Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > "W Polsce to byłby skandal!" Ten kościół chce zobaczyć każdy
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 30.03.2024 17:29

"W Polsce to byłby skandal!" Ten kościół chce zobaczyć każdy

Kościół gumowych kaczek
Fot. Hola Por Qué/Flickr

“To, co się dzieje tutaj, w Polsce może zakrawać na skandal” - mówi twórca na TikToku. Być może, właśnie przez to, do tej nietypowej atrakcji ciągną tłumy ciekawskich.

Amadeusz, znany na TikToku jako "niemozart", dzieli się opiniami o restauracjach oraz fascynujących atrakcjach. W swoim najnowszym nagraniu, które zdobyło ogromną popularność, postanowił zaprowadzić swoich obserwatorów do pewnego miejsca w Hiszpanii.  

Kościół gumowych kaczek w Madrycie

W samym sercu Madrytu znajduje się kościół znany jako Iglesia Patolica, który został oddany kultowi gumowych kaczek. Na nagraniu udostępnionym przez Amadeusza możemy zobaczyć wnętrza wypełnione obrazami, witrażami, relikwiami oraz ołtarzami poświęconymi tym kaczkom. "Świątynia" posiada nawet własnego papieża, który przewodzi mszom w nietypowym stroju i nakryciu głowy przypominającym biskupią mitrę... z wykorzystaniem gumowej kaczki.

“Jedni wierzą w Jezusa, inni w Buddę, ale czy można wierzyć w gumową kaczkę? [...] Kościół ma swoje przykazania, chrzci oraz udziela ślubów [...]. Wejście jest całkowicie darmowe, choć, jak na kościół przystało, można złożyć ofiarę co łaska” - powiedział TikToker. Jak wygląda to miejsce?

O co chodzi z kościołem gumowych kaczek?

Jak możemy przeczytać na blogu flipoenmayusculas.com, inicjatorem (i "papieżem") tego humorystycznego "ruchu" jest Leo Bassi, włoski komik, znany ze swoich kontrowersyjnych działań i krytyki różnych ideologii, włączając w to religię. Iglesia Patolica została założona w 2012 roku i od tego czasu zdobyła uznanie zarówno miejscowej społeczności, jak i turystów. - informuje napis na miejscu.

Co tydzień, w niedzielę, odbywają się msze, podczas których omawiane są tematy filozoficzne i aktualne, często przybierając formę satyryczną w celu wyśmiania ludzkich zachowań. Bassi bawi się sprzecznościami współczesnego świata, udzielając ślubów, chrztów i nawet rozwodów. "Oczywiście lepiej nie pytać urzędu miasta, czy ma to, jakąkolwiek moc prawną, chyba że chcesz, żeby się pośmiali twoim kosztem" - czytamy na blogu. 

 

@niemozart Wiecie, że istnieje kaczy kościół? 🐤 @iglesiapatolica znajduje się w Madrycie i jest jedną z nieoczywistych atrakcji tego miasta, a ejście jest całkowicie darmowe. W języku hiszpańskim nazwa kościoła to gra słów: pato - kaczka oraz iglesia católica - czyli Kościół katolicki. Podobnie jak Paticano, który wziął się z połączenia słów kaczka i Watykan. Więcej o samym kościele i mszach, które mają opowiem w osobnym materiale. 📍Travesía de la Primavera - Madryt 🎭 Zwiedzanie: Piątki i Soboty od 18:00 do 20:00 😇 Msze: Niedziela w godzinach: 12:00,13:00 i 13:45 ‼️Na msze są ogromne kolejki dlatego należy zapisać się z wyprzedzeniem za pomocą instagrama. Więcej w kolejnym reelsie. #paticano #iglesiapatolica🐤 #madrid #madyd #vistmadrid #madridplanes #madrytnieznany #travel ♬ dźwięk oryginalny - Amadeusz NieMozart

Czy można zwiedzić kościół gumowych kaczek?

Zwiedzanie Kościoła Gumowej Kaczuszki jest możliwe w piątki i soboty między godziną 18:00 a 20:00. Natomiast nabożeństwa odbywają się w niedziele o godzinach 12:00, 13:00 i 13:45. Jednakże, aby wziąć udział w mszach, konieczne jest wcześniejsze zapisanie się ze względu na duże zainteresowanie, co często powoduje długie kolejki.W Holandii status oficjalnej religii otrzymał Kościół Latającego Potwora Spaghetti. Być może gumowe kaczuszki okażą się konkurencją w dziedzinie najdziwniejszych religii.

 

Źródło: eska.pl, TikTok