Turysci.pl
wakacje

fot. Unsplash/ Clovis Wood Photography

Wakacje bez testów i kwarantanny. Niektóre kraje poluzowały restrykcje na granicach

28 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ania Radke

Udostępnij:

Wakacje dla wielu są najbardziej wyczekiwanym okresem w roku, jednak i tym razem przebiegać będą one pod znakiem ograniczeń w podróżowaniu. Najpopularniejsze kierunki turystyczne szykują się już jednak na sezon i zapowiedziały ułatwienia w tej kwestii.

Wakacje za granicą w tym roku mogą być jeszcze trudniejsze do zorganizowania niż w zeszłym. Obecnie wszystko wskazuje na to, że niewiele państw zdecyduje się na pełne zniesienie ograniczeń na granicy. Są jednak kraje, które ułatwią procedury przyjazdu dla zagranicznych turystów.

Grecja szykuje się na otwarcie sezonu

Jednym z państw przygotowujących się na otwarcie turystyki jest Grecja, która chce zaprosić zagranicznych gości już od połowy maja. Już teraz jednak osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 mogą przekroczyć granicę bez konieczności okazania negatywnego wyniku testu czy odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Osoby, które nie zaszczepiły się przeciw Covid-19, aby przekroczyć grecką granicę, muszą okazać negatywny wynik testu typu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem. Obecnie jednak w Grecji przedłużane są ograniczenia, o czym pisaliśmy tutaj.

Chorwacja dopuszcza test antygenowy

Osoby podróżujące z Polski do Chorwacji muszą okazać negatywny wynik testu na koronawirusa, nie starszy niż sprzed 48 godzin. Badanie można wykonać metodą PCR, dopuszczalne są również niektóre testy antygenowe. Podróżni mają możliwość zrobienia badania bezpośrednio po przyjeździe. Natomiast osoby w pełni zaszczepione oraz ozdrowieńcy zwolnieni są z obowiązku testowania.

Przedsiębiorcy z Mazur chcą przełożenia Majówki

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie pisze do premiera z prośbą o przełożenie majówki

CZYTAJ DALEJ

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega jednak przed podróżami do Chorwacji z powodu bardzo wysokiej liczby zakażeń, która w przeliczeniu na mieszkańca należy do najwyższych w UE. Wskaźniki epidemiczne w tym kraju nadal rosną.

Należy pamiętać również o ograniczeniach na miejscu, m.in. w restauracjach, które mogą przyjmować gości wyłącznie w ogródkach. Regiony wokół Zagrzebia, Dubrownika, Zadaru czy Splitu wprowadziły również dodatkowe ograniczenia.

Wiele państw Europy tylko z testem PCR

Hiszpania, Portugalia, Bułgaria i Malta wymagają od podróżnych okazania negatywnego wyniku testu PCR w stronę Covid-19, wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem. Malta zapowiedziała jednak, że zwolni z tego obowiązku osoby zaszczepione. W tych wszystkich krajach wymagane jest również wypełnienie specjalnego formularza.

Negatywnego wyniku testu PCR przed wejściem na pokład samolotu wymaga również Cypr, gdzie należy również powtórzyć badanie po przylocie na Wyspę. Zwolnieni z tego obowiązku są jedynie na razie zaszczepieni mieszkańcy Izraela, są jednak plany rozszerzenia tej zasady dla mieszkańców UE i Wielkiej Brytanii.

We Włoszech kwarantanna do końca kwietnia

Włochy natomiast od podróżnych z Polski wymagają testów na koronawirusa wykonanego metodą PCR lub antygenowego. Jednak do 30 kwietnia wszystkich przyjezdnych ze strefy Schengen obowiązuje pięciodniowa kwarantanna zakończona kolejnym testem.

Albania bez testów i kwarantanny przez całe wakacje

Jednym z nielicznych państw, które nie zdecydowały się na dodatkowe ograniczenia na granicach jest Albania. Podróżni z Polski mogą na tych samych zasadach wjechać również do Macedonii Północnej, Meksyku, Tanzanii, Dominikany i Kostaryki.

MSZ przypomina jednak o wyrywkowych kontrolach stanu zdrowia na granicy, a także alarmuje przed poważną sytuacją epidemiczną w Tanzanii (i będącym częścią tego państwa Zanzibarze) oraz w Meksyku.

Spotkała Cię niecodzienna sytuacja na wycieczce? Prowadzisz hotel lub pensjonat i chcesz podzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami lub historiami? A może chcesz skontaktować się z nami w innej sprawie związanej z turystyką? Zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres redakcja@turysci.pl

Artykuły polecane przez redakcję Turysci.pl: 

Źródło: Onet

Ania Radke

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek logistyka i administrowanie w mediach. Przed dołączeniem do redakcji pracowałam w agencjach PR. Kocham wielkie miasta i wysokie góry, a sporty zimowe to mój żywioł. Interesuje się społeczeństwem i sztuką w każdej postaci, uwielbiam też poznawać obce kultury. Do redakcji Turystów dołączyła kierowana przede wszystkim ciekawością świata i zamiłowaniem do pisania. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@turysci.pl

Podobne artykuły

Polska

Polityk dostał spleśniałe kanapki w Pendolino. PKP komentuje sprawę

Czytaj więcej >

Polska

Wypadek na Jeziorze Rożnowskim. Nie żyje mężczyzna, który wypadł z jachtu

Czytaj więcej >

Polska

Tłumy turystów w Tatrach. „Dotarcie na szczyt zajęło nam 9 h"

Czytaj więcej >

Polska

Do Bałtyku dotarła fala wezbraniowa. Opublikowano zdjęcia satelitarne

Czytaj więcej >

Polska

Turyści napadnięci w centrum Zakopanego. Dwie osoby ranne, jedna ciężko

Czytaj więcej >

Polska

Ratownicy zaatakowani przez turystę na plaży w Sopocie. Pomogła im urlopowiczka

Czytaj więcej >