Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Europa > Wenecja bez tłumów. Tajna broń na wstęp do miasta na wodzie
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 19.01.2024 13:42

Wenecja bez tłumów. Tajna broń na wstęp do miasta na wodzie

Wenecja
Cristi Croitoru-Shutterstock

Wenecja właśnie wystartowała z ciekawą inicjatywą mającą na celu uregulowanie i ograniczenie masowego napływu turystów. Pierwszym tego rodzaju eksperymentem na świecie jest wprowadzenie obowiązkowych rezerwacji biletów na wstęp do miasta w okresach największego natężenia ruchu turystycznego.

Bilet w cenie 5 euro (ok. 22 zł) będzie obowiązkowy dla turystów odwiedzających Wenecję jedynie na jednodniowe wycieczki, o ile nie spędzają nocy w mieście na wodzie. Nie wszyscy są zadowoleni z tej decyzji.
 


 

Rejestracja wizyt w Wenecji online

Portal online, uruchomiony 16 stycznia, umożliwia rezerwację wizyt w dniach największego natężenia ruchu turystycznego. Kontrola biletów ma być wspierana ustawieniem bramek wejściowych, zwłaszcza w rejonie parkingu na Piazzale Roma i stacji kolejowej Santa Lucia.

Niw wszyscy będą zobowiązani do płacenia za wejście do Wenecji. Na liście wyjątków znaleźli się: Mieszkańcy regionu Wenecja Euganejska, pracownicy, uczniowie i studenci na szkolnych i uczelnianych wycieczkach, dzieci poniżej 14 roku życia oraz osoby z niepełnosprawnościami wraz z ich opiekunami.


 

“Wpadnij i zmykaj”

Ruch turystyczny, określany jako "wpadnij i zmykaj", wielokrotnie paraliżował życie mieszkańców Wenecji, zwłaszcza podczas dni szczytu. Od lat tłumy turystów zalewają zabytkowe uliczki miasta. Władze postanowiły w końcu podjąć działania mające na celu ochronę i zminimalizowanie wpływu turystyki na lokalną społeczność.

Eksperymentalny etap rusza 25 kwietnia, przypadając na Święto Wyzwolenia Włoch. Bilet na wstęp do miasta będzie wymagany w godzinach od 8:30 do 16 aż do 5 maja, kiedy to zakończy się majówkowa gorączka.

Wenecki klimat

Wenecja, jako wyjątkowe miasto zlokalizowane na wodzie, kryje w sobie fascynującą historię oraz niezwykłą architekturę. Labirynt jej kanałów, malownicze mosty i zabytkowe budowle stanowią niepowtarzalny krajobraz, który przyciąga podróżników z każdego zakątka świata.

Ograniczenie napływu turystów, będące rezultatem wprowadzenia rezerwacji na wstęp do miasta, niesie za sobą nadzieję na zachowanie autentyczności tego magicznego miejsca. Wenecja, choć tętniąca życiem i bogata w kulturowe dziedzictwo, czasem ulegała wpływom nadmiernego ruchu turystycznego. Nowa inicjatywa ma na celu nie tylko ochronę zabytków, ale także umożliwienie podróżnikom pełnego, spokojnego zanurzenia się w wenecką atmosferę.
 

Źródło: onet.pl