Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > Przepiękny polski ogród znów otwarty. To idealny pomysł na wypad za miasto
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 19.04.2024 19:28

Przepiękny polski ogród znów otwarty. To idealny pomysł na wypad za miasto

Arboretum Wojsławice
Fot. arboretumwojslawice.pl

Któż z nas nie lubi odpocząć na łonie natury? Relaks może być tym lepszy, gdy znajdziemy się w otoczeniu unikatowych i przepięknych roślin, a wycieczka będzie miała drobny aspekt edukacyjny. Wszystko to znajdziecie w Arboretum Wojsławice, które niedawno oficjalnie rozpoczęło nowy sezon. 

Co to jest arboretum? Gdzie je można odwiedzić?

Arboretum to nic innego jak pochodzące z języka łacińskiego określenie na ogród, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy pochodzące z odległych stref klimatycznych. Ogrody te powstają w celu ukazania piękna i różnorodności roślin, ale istotny jest też aspekt naukowy. Stąd przy arboretach działają często placówki naukowe, które badają zebrane okazy i prowadzą edukację przyrodniczą.

Najwięcej tego typu ogrodów podróżni znajdą na terenie województw pomorskiego, wielkopolskiego i śląskiego. W sumie w Polsce funkcjonuje ich już ponad 40. Jednak bez wątpienia jednym z najpiękniejszych jest Arboretum Wojsławice, filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Co można zobaczyć w Arboretum Wojsławice?

Ogród znajdujący się w Niemczy, oddalonej od Wrocławia o około 50 kilometrów, słynie przede wszystkim z bogatego zbioru różaneczników, azalii, liliowców, bukszpanów i piwonii. Najsłynniejszym okazem Arboretum Wojsławice jest ponad 200-letni buk "Serce Ogrodu", który zdobył zaszczytny tytuł Europejskiego Drzewa Roku.

Planując wizytę w Arboretum Wojsławice, warto pamiętać, że w zależności od miesiąca, można zaobserwować tam rozwój innych gatunków. Na przykład maj to czas rozkwitu różaneczników i azalii. Z kolei w czerwcu odwiedzających zachwycają rozwijające się róże.

Arboretum Wojsławice - bilety, godziny otwarcia

Kasy ogrodu są czynne codziennie od godziny 9:00 do 18:00. Zwiedzanie jest możliwe do godziny 20:00. Za normalny bilet wstępu zapłacimy 30 zł, a za ulgowy 20 zł.

Warto na bieżąco sprawdzać stronę internetową Arboretum Wojsławice. Tam znajduje się więcej informacji o odbywających się cyklicznie wydarzeniach specjalnych. Tylko w najbliższym miesiącu zaplanowano Wielki Majówkowy Kiermasz Ogrodniczy oraz “Rodomanie”, czyli gratkę dla miłośników rododendronów. 

Źródło: wroclaw.pl

Czytaj więcej: O 8:14 nie chcielibyście być na plaży w Grzybowie. Lepiej nawet o tym nie myśleć