Tutaj czeka was druga młodość. To najlepsze miejsca dla seniorów w Polsce
Wiek to jedynie stan umysłu, a podróżowanie nie ma żadnych ograniczeń. Korzyści płynących z wyjazdów jest wiele. Poprawa nastroju i stanu zdrowia, poszerzanie horyzontów czy nawiązywanie nowych relacji to tylko wybrane z nich. Dobrze dostosowana infrastruktura, liczne zniżki czy specjalne oferty sprawią, że planowanie podróży jest jeszcze przyjemniejsze i bardziej dostępne dla przedstawicieli pokolenia silver.
Eksperci Magazynu Travelist podpowiadają, jakie kierunki wybrać.
Seniorzy nad morzem. Co leczy Morze Bałtyckie?
Morze Bałtyckie
ma niezastąpione właściwości terapeutyczne. Szum wody i miękki piasek działają kojąco na umysł, a unoszący się w morskiej bryzie jod ma właściwości lecznicze. Już 45 minut spaceru brzegiem plaży (idealne do nordic walking!) wystarczy, aby poziom jodu w organizmie wzrósł. Ten pierwiastek ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a także wspomaga wzrost energii i koncentrację.
Ranking Plaż
Travelist jednoznacznie wskazuje
plażę w Świnoujściu
jako najpiękniejszą w Polsce. Jest ona nie tylko czysta, ekologiczna i łatwo dostępna, ale także bezpieczna, co potwierdza
certyfikat Błękitnej Flagi. Morska woda w Świnoujściu
jest wolna od sinic i prądów morskich, co czyni ją idealnym miejscem do kąpieli. Na uwagę zasługuje także Kołobrzeg. Piaszczyste plaże (również wyróżnione Błękitną Flagą), bogata oferta rekreacyjna i rozwinięta infrastruktura to jednak nie wszystko. Kołobrzeg to także popularne uzdrowisko, słynące m.in. z dobroczynnego klimatu, borowiny (określanej „czarnym złotem”) i kąpieli solankowych.
Najlepsze uzdrowiska w Polsce. Druga młodość w zdrojach
Wyjątkowe
właściwości lecznicze, unikalny mikroklimat,
czyste powietrze i woda oraz złoża naturalnych surowców leczniczych sprawiają, że miejscowości uzdrowiskowe są popularnym kierunkiem wśród seniorów. Niezależnie od tego, czy wybiorą się na północ, czy na południe
Polski
– zawsze znajdą tam swoją oazę, łącząc odpoczynek z terapią zdrowotną.
Wśród często odwiedzanych miejscowości uzdrowiskowych jest m.in.
Nałęczów
, znajdujący się na Lubelszczyźnie. Miasto jest otoczone malowniczymi wąwozami i lasami, a jego unikalny mikroklimat sprzyja zdrowiu i relaksowi. Nie można zapomnieć też o
Ciechocinku, położonym na Kujawach,
słynącym z tężni solankowych, które mają zbawienny wpływ na schorzenia układu oddechowego i stanowią unikalny element krajobrazu.
Szczyt relaksu w górach. Gdzie pojechać w góry z seniorami?
Południe Polski, dzięki swojemu położeniu i specyficznemu klimatowi, jest idealnym miejscem dla osób szukających poprawy zdrowia. Czyste, górskie powietrze sprzyja regeneracji organizmu. Seniorzy (ale nie tylko) mogą też skorzystać z różnorodnych zabiegów leczniczych, takich jak chociażby
kąpiele mineralne, masaże i inhalacje
.
Góry Izerskie i położony tam Świeradów-Zdrój
to jeden z doskonałych pomysłów na wczasy dla przedstawicieli pokolenia silver. Zbawienny śródgórski klimat i radoczynność wód działają korzystnie na nadciśnienie, poziom cukru i naczynia krwionośne.
Jaskinie jodowo-solne
oraz sanatoryjna historia przyciągają kuracjuszy z całej Polski, a modrzewiowa 80-metrowa
Hala Spacerowa
(najdłuższa
na Dolnym Śląsku
) to prawdziwa uczta dla oka. Region ten oferuje również liczne niezbyt wymagające szlaki, które umożliwiają aktywny wypoczynek.
Warta uwagi jest także
Polanica-Zdrój
, znana ze swoich leczniczych wód mineralnych, działających korzystnie m.in. na układy trawienia czy krążenia. Odwiedzający mogą spacerować tu po pięknym Parku Zdrojowym i promenadzie, a także korzystać z wielu ścieżek rowerowych oraz szlaków górskich, które prowadzą przez malownicze okolice. To idealne miejsce dla osób poszukujących harmonii i spokoju, gdzie można cieszyć się zarówno zdrowotnymi korzyściami, jak i pięknem otaczającej przyrody.
Jakie zniżki mają seniorzy na wakacjach?
Polska oferuje również bogatą ofertę hotelową, która doskonale odpowiada na potrzeby seniorów, szukających odpoczynku i relaksu. Ci mogą cieszyć się nie tylko elegancko urządzonymi pokojami czy profesjonalną obsługą, ale także bogatą ofertą usług dodatkowych, takich jak np.
spa, baseny i centra wellness.
Dzięki temu mogą oddać się relaksowi i regeneracji, korzystając z masaży, zabiegów pielęgnacyjnych oraz innych form odprężenia. Wiele hoteli oferuje również programy rozrywkowe i kulturalne, dzięki czemu każdy pobyt staje się wyjątkowym doświadczeniem. Ci bardziej wymagający mogą postawić na miejsca tylko dla osób dorosłych, które zapewniają jeszcze większy komfort i spokój.
Seniorzy podróżujący po całej Polsce mogą liczyć na różnorodną gamę ulg
. Koleje oferują
zniżki od 10% do nawet 50% na bilety dla osób powyżej 60. roku życia.
W komunikacji miejskiej wielu miast oferowane są często darmowe przejazdy po ukończeniu określonego wieku. W muzeach, galeriach i innych instytucjach kulturalnych osoby starsze mają do dyspozycji bilety ulgowe. Ci mogą ponadto korzystać z niższych cen za wejścia do parków narodowych, ogrodów botanicznych i zoologicznych.