Turysci.pl

Fot. zdjęcie poglądowe/Pexels.com @Pixabay

Znaleźli grób legendy TVP. Okropny widok, aż łzy napływają do oczu, był słynnym polskim podróżnikiem

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

TVP pożegnało jedną ze swoich największych legend niemal dekadę temu. Dziennikarze portalu Super Express w ramach reportażu „(Nie)Zapomniani. Cmentarne historie” pokazali, jak wyglądają groby znanych osobistości w związku z uroczystościami Wszystkich Świętych, które niedawno miały miejsce. Widok, który pokazano w materiale, może jednak zaniepokoić wielu fanów znanego podróżnika. Stan miejsca jego pochówku odbiera mowę.

Jedną z osobowości pochowanych na warszawskich cmentarzach jest legenda TVP. W ramach programu „(Nie)Zapomniani. Cmentarne historie” dziennikarze serwisu Super Express odwiedzili Powązki Wojskowe oraz Cmentarz Wawrzyszewski w Warszawie. Wiele wskazuje na to, że w tym roku obraz tych obiektów znacznie odbiega od tego, jaki Polacy mogli zobaczyć w poprzednich latach zaraz po uroczystościach Wszystkich Świętych. Znaczny wpływ mogło mieć na to rozporządzenie o zamknięciu cmentarzy.

Grób legendy TVP w tragicznym stanie

Przyglądając się grobom na warszawskich cmentarzach, dziennikarze portalu Super Express zwrócili uwagę na miejsce pochówku jeden z największych legend TVP. Mowa o Michale Sumińskim, który był znanym podróżnikiem, autorem wielu książek i prowadzącym program „Zwierzyniec” w TVP1. Widok, jaki zastali reporterzy, może bardzo poruszyć wszystkich miłośników podróżowania, którzy wzorowali się na Sumińskim.

Z relacji przekazanej przez dziennikarzy SE wynika, że mogiła Michała Sumińskiego, która i tak była dość skromna, uległa zniszczeniu. Reporterzy zastali przewróconą drewnianą konstrukcję, która leżała w krzakach. To jednak nie jest jedyna przykra informacja. Krajobraz cmentarzy był dość przygnębiający. W tym roku na grobach wielkich Polaków nie znalazło się tak dużo zniczy, jak w zeszłych latach. Niestety ten widok może w jakimś stopniu być efektem rozporządzenia o zamknięciu cmentarzy na Wszystkich Świętych.

Chociaż Michał Sumiński z pewnością miał mnóstwo fanów w środowiskach podróżników i wzorowało się na nim tysiące polskich turystów, to w tym roku prawdopodobnie wielu z nich nie odwiedziło grobu swojego idola i nie zostawiło tam zniczy. Dziennikarze SE wyrazili nadzieję, że niedługo jego mogiła zostanie odnowiona i autor popularnego „Zwierzyńca” doczeka się godnego nagrobka.

Kim był Michał Sumiński, legenda TVP?

Michał Sumiński to nie tylko legenda TVP, ale również prawdziwy wzór do naśladowania dla polskich turystów i podróżników. Od urodzenia związany z Warszawą dziennikarz był znany przede wszystkim jako podróżnik, zoolog, autor książek i prowadzący program dla dzieci i młodzieży „Zwierzyniec”, który był emitowany w latach 1968-1988.

Michał Sumiński był także zapalonym miłośnikiem żeglarstwa, o czym świadczy stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Wiele swoich książek poświęcił właśnie tej tematyce. Popularyzatorką żeglarstwa była także jego żona Zofia Sumińska. Sumiński doczekał się takich odznaczeń jak „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, „Zasłużony Pracownik Morza”, „Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski”, „Order Uśmiechu”. Był też honorowym obywatelem Warszawy.

Chociaż Michał Sumiński przekazał wielką wiedzę za życia, to także po jego śmierci podróżni mogą korzystać z jego doświadczeń, czytając jego książki. Słynny podróżnik zmarł 24 grudnia 2011 roku w wieku 96 lat. Jego postać prawdopodobnie jest szczególnie znana fanom żeglarstwa i sportów wodnych, jednak jego sylwetka inspirowała wszelkich podróżnych.

v

W innym z naszych artykułów pisaliśmy również o żyjącej znanej podróżniczce – Martynie Wojciechowskiej. Niedawno uwielbiana przez Polaków dziennikarka ponownie poruszyła internet, zwracając uwagę mediów. Wszystko z powodu pewnej publikacji. Jeśli interesuje was ten temat, więcej przeczytacie tutaj.

Źródło: Super Express

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Nowa atrakcja w polskich górach. Otwarcie jeszcze w tym roku
Czytaj więcej >

Polska

Śmiertelny wypadek w “polskiej Chorwacji”. Nie żyje młody mężczyzna
Czytaj więcej >

Polska

Kiedyś z tego uzdrowiska korzystała cała Europa. Niezwykła historia perły Dolnego Śląska
Czytaj więcej >

Polska

Pojechała na all inclusive do Egiptu. Hotel wręczył jej ekstra rachunek na prawie 1500 zł
Czytaj więcej >

Polska

Pustki w Trójmieście? Tegoroczne wakacje gorsze niż w pandemii
Czytaj więcej >

Polska

Lotniskowy paragon grozy. Sprawdziliśmy, ile kosztuje woda w Modlinie
Czytaj więcej >
Mateusz Sidorek

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected].

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Marlena Kaczmarek

Martwy ryś znaleziony w polskim lesie. Sprawę bada prokuratura
Czytaj więcej >
Polska

Marlena Kaczmarek

Niczego nieświadoma 19-latka zrobiła kilka zdjęć na lotnisku. Chwilę później dostała mandat
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Koniecznie zaopatrz się w ten gadżet na wakacje. Może pomóc tobie i twoim dzieciom
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Najmniejsze lotnisko w Polsce z nową trasą. Jeszcze niedawno się z niego śmiano
Czytaj więcej >
Polska

Magda Antoł

Prawie 2 promile we krwi i manewry na motorówce. 60-latka czeka surowa kara
Czytaj więcej >
Polska

Natalia Księżak

"Selekcja naturalna". Pracownicy Parku załamują ręce
Czytaj więcej >