Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Uwielbiana przez Polaków grecka wyspa zagrożona. Odkrycie naukowców
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 27.03.2024 17:41

Uwielbiana przez Polaków grecka wyspa zagrożona. Odkrycie naukowców

Fira, Santorini
Fot. Shutterstock/lornet

Santorini jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów greckich wysp. Znana ze słynnych białych domów stanowi idealną destynację na wakacje. Naukowcy jednak ostrzegają, że kryje w sobie poważne zagrożenie. Większe niż dotychczas sądzono.

Według badań odkrycie dotyczące znajdującego się tam wulkanu rzuca nowe światło na to, jak może wyglądać przyszłość wyspy. Prognozy nie są zbytnio optymistyczne. Okazuje się też, że niedaleko Santorini czyha drugie zagrożenie. 

Erupcja wulkanu na Santorini

Santorini, choć jest niezwykle piękna, to nie można zapominać, że jest podwodnym wulkanem, położonym wzdłuż łańcucha wulkanów tzw. Łuku Wysp Greckich. Jego erupcje mogą być bardzo niszczące. A ta, która miała miejsce w 726 roku n.e., była ekstremalna.
Jak twierdzą naukowcy wybuch wulkanu na greckiej wyspie, jaka wydarzyła się 1300 lat temu, była potężniejsza, niż się spodziewano.

“Świadectwa historyczne z tamtego okresy wspominają, że woda w kalderze Santorini zaczęła wrzeć, a następnie nastąpiła erupcja piroklastyczna, która wyrzuciła ogromne bloki pumeksu, pokrywając morze na obszarze sięgającym aż do wybrzeży Macedonii i Azji Mniejszej” - podają naukowcy w badaniach opublikowanych w czasopiśmie “Nature Geoscience”. 

Czytaj też: Pył znad Sahary nadchodzi nad Polskę. Dotrze we wtorek

Okrycie naukowców. Los greckiej wyspy może być zagrożony

Aby zrozumieć skalę historycznej erupcji naukowcy, przeprowadzili wiercenia wokół otworu wentylacyjnego wulkanu Kameni. Okazało się, że wulkan wyrzucił ogromne ilości grubej warstwy pumeksu oraz popiołu. To niepokojące odkrycie sugeruje, że ryzyko potężnych erupcji na uwielbianej przez turystów wyspie Santorini jest bardzo możliwe.

“Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie wskazuje na podwyższony potencjał zagrożenia dla wschodniego regionu Morza Śródziemnego” - czytamy w czasopiśmie. “Podobna erupcja w dzisiejszych czasach miałaby poważne konsekwencje nie tylko dla mieszkańców Santorini i sąsiednich wysp, ale także dla całego wschodniego regionu Morza Śródziemnego” - podkreślają naukowcy. 

Wulkan blisko Santorini się budzi?

Jeszcze na początku ubiegłego roku naukowcy odkryli nieznaną podziemną komorę, która pomału napełniana jest magmą. Podwodny wulkan Kolumbo na Morzu Egejskim może szykować się do kolejnej erupcji. Znajduje się on siedem kilometrów od Santorini. Eksperci jednak uspokajają, że do wybuchu jeszcze daleko, ale nie wykluczają, że w przyszłości może dojść do niebezpiecznej i silnej erupcji Kolumbo. Może wówczas wystąpić tsunami, a nad grecką wyspą pojawi się kolumna popiołu na wysokość nawet dziesiątek kilometrów.


Źródło: “Nature Geoscience”, “Geochemistry, Geophysics, Geosystems”

Czytaj też: Była 8:09 w Świnoujściu. Kamery pokazały, co się działo nad Bałtykiem