Turystyka wiele traciFot. unsplash.com/@seefromthesky

Nie tylko koronawirus. Tragicznych załamań w turystyce było o wiele więcej

Turystyka zmaga się z poważnym problemem, jakim jest zakaz przemieszczania się i zamknięte granice. Ludzie w obawie przed zarażeniem koronawirusem rezygnują z wakacji i nie planują wyjazdów w oczekiwaniu na poprawę sytuacji na świecie.

Turystyka jest wrażliwa na wszelkie zawirowania na świecie. Kolejne epidemie, wojny, kataklizmy i spory polityczne hamują jej rozwój i uniemożliwiają swobodne poruszanie się podróżnym. Tylko w XXI wieku mieliśmy 4 epidemie, a teraz przechodzimy przez piątą. Załamania na rynku turystycznym są częste. Najbardziej cierpią te kraje, których PKB opiera się o turystykę. Na tropikalnych wyspach bardzo często nie ma innej możliwości uzyskania dochodu, więc gdy zabraknie turystów, mieszkańcy głodują.

Polka leciała samolotem akcji Polka leciała samolotem akcji "Lot do Domu". Jest oburzona tym, jak ją potraktowali, opowiedziała wszystkoCzytaj dalej

Turystyka przestaje istnieć

Koronawirus, który obecnie sieje spustoszenie jest trudny do zatrzymania. Wysoka śmiertelność i łatwość w rozprzestrzenianiu się skutecznie odstrasza nawet najtwardszych podróżników. Nikt nie chce się niepotrzebnie narażać, chociaż potrzeba wyjścia z domu i ruszenia w świat jest silna. Linie lotnicze zrezygnowały z większości połączeń, hotele stoją puste, a biura podróży nie sprzedają nowych ofert. Cała branża turystyczna zamarła w oczekiwaniu na zakończenie epidemii i powrót do normalności.

Wirus Zika, który najboleśniej wspomina Ameryka Południowa, odstraszał turystów w 2015 i 2016 roku. Jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, powodując małogłowie u dzieci. To właśnie z tego powodu wiele osób zrezygnowało z wyjazdu do Brazylii czy innych krajów, w których występowało duże ryzyko zarażenia. W raporcie opublikowanym w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju zawarto informację, że ten wirus przyczynił się do strat w gospodarce rzędu od 7 do 18 mld dol., a najbardziej poszkodowana została branża turystyczna.

Epidemie w Azji zdarzają się często

Epidemia SARS w 2003 roku dotknęła głównie kraje wschodnioazjatyckie i pacyficzne. Straty w sektorze turystycznym wyniosły ok. 20 mld dolarów. Ptasia grypa w 2006 roku sprawiła, że 12 mln turystów zrezygnowało z wakacji właśnie w tym regionie. Przypuszcza się, że przyczyną częstego występowania ognisk epidemii w tym rejonie świata są słabe warunki sanitarne i niewystarczająca higiena.

Świńska grypa zaatakowała w 2009 roku głównie Meksyk. Aż 82 procent turystów zrezygnowało wtedy z przyjazdu do Cancun, które zwykle jest oblegane i trudno znaleźć wolne miejsce na plaży. Kilkadziesiąt hoteli zawiesiło swoją działalność, a ponad 10 tysięcy pracowników wysłano na przymusowe urlopy. Na całym świecie pojawiały się komunikaty z ostrzeżeniem przed ryzykiem, jakie niesie ze sobą wyjazd do Meksyku. Kraj wiele na tym stracił i przed długi czas odrabiał straconą pozycję.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagły atak na Zieloną Strefę. Zniszczony budynek mieszkalny, są ranni
2. Najgorszy okres pandemii jeszcze przed nami. Wiceminister zdrowia podał orientacyjne daty

Optymistyczne informacje ze świata odnośnie do obecnej epidemii już się pojawiają. Niestety nadal nie widać końca tej tragicznej sytuacji, a nowe przypadki zachorowań pojawiają się masowo w kolejnych krajach. Przedsiębiorcy z branży turystycznej już liczą straty, linie lotnicze i hotele szukają wszelkich możliwości by utrzymać się na rynku. Na ostateczny wynik strat musimy jeszcze poczekać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stan 74-letniej zakażonej Polki coraz lepszy. Otrzymała pionierską mieszankę leków
  2. Druzgocące zdjęcie z polskiego sklepu. Zachowanie klientki nie mieści się w głowie
  3. Polacy wylądowali w Warszawie. Na kwarantannę pojechali zwykłym PKP i transportem publicznym
  4. Koronawirus w autobusie PKS. Pasażerowie pilnie poszukiwani, zagrożonych kilkanaście kursów
  5. Pierwsza osoba na świecie dostała testowaną szczepionkę na koronawirusa. Wiadomo, kim jest
  6. Jest oficjalna decyzja UEFA ws. Euro 2020. Mistrzostwa nie odbędą się w tym roku

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł