Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Wakacje w tym kraju to marzenie wielu Polaków. Turyści jednak boją się tam podróżować
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 26.01.2024 21:52

Wakacje w tym kraju to marzenie wielu Polaków. Turyści jednak boją się tam podróżować

Sombrero
Fot. shutterstock_Barna Tanko

Polacy coraz chętniej podróżują poza Europę. Wybierają jednak destynacje, które są względnie bezpieczne. Niestety Meksyk, choć zachwyca pod wieloma względami, a atrakcji jest tam całe mnóstwo, do bezpiecznych nie należy. Podróż wiąże się z pewnym ryzykiem, którego nieliczni są w stanie podjąć. Nie brakuje jednak turystów, którzy chętnie tam powracają.

Meksyk oferuje naprawdę wiele. To nie tylko wysoka temperatura, słońce i wygrzewanie się na plaży. Kraj posiada bogate dziedzictwo kulturowe, które zachwyci nawet tych, którzy są zdania, że zwiedzanie zabytków nie jest ciekawą formą spędzania czasu. 

Tequila, tacos i sombrero to symbole tego kraju. O Meksyku marzy wielu podróżnych

Meksyk to państwo położone w południowej części Ameryki Północnej, graniczące od strony północnej z USA, a południowej z Gwatemalą i Belize. Otoczone Oceanem Spokojnym od strony zachodniej i Zatoką Meksykańską oraz Morzem Karaibskim od wschodu. To kraj wyżynno-górzysty i niemal 80 proc. powierzchni leży powyżej 1000 m n.p.m.

Wielu pragnie udać się w podróż, by na własne oczy zobaczyć piękne plaże, rozpościerające się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i Zatoki Meksykańskiej. Z kolei centralna część kraju przyciąga różnorodnością krajobrazów, majestatycznymi górami, rozległymi pustyniami i dziką dżunglą. Nawet tym, którzy nie mieli okazji się tam udać, Meksyk kojarzy się z mocną tequilą, ostrymi tacos czy kapeluszami sombrero. Ten kraj wprost zachwyca, jednak Polacy zwykle omijają go szerokim łukiem ze względu na czyhające liczne niebezpieczeństwa. 

Bezpieczeństwo w Meksyku. Co trzeba wiedzieć?

W każdym kraju nawet w Europie jest ryzyko doświadczenia nieprzyjemnej sytuacji. W sieci wielokrotnie krążyły historie turystów, którzy przeżyli prawdziwy horror w miejscach potencjalnie bezpiecznych. Zawsze jednak należy zachować pewien dystans i z rozwagą oraz ostrożnością zwiedzać kolejne miasta i kraje. W Meksyku, choć niezwykłym pod wieloma względami zagrożenie przestępczością pospolitą np. kradzieżami czy napadami z bronią w ręku jest dość wysokie. Trzeba mieć to na uwadze i absolutnie zrezygnować z podróży solo.

Szczególnie należy wystrzegać się przemieszczania i przebywania w obszarach, które mogą być pod kontrolą grup przestępczych. Dość bezpieczne wydaje się południe i południowy wschód kraju, zwłaszcza stany Jukatan i Campeche. W Meksyku możemy być także narażeni na choroby zakaźne lub zatrucia bakteryjne, przegrzania słoneczne, ukąszenia owadów, ugryzienia przez drapieżniki czy też poparzenia przez rośliny bądź meduzy. Warunki w rejonach subtropikalnych i tropikalnych są zwykle na bardzo niskim poziomie, dlatego też opieka medyczne czasem może być całkowicie niedostępna i w niektórych sytuacjach możemy być skazani wyłącznie na siebie.

Podstawą bezpiecznej podróży do Meksyku jest profilaktyka, wobec tego sprawdzi się zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Osobom planującym podróż zaleca się szczepienie przeciwko chorobom np. malaria, denga czy zika. I oczywiście najważniejsze - wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. To absolutny “must have”. 

Te atrakcje Meksyku zachwycą każdego turystę

Meksyk to niekończące się słońce, zapierające dech w piersiach krajobrazy, piękne plaże i niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe. Słynie z wielu atrakcji, które zobaczyć chcą turyści zamieszkujące najdalsze zakątki świata. Na liście zwiedzania powinny przede wszystkim znaleźć się: Wielki Kanion w Chiuhuahua, Chichén Itzá, czyli wspaniałe miasto Majów oraz ruiny Palenque w stanie Chiapas.

Kraj oferuje jednak o wiele więcej. Nie sposób przejść obok pozostałych atrakcji i miast. Warto odwiedzić stolicę kraju Mexico City, Bacalar z Lagunami Siedmiu Kolorów, Tulum, Uxmal, cenot (studnie kresowe) na Jukatanie. Ci, którzy jednak wolą unikać tłumów i znanych kurortów mogą rozważyć też Północny Meksyk, gdzie można wsiąść w meksykańską Kolei Transsyberysjką. Tam też czekają wyjątkowe plaże w Baja California. 

Wycieczki all inclusive do Meksyku. Ile kosztują?

Choć podróż do Meksyku można zaplanować na własną rękę, to rozsądniejszym pomysłem jest skorzystanie z ofert biur podróży, ze względu na bezpieczeństwo. W Meksyku można przeżyć prawdziwą przygodę życia, jednak trzeba wiedzieć, że wycieczki all inclusive do najtańszych nie należą. Tygodniowy pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu to koszt ok. 10 tys. zł od osoby. Tańsze wycieczki nie zawierają opcji all inclusive, a ich cena zaczyna się już od ok. 6 tys. zł od osoby.