Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > W tym mieście rynek można zwiedzać pod ziemią. Warto się wybrać na weekend
Jakub Mazurkiewicz
Jakub Mazurkiewicz 20.04.2024 20:01

W tym mieście rynek można zwiedzać pod ziemią. Warto się wybrać na weekend

Lublin rynek
for.uslatar/shutterstock

Gniezno, Kraków, Warszawa - to, że te trzy miasta były stolicami Polski jest dla nas oczywiste. Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że jest jeszcze jedno miasto, które dawniej pełniło rolę stolicy kraju! Położone na wschodzie kraju, zachwycające nietuzinkową architektura, klimatycznym rynkiem i licznymi zabytkami miasto znajduje się w dziesiątce największych miast Polski. Warto się tam wybrać nie tylko na weekend!

Z czego słynie Lublin?

Lublin - urokliwa, położona na Kresach Wschodnich miejscowość, licząca ponad 330 tys. mieszkańców, co sytuuje ją na dziewiątym miejscu wśród największych miast Polski. Zwany także Kozim Miastem czy Małym Krakowem zachwyca nie tylko urokliwymi zabudowaniami, ale także bogactwem kulturowym i historycznym.

Niewątpliwie największą ciekawostką z jaką możemy się spotkać jest to, że nie tylko Kraków i Gniezno, ale także Lublin pełnił funkcję stolicy Polski! Co prawda krótko, ponieważ tylko przez kilka dni, gdy w 1918 roku utworzono tam pierwszy, niepodległy rząd, a następnie pod koniec drugiej wojny światowej, przez kilka miesięcy miasto pełniło funkcję tymczasowej stolicy państwa.

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Oprócz bogactwa historycznego Lublin przyciąga także licznymi atrakcjami, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w okolicy! Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów tego miasta jest Brama Krakowska. XIV - wieczna atrakcja dziś pełni rolę Muzeum Historii Miasta Lublina, które również warto odwiedzić!

Spacerując dalej ulicą Bramową naszym oczom ukaże się serce miasta - malowniczy rynek, o nieregularnym trapezowym kształcie. Otoczony murowanymi kamienicami zachwyca o każdej porze roku. A w centralnym jego punkcie znajdziemy jedną z najważniejszych, historycznych perełek Lublina - Trybunał Główny Koronny, budynek dawnego najwyższego sądu apelacyjnego Korony Królestwa Polskiego.

Co ciekawe nie tylko na rynku możemy ciekawie spędzić czas, ale także… pod nim! Miasto oferuje turystom Lubelską Trasę Podziemną, czyli ponad 300 metrów do przejścia po połączonych staromiejskich piwnicach. Cała wycieczka z przewodnikiem trwa około 40 minut, a wrażenia zostają z nami na dużo dłużej!

Warto zobaczyć także Plac Litewski oraz znajdujące się w jego otoczeniu aż trzy pałace: Czartoryskich, Lubomirskich oraz Gubernialny. Poza zabytkami, na wspomnianym placu warto zobaczyć także jedną z najnowocześniejszych fontann multimedialnych w kraju. Ciekawe pokazy świetlne robią wrażenie równie piorunujące jak sam Lublin!

Kamień Nieszczęścia - lepiej go nie dotykaj!

Nieopodal Lubelskiego rynku znajdziemy też atrakcję, od której lepiej trzymać się z daleka! Sporych rozmiarów kamień, na początku XV wieku miał stanowić podstawę pod pień katowski i według legend, podczas jednej z egzekucji kat ściął niewinnego człowieka, a siła uderzenia była tak wielka, że pień został rozłupany, a w kamieniu pozostało wyszczerbienie, które do dziś możemy oglądać na jednej z malowniczych uliczek Lublina. Podczas tego zdarzenia rzekomo kamień miał stać się przekleństwem mieszkańców i przynosić pecha każdemu, kto go dotknie!

Paradoksalnie, poszukiwanie kamienia pośród krętych uliczek miasta wzbudza w turystach bardzo dużo radości, a Lublin wywołuje bardzo pozytywne emocje.
Obfitość zabytków i atrakcji, jakie tam możemy znaleźć sprawia, że weekend może być za krótki, aby wszystko zobaczyć!

 

Czytaj więcej: "Są tacy, co wołają sobie cenę Bóg wie ile". Mieszkanka Zakopanego wyjawia prawdę o branży
https://turysci.pl/sa-tacy-co-wolaja-sobie-cene-bog-wie-ile-mieszkanka-zakopanego-wyjawia-prawde-o-branzy-mk-mk-200424