Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Polska > W kilkanaście minut zrobiło się biało. Paraliż w Wielkopolsce
Łukasz  Miłoszewski
Łukasz Miłoszewski 20.05.2024 15:25

W kilkanaście minut zrobiło się biało. Paraliż w Wielkopolsce

Paraliż w Wielkopolsce
Fot. canva / X Radio Poznań

Tym razem z dużą pewnością można stwierdzić, że zima zaskoczyła kierowców i miała do tego prawo. Któż by się bowiem spodziewał białego krajobrazu w drugiej połowie maja. Intensywne gradobicie sprawiło, że w dużej części Wielkopolski panują dziś iście zimowe warunki. 

Synoptycy ostrzegali

Mieszkańcy Wielkopolski mogli spodziewać się załamania pogody. Odpowiednie ostrzeżenia dla niemal całego regionu wydało wcześniej IMGW. Najgorzej sytuacja miała wyglądać na terenie powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, obornickiego, pilskiego i wągrowieckiego.

Tam obowiązują alerty trzeciego stopnia, a niebezpieczna pogoda prognozowana jest do godzin nocnych. Mimo ostrzeżeń nikt raczej nie spodziewał się, że burza przybierze takie rozmiary, a gradobicie w kilkanaście minut przeniesie Wielkopolskę do zimowych miesięcy.

Sytuacja jest trudna

W samym Gnieźnie strażacy odebrali po południu ponad 100 zgłoszeń w związku z intensywnym gradobiciem i deszczem, a liczba ta ciągle rośnie. Interwencję dotyczą przede wszystkim podtopień piwnic i mieszkań. Opady utrudniają również sytuacje na drogach, które szybko zrobiły się białe. W centrum Gniezna tworzą się duże korki, z kolei piesi mają problem z poruszaniem się po chodnikach.
 

Intensywne burze nad Polską

Biało jest nie tylko w Gnieźnie. Gradobicie i intensywne burze odczuli też mieszkańcy Wągrowca, Rogoźna, Środy Wielkopolskiej i Wrześni. Sytuacja pogodowa może załamać się jeszcze dziś także poza Wielkopolską. Warto sprawdzić obowiązujące ostrzeżenia na stronie IMGW. 

Czytaj więcej: Nie do wiary, co o 19:10 w sobotę zarejestrowały kamery w Kołobrzegu. Zaskoczeni?