Turysci.pl
Turystyka w Polsce notowała wzrosty.

Flickr.com/ Kancelaria Premiera

Rząd nie spodziewał się tak dużego wzrostu. Polska przekroczyła kolejną granicę. Dane są zatrważające

24 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Bartek Wojnowski

Udostępnij:

Turystyka krajowa w zeszłym roku pobiła ważny rekord. Najnowsze dane Ministerstwa dają nadzieję na rozwinięcie sektora w następnych sezonach. Obcokrajowcy naprawdę polubili kraj nad Wisłą.

Turystyka w Polsce odnotowała ważny wynik. Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, w 2019 roku Polskę odwiedziło aż 21,1 mln przyjezdnych z zagranicy, czyli o 7,8 proc więcej niż w roku poprzednim (2018 r. - 19,6 mln). W większości byli to obywatele Unii Europejskiej, jednak są też pewne zaskoczenia.

Turystyka notowała wzrosty

Dane z 2019 roku pokazują, że spośród 21,1 mln urlopowiczów zagranicznych, aż 19,6 mln pochodziło z krajów członkowskich UE. Jak podaje Rzeczpospolita, stawkę otwierają Niemcy - 7 mln (w 2018 r. - 6,7 mln), ale następnie już obywatele państw spoza UE. Ukraińcy - 2,6 mln (w 2018 r, - 2 mln), później Brytyjczycy - 1 mln (w 2018 r. - 919,4 tys.), Rosjanie - 955,3 tys. (w 2018 r. - 919,3 tys.) oraz Białorusini – 807,4 tys. (w 2018 roku - 793,1 tys.). Według ekspertów polska turystyka jest dla obcokrajowców ciekawa m.in. ze względu na ceny.

– Polska jest kierunkiem niezwykle atrakcyjnym dla gości zagranicznych, może pochwalić się bogatą ofertą turystyczną. Dominuje turystyka kulturowa, ale bardzo szybko rozwijają się inne segmenty, w tym turystyka zdrowotna czy aktywna. Nasza oferta cechuje się relatywnie niskimi cenami w stosunku do jakości oferowanych usług – mówi cytowany przez Rzeczpospolitą Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Polska turystyka była na plusie

Według zestawienia redakcji Rzeczpospolitej, w 2019 roku polska turystyka odnotowała łączną liczbę przyjezdnych z USA, Kanady, Korei Południowej, Japonii i Australii na poziomie 892 tys. (w 2018 r. - 806,7 tysiąca). Ten wskaźnik pokazuje, że popularność Polski wśród turystów z Ameryki, a także Dalekiego Wschodu wzrosła o 10,6 proc. Zważywszy na odległość i nie zawsze korzystne połączenia lotnicze, sytuacja naprawdę dobrze rokuje na następne sezony. Co ciekawe, z takich państw jak Norwegia, Szwajcaria, Turcja, Chiny, Brazylia, Izrael i Indie turyści przyjeżdżali również chętniej niż w 2018 roku – łącznie 1,6 mln w porównaniu z 1,5 mln.

- W efekcie zwiększonej aktywności turystycznej zarówno nierezydentów, jak i mieszkańców Polski (podróże po Polsce i za granicę) odnotowano wzrost łącznych wydatków w gospodarce turystycznej o 13,8 procent oraz wzrost udziału gospodarki turystycznej w tworzeniu PKB do poziomu 6,3 procent – szacuje Ministerstwo Rozwoju w komunikacie.

Źródło: Rzeczpospolita

undefined

Podobne artykuły

dyscyplinarka na zagraniczny urlop

Polska

Można zostać zwolnionym za zatejenie urlopu za granicą w czasie pandemii. Jest wyrok polskiego sądu

Czytaj więcej >
Podkarpacie co zobaczyć

Polska

Podkarpacie. Polski region pełen zróżnicowanych i niezwykłych miejsc

Czytaj więcej >
zamość z lotu ptaka

Polska

Zamość zachwyca turystów z całego świata. Jest jednym z "gwiezdnych miast" Europy

Czytaj więcej >
restrykcje muzeum

Polska

Polscy hotelarze mają nowy sposób na obchodzenie restrykcji. "Mam Muzeum i tam będzie można zamawiać catering"

Czytaj więcej >
góry gopr bieszczady

Polska

Turyści wyszli bez ubrań w góry, potem nie mogli już nawet włożyć kurtek. Interweniowali żołnierze

Czytaj więcej >
Rodzina w Tatrach deptała krokusy

Polska

Turyści deptali krokusy. TPN promuje akcję „Ani kroku(s) dalej!"

Czytaj więcej >