będzie możliwy i nie jest skierowany wyłącznie do krajów należących do Unii Europejskiej.

Spokojni mogą być podróżni, którzy na dzień przed wejściem w życie nowego dekretu mieli już wyczarterowane loty (w tym przypadku do 24 listopada). Loty te powinny być rezerwowane na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie i nie zostaną objęte zakazem.

Z rozporządzenia wynika też, że zakaz nie będzie obejmował również lotów wykonywanych na zlecenie prezesa Rady Ministrów oraz tych, które odbywają się za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego czy realizowanych na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W naszym kraju lądować będą mogły również samoloty, które startują „z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczpospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2”.

1. Minister zdrowia mówi o trzeciej fali epidemii w Polsce. Apeluje do Polaków ws. ferii
2. Tak złych wieści od rządu jeszcze nie było. Minister przekazał fatalne wieści o zachorowaniach i handlu
3. Martyna Wojciechowska nie mogła ukryć emocji. Wrzuciła do sieci zdjęcie, fani byli pod wrażeniem

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o skandalicznej awanturze, która miała miejsce na lotnisku w Poznaniu. Służby wyprowadziły dwóch mężczyzn, którzy zostali przetransportowani na izbę wytrzeźwień. O szczegółach dotyczących tego wydarzenia możecie dowiedzieć się z tego tekstu.

Źródło: Tanie Loty

Następny artykuł