Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > W taki sposób oskubią każdego turystę. Uważaj, jeśli jedziesz samochodem na wakacje
Natalia Księżak
Natalia Księżak 26.06.2024 16:21

W taki sposób oskubią każdego turystę. Uważaj, jeśli jedziesz samochodem na wakacje

parking
fot. Adam Burakowski/East News

Oszuści są coraz sprytniejsi. Wakacje to dla wielu z nich żniwa. Przestępcy wykorzystują nasze “urlopowe roztargnienie” i  stosują metody, o jakich większość z turystów nawet nie słyszała. W popularnych kurortach plagą są oszustwa przy uiszczaniu opłat za parkowanie samochodu

Jak zauważają eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa z Bitdefender, to coraz powszechniejsze niebezpieczeństwo i warto się z nim zapoznać, szczególnie jeśli planujemy wakacyjną podróż samochodem za granicę. Jak możemy się bronić i na co uważać?

W taki sposób oskubią każdego turystę

Przestępcy coraz częściej wykorzystują technologię do nakłonienia niczego niepodejrzewających kierowców do zapłacenia im pieniędzy za parkowanie. Oszuści mogą m.in. zrobić fałszywe bilety parkingowe i zostawić je na przedniej szybie samochodu z prośbą o dokonanie płatności online lub za pośrednictwem PayPal.

W innych przypadkach udostępniają fałszywe kody QR, które przekierowują właścicieli samochodów do fałszywej witryny płatniczej lub wysyłają e-maile z informacją, że użytkownik musi zapłacić za zaległy bilet parkingowy.

Czytaj więcej: Linia lotnicza odmówiła 79-latce wejścia na pokład. Powód jest przestrogą dla wszystkich

Jeśli kierowca postąpi zgodnie z instrukcjami zawartymi w którejkolwiek wersji oszustwa, zapłaci karę, która nie została na niego nałożona. Będzie mieć wrażenie, że naprawdę zapłacił za parking, w efekcie czego otrzyma mandat. Warto także zauważyć, że takie oszustwa często mają także na celu wyłudzenie danych, które zostaną wpisane w fałszywym formularzu.

Uważaj: fałszywe bilety parkingowe za przednią szybę i podejrzani pracownicy parkingu

Zespół Bitdefender przygotował krótki przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak działają oszustwa związane z parkowaniem, rozpoznać te najczęstsze i uchronić się przed staniem się ich ofiarą.

1. Fałszywe bilety parkingowe za przednią szybę

Oszuści wykorzystujący zaawansowane, przenośne drukarki do tworzenia fałszywych biletów parkingowych. Umieszczają je na samochodach, namawiając niczego niepodejrzewających kierowców do płacenia kar w Internecie lub za pośrednictwem usług takich jak PayPal. Niektóre fałszywe bilety zawierają nawet kod QR, który przenosi ofiary na stronę zawierającą nieuczciwą płatność. Jeśli zastosujesz się do tych instrukcji, zapłacisz grzywnę, której nie jesteś winien, a oszuści mogą ukraść Twoje dane osobowe

2. Fałszywi pracownicy parkingu 

W tym rodzaju oszustwa fałszywy pracownik kieruje Cię na pobliski parking. Płacisz za miejsce parkingowe i otrzymujesz rachunek płatności jako dowód zakupu. Jednak po powrocie do samochodu odkryjesz, że osoba, która skierowała Cię do parkingu, była oszustem, która zabrała Twoje pieniądze i zniknęła, zostawiając Twój samochód zaparkowany nielegalnie. Prawdziwy właściciel działki może odholować twój samochód, lub nałożyć na Ciebie karę finansową.

Na to uważaj, jeśli jedziesz samochodem na wakacje

3. Fałszywe kody QR. Uważaj przy płatnościach

Oszuści umieszczają fałszywe naklejki z kodem QR na parkometrach lub innych oznakowaniach parkingowych. Niczego niepodejrzewający kierowcy skanują te kody, myśląc, że są legalne i dokonują płatności na rzecz oszustów. Te fałszywe kody QR mogą mieć postać naklejek umieszczonych na prawdziwych kodach, co utrudnia wykrycie oszustwa na pierwszy rzut oka.

4. Oszustwa SMS-owe na parkingu

Oszuści wykorzystują wiadomości tekstowe, taktykę zwaną smishingiem, aby oszukać swoje ofiary i przekonania ich, że mają zaległy bilet parkingowy wymagający natychmiastowej zapłaty. Wiadomości te często zawierają link do fałszywej strony płatniczej. Na przykład potencjalna ofiara może otrzymać wiadomość o treści: „Twój niezapłacony bilet parkingowy wymaga dzisiaj rozpatrzenia. Zapłać go do godziny …”.

Należy pamiętać, że za bilety parkingowe nie można płacić SMS-em, a legalne władze nie będą prosić o płatność w ten sposób. Zawsze należy zachować ostrożność w przypadku podejrzanie wyglądających wiadomości tekstowych i unikać klikania jakichkolwiek łączy lub podawania danych osobowych, takich jak hasła.

5.Uważaj też na fałszywe aplikacje parkingowe

Oszuści tworzą fałszywe aplikacje parkingowe imitujące te legalne. Mogą wysyłać linki do pobierania pocztą elektroniczną lub kierować potencjalne ofiary do witryn stron trzecich. Te fałszywe aplikacje mogą wykraść informacje o płatnościach lub zainstalować złośliwe oprogramowanie na Twoim urządzeniu.

Innym powszechnym oszustwem są fałszywe e-maile, które wydają się pochodzić od lokalnych władz odpowiedzialnych za parkowanie i zwierają informacje, że masz niezapłacony bilet parkingowy. 

Jak uchronić się przed oszustwami parkingowymi?

Zweryfikuj bilet parkingowy: sprawdź, czy na bilecie znajduje się oficjalne logo i dane kontaktowe organu upoważnionego do pobierania opłat za parkowanie. W razie wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z oficjalną organizacją, korzystając z informacji z jego oficjalnej strony internetowej.

Uważaj na e-maile i SMS-y: Wszelkie niechciane wiadomości dotyczące mandatów za parkowanie traktuj podejrzliwie. Unikaj klikania linków i podawania danych osobowych. Zamiast tego odwiedź oficjalną stronę internetową władz odpowiedzialnych za parkowanie, aby zweryfikować wszelkie roszczenia.

Korzystaj z oficjalnych aplikacji: pobieraj aplikacje parkingowe wyłącznie z oficjalnych sklepów z aplikacjami lub ze strony internetowej władz odpowiedzialnych za parkowanie. Zachowaj ostrożność w przypadku witryn stron trzecich lub łączy do pobierania wysyłanych e-mailem. Jeśli to możliwe, za parkowanie i mandaty płać kartą płatniczą. Ułatwi to kwestionowanie fałszywych opłat, jeśli zostaniesz oszukany.

Monitoruj swoje finanse: Regularnie przeglądaj wyciągi z konta bankowego i karty kredytowej pod kątem nieautoryzowanych transakcji.

Zgłaszaj oszustwa: Jeśli doświadczysz oszustwa, zgłoś je na lokalnej policji. Twój raport pomoże ostrzec innych przed oszustwami związanymi z parkowaniem.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe