Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Ulice wyglądały, jakby przeszło tornado. Polka przeżyła szok w arabskim mieście
Angelika Czarnecka
Angelika Czarnecka 31.05.2024 07:27

Ulice wyglądały, jakby przeszło tornado. Polka przeżyła szok w arabskim mieście

Medina
Fot. TikTok?daria_piotrowska, Canva/Zurijeta

Arabia Saudyjska oferuje niezwykle fascynującą scenerię, począwszy od magicznej pustyni, po majestatyczne góry. Będąc tam, warto także odwiedzić Medynę, gdzie znajduje się mnóstwo bazarów, ale przede wszystkim główny meczet. To właśnie tam można zanurzyć się w obcej kulturze i poznać ją bliżej. Podróżniczka Daria Piotrowska zupełnie nie spodziewała się tego, co ją tam spotka.

“Ten dzień podróży zostaje ze mną w pamięci na wieczność, nigdy nie doświadczyłam czegoś podobnego” - napisała w opisie pod opublikowanym wideo na TikToku. 

Polka odwiedziła Arabię Saudyjską i przeżyła szok

Będąc na innym kontynencie, bardzo łatwo jest dostrzec wiele różnic, a niektóre potrafią niekiedy mocno zszokować. Daria Piotrowska, studentka ze Szczecina i miłośniczka podróży, która chętnie dzieli się w mediach społecznościowych swoimi doświadczeniami, opublikowała film z Arabii Saudyjskiej. Kiedy odwiedziła ten azjatycki kraj, a zwłaszcza Madynę, czyli najważniejsze dla muzułmanów miejsce, doznała szoku.

Wraz ze swoją kompanką udały się o poranku na przystanek w Dźeddzie. Stamtąd miały udać się w kierunku oddalonej o ok. pięć godzin drogi Medyny. Już w autobusie zakrywały włosy oraz miały na sobie abaję, czyli charakterystyczne dla muzułmanów okrycie wierzchnie. Nie spodziewały się jednak tego, co ich czeka, gdy dotrą do miejsca docelowego.

Wycieczka do Medyny. Ulice podczas ramadanu wyglądały, jak po tornadzie

Turystki spotkały się z rodziną z Egiptu i wszyscy wspólnie zjedli iftar, czyli pierwszy posiłek tuż po zachodzie słońca podczas trwania ramadanu. “W ramadanie dba się o to, aby dla nikogo nie zabrakło posiłku, więc na każdym korku mamy osoby, które za darmo rozdawały jedzenie najbiedniejszej części społeczności. Każdy z nas dostał pudełko z ryżem i mięsem” - słyszymy na nagraniu.

Na opublikowanym na TikToku filmiku widać, jak po zmroku ulice miasta zaczynają się zapełniać ludźmi. Ale to nie wszystko, wszędzie były porozrzucane kartony, sztućce, pudełka po ryżu i butelki. “Nawet nie wiecie, jaki bałagan tam był, możecie to sobie tylko wyobrazić” - mówi tiktokerka. Na szczęście na koniec pojawiła się ekipa sprzątająca.

@daria_piotrowska Ten dzien podrozy zostaje ze mna w pamieci na wiecznosc, nigdy nie doswiadczylam czegos podobnego! #podrozniczyvlog ♬ original sound - speed songs 🎧

Jak ubierać się w kraju muzułmańskim?

Arabia Saudyjska, choć jeszcze do niedawna nie była tak otwarta na turystów, obecnie chętnie ich gości. Przed podróżą warto jednak dowiedzieć się, w co powinniśmy się ubierać, ze względu na szacunek dla tamtejszej religii i kultury.

Turyści nie muszą nosić abaji, ale ich ciała i głowy powinny być możliwie, jak najbardziej zakryte. Oprócz tego panuje bezwzględny zakaz posługiwania się oraz noszenia symboli religijnych. 

Czytaj też: Tydzień w raju za 1200 złotych. Bajecznie tanie all inclusive w Turcji