Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Ważenie pasażerów stało się faktem. Podróżni poruszeni
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 18.02.2024 11:36

Ważenie pasażerów stało się faktem. Podróżni poruszeni

Lotnisko Chopina
Fot. Turysci.pl/Klaudia Zawistowska

Kolejny przewoźnik lotniczy zaskoczył podróżujących ogłoszeniem, że będzie ważyć pasażerów przed wejściem na pokład. Takie zmiany budzą zainteresowanie i dyskusje w sieci.

Ta niecodzienna informacja szybko rozprzestrzeniła się na platformach społecznościowych, wywołując poruszenie. Pasażerowie będą proszeni o wejście na wagę przed przejściem przez bramkę odlotów.

Finnair będzie ważyć pasażerów

Fiński przewoźnik Finnair wprowadził kontrowersyjne działania, ogłaszając, że będzie prowadzić pomiar pasażerów wylatujących z Helsinek. Firma uzasadnia, że pomiar wagi pasażerów przed startem samolotu pozwoli dokładniej oszacować masę maszyny w powietrzu. W tej inicjatywie wzięło udział już 500 dobrowolnych klientów - poinformowała Kaisa Tikkanen, rzeczniczka firmy.

Finnair zapewnia potencjalnych podróżnych, że zebrane informacje nie będą łączone z ich danymi osobowymi. “Tylko pracownik obsługi klienta może zobaczyć całkowitą wagę” - wyjaśnia Satu Munnukka, kierownik ds. naziemnych procesów w linii lotniczej. Jednakże wielu ludzi uważa, że taki pomysł może wprowadzić niepokój wśród pasażerów, zwłaszcza tych z nadwagą. Niektórzy uważają to działanie za "drakońskie". Firma wyjaśnia, że będą ważeni pasażerowie wraz z bagażem podręcznym, aby upewnić się, że dane używane do obliczeń masy samolotu są precyzyjne.

Brak ważenia w marcu

Finnair nie będzie przeprowadzać ważenia pasażerów w marcu. Planowane sesje ważenia odbędą się w lutym, kwietniu i maju i będą dobrowolne. Powody braku pomiarów w marcu nie zostały jeszcze wyjaśnione.

Finnair nie jest pierwszym przewoźnikiem, który podjął taką inicjatywę. W sierpniu 2023 roku koreańska linia lotnicza, Korean Air, ogłosiła plan ważenia pasażerów na dwóch lotniskach do września. Ich celem jest zmniejszenie marnowania paliwa i dokładniejsze oszacowanie masy samolotu.

Pasażerowie ważą coraz więcej

Ważenie pasażerów wydaje się być kontrowersyjną metodą. Jednak eksperci zauważają, że zmiany w nawykach żywieniowych i stylu życia prowadzą do tego, że pasażerowie stają się coraz ciężsi. To z kolei może mieć wpływ na ogólne bezpieczeństwo lotów.

“Trzysta osób, które ważą więcej niż przeciętnie, może znacząco zwiększyć masę samolotu, a wszystkie nasze obliczenia dotyczące osiągów - długość pasa startu, wznoszenie, wysokość przewyższenia nad przeszkodami. Wszystko zależy między innymi od masy” - wyjaśnił w rozmowie z CNBC Shem Malmquist, instruktor w College of Aeronautics na Florida Tech.

Źródło: o2.pl