Turysci.pl
UE zamyka granice

Pixabay TheDigitalWay

Stało się. Unia Europejska proponuje zamknięcie granic dla niektórych państw. W wielu regionach sytuacja jest niepokojąca

17 Lipca 2020

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

UE przygotowała zaktualizowaną listę krajów, z których dopuszcza się podróże na teren związku. Od czerwca do wykazu nie dodano żadnych państw, natomiast podjęto decyzję, aby dwa z nich zostały wykreślone. Rekomendacja nie jest prawni

UE wydało nową listę krajów, z których podróże na teren związku powinny być dopuszczalne. Ostatni wykaz został uzgodniony pod koniec czerwca br. Po najnowszej aktualizacji do listy nie dodano żadnego nowego państwa, natomiast dwa zostały wykreślone. Przypominamy jednak, że ostateczna decyzja o otwieraniu i zamykaniu granic dla poszczególnych krajów ostatecznie zależy od państw członkowskich. Lista służy jedynie jako rekomendacja i nie jest prawnie wiążąca.

Do tej pory uznano, że na teren UE dopuszcza się podróże z takich krajów jak Australia, Algieria, Kanada, Gruzja, Maroko, Nowa Zelandia, Japonia, Korea Południowa, Rwanda, Tajlandia, Urugwaj i Tunezja. Ma to związek z obecną sytuacją dotyczącą pandemii koronawirusa. Oprócz tego Rada Unii Europejskiej oświadczyła również, że zamierza otworzyć się na Chiny, ale pod pewnym warunkiem - wzajemność zostanie potiwerdzona przez Chińską Republikę Ludową.

Rada UE zaktualizowała listę: Serbia i Czarnogóra wykreślone z wykazu

Wśród krajów, które znalazły się na potwierdzonej pod koniec czerwca liście Rady UE, znajdowały się również Serbia oraz Czarnogóra. Jednak w ostatnim czasie sytuacja w tych państwach uległa dynamicznej zmianie. Do szczególnie niepokojących wydarzeń doszło w Serbii, gdzie przywrócenie restrykcji wywołało protesty oraz liczne zamieszki na ulicach. W Belgradzie prezydent postanowił wprowadzić godzinę policyjną. Powrót do obostrzeń spowodowany jest wzrostem potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 na Półwyspie Bałkańskim.

Zgodnie z wytycznymi Rady UE mieszkańcy mikropaństw europejskich mogą być traktowani jak rezydenci Unii Europejskiej. Dotyczy to Andory, Monako, San Marino oraz Watykanu. W wyniku wcześniejszych ustaleń Rada rekomendowała państwom członkowskim rozpoczęcie znoszenia ograniczeń w podróżowaniu dla 15 krajów - wtedy Czarnogóra i Serbia znajdowały się jeszcze na liście. Jednak ze względu na fatk, że zalecenie nie są prawnie wiążące, Belgia oraz Węgry postanowiły prowadzić własną politykę w tej kwestii.

Dzięki rekomendacjom wydawanym przez Radę UE znoszenie ograniczeń związanych z podróżowaniem między krajami ma przebiegać w sposób skoordynowany. Decyzje o dodawaniu, czy też wykreślaniu państw z listy, są reakcją na wciąż dynamicznie zmieniającą się sytuację dotyczącą bezpieczeństwa w obliczu pandemii koronawirusa. W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o potężnym trzęsieniu ziemi.

Jeżeli chcielibyście podzielić się historią ze swoich wakacji, rachunkiem z turystycznego miejsca, bulwersującą lub interesującą sytuacją, która Was spotkała lub której byliście świadkami podczas urlopu, zapraszamy do wysyłania wiadomości na adres: redakcja@turysci.pl.

Źródło: Tanie Loty

Podobne artykuły

jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >
kobieta podróż

Na topie

5 kierunków, gdzie kobiety mogą czuć się bezpiecznie. Idealne miejsca na swobodną wycieczkę z przyjaciółką

Czytaj więcej >