Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Lotniska i linie lotnicze > Uważaj na te miejsca w samolocie. To skupiska bakterii
Paulina Pacholec
Paulina Pacholec 11.02.2024 12:06

Uważaj na te miejsca w samolocie. To skupiska bakterii

Pokład samolotu
Fot. Canva

W samolocie są pewne miejsca, na które trzeba szczególnie uważać. To prawdziwe skupiska bakterii. Okazuje się, że czystość samolotów pozostawia wiele do życzenia.

Tiktokerka, która jest stewardessą wypowiedziała się o pozostawianych śmieciach na pokładzie. Pasażerowie, którzy śmiecą na pokładzie samolotu, mogą stwarzać znaczne wyzwania dla załogi.

Tiktokerka o pasażerach, którzy zostawiają śmieci

Tiktokerka @wiola.pl to stewardessa, która na swoim koncie gromadzi ponad 260 tysięcy obserwujących. Kobieta na platformie między innymi dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy oraz opowiada o podróżach. Jeden z internautów zapytał ją: “Czy to jest okej jak pasażerowie zostawiają na fotelu śmieci po wyjściu z pokładu? Nie tak złośliwie tylko po prostu”

Autorka stanowczo odpowiedziała: “Nie jest to okej”. Pasażerowie podróżujący samolotem często zostawiają po sobie śmieci, zamiast zabrać je ze sobą i wyrzucić po wylądowaniu. Ta praktyka stawia dodatkowe wyzwanie przed załogą, która musi dłużej sprzątać kabinę między lotami, aby przygotować ją na kolejnych pasażerów.  To “celowe dodawanie komuś pracy” - podkreśla. Ważne jest, aby zabierać ze sobą odpadki z pokładu, ponieważ dla jednej osoby jest to naprawdę niewiele do zabrania. W momencie kiedy każdy pasażer decyduje się na takie działanie, staje się to uciążliwym wyzwaniem dla załogi.

Najbrudniejsze miejsce w samolocie

Według raportu przeprowadzonego przez Weather Network, najbrudniejszym miejscem w samolocie okazał się być zagłówek. Odkrycie to wynika z próbek pobranych i poddanych specjalistycznemu badaniu przez pracowników CBC News (Kanada) podczas 18 lotów między Ottawą, a Montrealem.

Próbki były pobierane z różnych powierzchni, takich jak pasy bezpieczeństwa, stoliki na tacę, siedzenia czy umywalki. Badania wykonywano na samolotach trzech głównych linii lotniczych w Kanadzie: Air Canada, Porter i WestJet, w różnych porach dnia, aby uzyskać reprezentatywne wyniki. Wyniki pokazały, że czystość w samolotach pozostawia wiele do życzenia.

Na to miejsce pasażerowie powinni uważać

Brak czasu na odpowiednie utrzymanie czystości w samolocie stwarza wyzwanie dla stewardes i pracowników odpowiedzialnych za utrzymanie czystości pomiędzy lotami. Podkreślają, że nie mają wystarczająco dużo czasu, aby dokładnie zdezynfekować cały samolot. Dodatkowym problemem jest to, że niektóre środki czyszczące są niedozwolone na pokładzie samolotu, co dodatkowo utrudnia utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości.

Stoły na tace są prawdziwymi ogniskami bakterii, zwykle zawierają rodzaje bakterii gronkowca, które mogą wywoływać infekcje skóry i tkanek miękkich, takie jak czyraki. Dlatego ważne jest, aby unikać kładzenia twarzy na stoliku oraz nigdy nie kłaść żywności bezpośrednio na stole. Takie środki ostrożności mogą pomóc w uniknięciu potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z ekspozycją na bakterie.

Źródło: Tiktok, branzaczystosci.pl