Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Wakacje nawet o 20 proc. tańsze. Wystarczy jedna drobna zmiana, żeby oszczędzić
Klaudia Zawistowska
Klaudia Zawistowska 24.05.2023 15:06

Wakacje nawet o 20 proc. tańsze. Wystarczy jedna drobna zmiana, żeby oszczędzić

Plaża
Fot. Canva

Ceny tegorocznego wyjazdu na wakacje mogą przyprawić o zawrót głowy. Za tygodniowy urlop all inclusive trzeba zapłacić średnio o 600 zł więcej niż przed rokiem. Wiele osób może jednak oszczędzić na wyjeździe nawet 20 proc.

Przeglądając oferty biur podróży, albo śledząc ceny biletów lotniczych, nie sposób nie zauważyć, że w porównaniu do ubiegłego roku, wakacje będą o wiele droższe. Jednak wzrost cen nie wpływa na zmniejszenie zainteresowania, o czym wspomniała w rozmowie z naszą redakcją Eveline Jackel, dyrektor ds. planowania siatki połączeń linii Wizz Air. 

Wakacje nawet o 20 proc. tańsze? Wystarczy zmienić ich termin

Wakacje.pl uważnie przyjrzały się cenom wyjazdów wakacyjnych. Jak wynika z analizy, osoby, które chcą oszczędzić, powinny zdecydować się na wyjazd jeszcze przed sezonem. Pogoda w krajach basenu Morza Śródziemnego najczęściej sprzyja już plażowaniu, ale na miejscu nie ma jeszcze wakacyjnych tłumów. 

Średnio ceny wyjazdów w maju i czerwcu są od 20 proc. niższe niż w lipcu i sierpniu. Wczasy w niektórych krajach są jednak o wiele niższe. Np. za urlop w Turcji trzeba teraz zapłacić o 30 proc. mniej niż w wakacje. Egipt jest natomiast o niespełna 17 proc. tańszy.

Na urlop możesz pojechać również po sezonie

Ci, którzy nie lubią rezerwować wakacji "na ostatnią chwilę" mogą zdecydować się na wyjazd we wrześniu lub październiku. Jak wynika z analizy Wakacje.pl, wrześniowe wczasy są odpowiednio o 15 proc. tańsze niż w lipcu i 13 proc. tańsze niż w sierpniu. Jeszcze więcej można zaoszczędzić decydując się na wyjazd w październiku. Ceny są wówczas odpowiednio o 21 i 20 proc. niższe niż w lipcu i sierpniu. 

Jednak tutaj jest jeden wyjątek. Wakacje w Egipcie jesienią będą droższe niż w lipcu, czy sierpniu. Wszystkiemu winna jest pogoda. Podczas gdy w całej Europie temperatury są coraz niższe, w kraju faraonów nadal można plażować i pływać w morzu.

Wakacje coraz dłuższe, ale nie wszyscy na tym skorzystają

Niższe ceny wiosną i jesienią to z pewnością dobra wiadomość dla wielu podróżnych. Niestety z ofert tych nie skorzystają osoby, które mają dzieci. W ich przypadku wczasy poza lipcem i sierpniem są niemożliwe. Jednak jak wyjaśnia Krzysztof Zych, wiceprezes ds. sprzedaży w Wakacje.pl, osób korzystających z wakacji wiosną i jesienią jest coraz więcej. 

- Sezon w basenie Morza Śródziemnego wydłuża się, czym kierunki są bardzo zainteresowane, bo to pozwala im się rozwijać w zrównoważony sposób, daje też pracę i przychody przedsiębiorcom przez wiele miesięcy. Dla podróżnych korzyści są oczywiste, poza wypoczynkiem w nieco spokojniejszej atmosferze niż w szczycie sezonu, takie wyjazdy są atrakcyjniejsze pod względem cenowym. Dla wielu osób to również okazja, by pozwiedzać, zanim zaczną się największe upały - przyznał.