W tej wsi mieszkańców policzysz na palcach jednej ręki. To nie jedyny taki przypadek w Polsce
Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdybyście byli jedynymi mieszkańcami swojej miejscowości? Jak się okazuje, w niektórych wsiach w Polsce to możliwe. Jest ich więcej, niż nam się wydaje.
Często słyszymy o największych miastach w Polsce. Niedawno Warszawę pod względem wielkości przegonił Gdańsk. Powierzchnia siedziby stolicy województwa pomorskiego wynosi obecnie aż 683 km2, a miasta stołecznego Polski 517 km2.
W tej wsi mieszkają dwie osoby
We wsi Dąbrowa w gminie Mircze w województwie lubelskim jeszcze dwadzieścia lat temu mieszkało ok. 50 osób. Przez lata ludność wyjeżdżała, a miejscowość pustoszała na tyle, że obecnie na co dzień zamieszkują ją dwie osoby. Mowa o sołtysie i jego żonie. Córki pary również opuściły Dąbrowę.
Przed wyborami na sołtysa funkcję tę chciał objąć tylko jeden mężczyzna. Zdobył on głos swej żony i dzielnie piastuje urząd. Małżeństwo jest bardzo zżyte z miejscowością i ani myślą o wyjeździe. Domów w Dąbrowie jest więcej, jednak stoją puste.
Najmniejsze wsie w Polsce
Trudno dokładnie określić, która wieś w Polsce jest najmniejsza. Według rankingów Talipty (woj. warmińsko-mazurskie), Zabrzezie (woj. łódzkie), Pielica (woj. pomorskie) i Kępie Zagajnej (woj. lubuskie) to miejscowości, w których nie mieszkają więcej niż trzy osoby.
Wszystko jest związane z bardzo zauważalnym procesem wyludniania się wsi. Młodzi zazwyczaj wyjeżdżają do pobliskich miast lub za granicę za pracą, a rodzice czy dziadkowie zostają na gospodarstwie, często do ostatnich swoich dni.
Największa wieś w Polsce
Jak się okazuje, wieś niekoniecznie musi kojarzyć się z miejscowością o małej populacji mieszkańców.
Rekordzistką są Kozy w woj. śląskim, które zamieszkuje aż 12 271 osób! Tuż za nimi na podium plasują się Koziegłowy z woj. wielkopolskiego z wynikiem 11 878 mieszkańców. Na trzecim miejscu znalazły się Pawłowice z woj. śląskiego. Mieszka tam 9 771 osób.