Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Archeologia > Ukradł prawie 2000 eksponatów. Afera w najstarszym muzeum na świecie
Natalia Księżak
Natalia Księżak 27.08.2023 13:31

Ukradł prawie 2000 eksponatów. Afera w najstarszym muzeum na świecie

muzeum kradzież
shutterstock/Ram Kay

Najstarsze i jedno z najbardziej renomowanych muzeów na świecie przechodzi przez poważny kryzys. Dyrektor placówki podał się natychmiast do dymisji, po tym jak śledczy zaczęli badać sprawę tajemniczego zaginięcia prawie 2000 bezcennych eksponatów.

Media ujawniły tożsamość pracownika, który przez lata miał wynosić drogocenne skarby i antyki.

Afera w słynnym muzeum w Londynie

Muzeum narodowe z siedzibą w Londynie to największe muzeum Wielkiej Brytanii i jedno z największych na świecie. Posiada ok. 8 milionów eksponatów. Szczególnie bogate są zbiory archeologiczne i etnograficzne.

Muzeum jest również jednym z najstarszych na świecie. Instytucja powstała już w 1753 roku. Było pierwszą tego typu publicznie otwartą inicjatywą w historii. Muzeum przez dekady szczyciło się renomą i pokaźną liczbą turystów. Teraz jednak wpadło w ogromny kryzys.

Kurator z British Museum kradł hurtowo eksponaty

Pod koniec tygodnia londyńskie British Museum poinformowało opinię publiczną, że jeden z jego pracowników został zwolniony. Okazało się, że ogromna liczba przedmiotów z muzealnej kolekcji zaginęła, została skradziona lub uszkodzona.

Przez następne dni brytyjskie "Daily Telegraph" i "The Times" prowadziły w tej sprawie swoje własne śledztwo.  Gazety ujawniły, że osobą, która kradła eksponaty, jest wieloletni kurator muzeum i znany ekspert od sztuki starożytnej Grecji Peter John Higgs. Do dymisji podał się także dyrektor instytucji. 

Przez lata pracy wynosił skarby z muzeum

Higgs przez lata pracy miał wynosić muzealne eksponaty i sprzedawać na popularnej platformie Ebay. Według komunikatu muzeum, zaginione przedmioty obejmują “złotą biżuterię oraz klejnoty z kamieni półszlachetnych i szkła, datowane od XV wieku p.n.e. do XIX wieku naszej ery”. Większość z nich, to "małe przedmioty przechowywane w magazynie należącym do jednej z kolekcji muzeum". Ich brak pozostawał przez długi czas niezauważony, ponieważ wykorzystywane były głównie do prac akademickich i badawczych. Żaden z nich nie był ostatnio prezentowany publicznie.

W opublikowanym oświadczeniu dyrektor Fischer przyznał, że "British Museum nie zareagowało tak kompleksowo, jak powinno, w odpowiedzi na ostrzeżenia z 2021 roku i na problem, który teraz w pełni się ujawnił", zatem "odpowiedzialność za to fiasko musi ostatecznie spoczywać na dyrektorze".

Tagi: Londyn Europa