Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Świat > Wielka ewakuacja, 2 tys. ludzi uciekało z domów. Wybuchł wulkan za granicą, ostrzeżenia dla lotnictwa, lotnisko zamknięte
Adrian Rybak
Adrian Rybak 30.11.2020 08:19

Wielka ewakuacja, 2 tys. ludzi uciekało z domów. Wybuchł wulkan za granicą, ostrzeżenia dla lotnictwa, lotnisko zamknięte

wakacje
Turysci.pl

TVP Info przekazało wieści na temat erupcji wulkanu w Indonezji. Mowa o górze, która wybucha kilka razy w roku. Sytuacja spowodowała duże utrudnienia dla turystów. Pojawiły się ostrzeżenia, zamknięto także lotnisko. 

TVP Info: wybuch wulkanu w Indonezji

Wszystko wydarzyło się w niedzielę we wschodniej części azjatyckiego kraju. Wulkan wyrzucił w niebo popiół na wysokość około 4000 metrów. Tym samym spowodował ewakuację okolicznych mieszkańców.

Swoje domy musiało opuścić 2,8 tysiąca osób mieszkających w przynajmniej 28 wioskach położonych u zboczy góry Ili Lewotolok. To właśnie na tym szczycie doszło do erupcji. Góra znajduje się na wyspie Lembata we wschodniej prowincji Nusa Tenggara. 

Informację o konieczności ewakuacji mieszkańców potwierdził indonezyjski rzecznik agencji do spraw łagodzenia skutków katastrof, Raditya Jati. Jak dodał, nie ma żadnych doniesień na temat ofiar śmiertelnych lub rannych z powodu erupcji.

Wybuch spowodował także utrudniania w turystyce. lokalne ministerstwo transportu poinformowało, że po erupcji wulkanu zostało wydane ostrzeżenie dla lotnictwa, a znajdujące się w okolicach lotnisko musiało zostać zamknięte. Powodem jest duża ilość popiołu, które na nie spadło.

To nie są jednak jedyne utrudnienia. Turyści dostali jeszcze jedno ostrzeżenie. Agencja do spraw łagodzenia skutków katastrof zaapelowała, aby wszyscy wspinacze pozostali 4 kilometry od krateru ze względu na niebezpieczeństwo lawy.

To nie pierwszy raz, kiedy góra Ili Lewotolok wybucha. Dzieje się tak regularnie od października 2017 roku. Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych podniosło poziom alarmowy wulkanu do drugiego, najwyższego poziomu. Stało się to w niedzielę po tym, jak czujniki wykryły większą aktywność.

Góra Ili Lewotolok ma wysokość 5423 metrów i jest jedną z trzech obecnie wybuchających wulkanów na terenie Indonezji. Inne to góra Merapi na wyspie Jawa oraz góra Sinabung na wyspie Sumatra. 

Indonezja to kraj, na terenie którego znajduje się wiele aktywnych wulkanów. Na ten moment jest ich 120. Dodatkowo są podatne na wstrząsy sejsmiczne, ponieważ znajdują się na Pacyfiku Pierścienia Ognia, łuku wulkanów oraz w linii uskoków wokół Oceanu Spokojnego.

W tym roku mieszkańcy Indonezji musieli już zmagać się z konsekwencjami erupcji , o czym pisaliśmy tutaj. Skala problemu była jednak o wiele większa niż aktualnie. W kwietniu wybuchło tam aż 6 wulkanów. Mimo to Indonezja jest również krajem wyjątkowo atrakcyjnym pod względem turystycznym. Jedna z tamtejszych wysp już w maju 2020 roku ogłosiła, że mimo pandemii zamierza przyjmować turystów.

Źródło: TVP Info

Tagi: Lotnisko Azja