Ważne ostrzeżenie. Wybierając tego przewoźnika lepiej nie foliować bagażu
Znane powiedzenie mówi, że lepsze jest wrogiem dobrego. Niestety tak właśnie może być podczas podróży samolotem. Gdy w walizce przewozimy cenne przedmioty, wielu z nas decyduje się na foliowanie bagażu, aby bardziej go zabezpieczyć. Są jednak linie lotnicze, w których lepiej tego nie robić, bo możemy w ten sposób tylko stracić.
Czy foliowanie bagażu to dobry pomysł?
Usługa foliowania bagażu cieszy się dużą popularnością i jest dostępna na wielu lotniskach, w tym także w Polsce. Ceny zależą od wielkości bagażu, na przykład na Lotnisku Chopina w Warszawie zaczynają się od 59 zł. Folia zapewnia dodatkową ochronę, ale nawet taki środek bezpieczeństwa może czasami nie wystarczyć.
W przypadku uszkodzenia bagażu możemy próbować się pocieszyć odszkodowaniem od linii lotniczej . Okazuje się jednak, że nie zawsze otrzymamy pieniądze. Niektórzy przewoźnicy odmawiają wypłacenia odszkodowania za uszkodzenie ofoliowanego bagażu.
U polskiego przewoźnika lepiej zrezygnować z foliowania
Brak odszkodowania w przypadku ofoliowanego bagażu stosuje na przykład polska linia lotnicza Enter Air. Przewoźnik tłumaczy swoją politykę tym, że pracownicy z powodu folii nie są w stanie ocenić stanu walizki przed nadaniem. W związku z tym nie można stwierdzić, czy bagaż rzeczywiście uległ uszkodzeniu podczas lotu.
- Przewoźnik zastrzega sobie prawo do weryfikacji technicznego stanu Bagażu Rejestrowanego, w szczególności, gdy Bagaż Rejestrowany został pokryty folią lub podobnym materiałem. W przypadku odmowy Pasażera na dokonanie przez Przewoźnika weryfikacji Bagażu Rejestrowanego, o której mowa powyżej, Przewoźnik dokona adnotacji w treści Wywieszki Bagażowej (lub innego dokumentu przewozowego wskazanego przez Przewoźnika) o powzięciu wątpliwości do stanu technicznego Bagażu Rejestrowanego - czytamy w Ogólnych Warunkach Przewozu linii Enter Air.
Brak możliwości odwołania
Europejskie przepisy obowiązujące w ruchu lotniczym w teorii nie zwalniają przewoźnika z odpowiedzialności za uszkodzenie bagażu, nawet jeśli był on ofoliowany. Problem polega na tym, że od decyzji konkretnych linii lotniczych nie można się odwołać. Kompetencji w takich sprawach nie ma też Rzecznik Praw Pasażera. Jeśli chcemy walczyć o należne odszkodowanie, pozostaje kosztowna i czasochłonna droga sądowa.
Na szczęście większość linii lotniczych nie ma problemu z ofoliowanym bagażem. Odszkodowanie za uszkodzoną walizkę pokrytą folią powinniśmy otrzymać u popularnych przewoźników takich jak Polskie Linie Lotnicze LOT i Wizz Air.
Źródło: podroze.onet.pl
Czytaj więcej: Protest mieszkańców nad Bałtykiem. Nie chcą kolejnego molocha