Turysci.pl
Turystyka wiele traci

Fot. unsplash.com/@seefromthesky

Nie tylko koronawirus. Tragicznych załamań w turystyce było o wiele więcej

18 Marca 2020

Autor tekstu:

Maja Lachowicz

Udostępnij:

Turystyka zmaga się z poważnym problemem, jakim jest zakaz przemieszczania się i zamknięte granice. Ludzie w obawie przed zarażeniem koronawirusem rezygnują z wakacji i nie planują wyjazdów w oczekiwaniu na poprawę sytuacji na świecie.

Turystyka jest wrażliwa na wszelkie zawirowania na świecie. Kolejne epidemie, wojny, kataklizmy i spory polityczne hamują jej rozwój i uniemożliwiają swobodne poruszanie się podróżnym. Tylko w XXI wieku mieliśmy 4 epidemie, a teraz przechodzimy przez piątą. Załamania na rynku turystycznym są częste. Najbardziej cierpią te kraje, których PKB opiera się o turystykę. Na tropikalnych wyspach bardzo często nie ma innej możliwości uzyskania dochodu, więc gdy zabraknie turystów, mieszkańcy głodują.

Turystyka przestaje istnieć

Koronawirus, który obecnie sieje spustoszenie jest trudny do zatrzymania. Wysoka śmiertelność i łatwość w rozprzestrzenianiu się skutecznie odstrasza nawet najtwardszych podróżników. Nikt nie chce się niepotrzebnie narażać, chociaż potrzeba wyjścia z domu i ruszenia w świat jest silna. Linie lotnicze zrezygnowały z większości połączeń, hotele stoją puste, a biura podróży nie sprzedają nowych ofert. Cała branża turystyczna zamarła w oczekiwaniu na zakończenie epidemii i powrót do normalności.

Wirus Zika, który najboleśniej wspomina Ameryka Południowa, odstraszał turystów w 2015 i 2016 roku. Jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, powodując małogłowie u dzieci. To właśnie z tego powodu wiele osób zrezygnowało z wyjazdu do Brazylii czy innych krajów, w których występowało duże ryzyko zarażenia. W raporcie opublikowanym w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju zawarto informację, że ten wirus przyczynił się do strat w gospodarce rzędu od 7 do 18 mld dol., a najbardziej poszkodowana została branża turystyczna.

Epidemie w Azji zdarzają się często

Epidemia SARS w 2003 roku dotknęła głównie kraje wschodnioazjatyckie i pacyficzne. Straty w sektorze turystycznym wyniosły ok. 20 mld dolarów. Ptasia grypa w 2006 roku sprawiła, że 12 mln turystów zrezygnowało z wakacji właśnie w tym regionie. Przypuszcza się, że przyczyną częstego występowania ognisk epidemii w tym rejonie świata są słabe warunki sanitarne i niewystarczająca higiena.

Świńska grypa zaatakowała w 2009 roku głównie Meksyk. Aż 82 procent turystów zrezygnowało wtedy z przyjazdu do Cancun, które zwykle jest oblegane i trudno znaleźć wolne miejsce na plaży. Kilkadziesiąt hoteli zawiesiło swoją działalność, a ponad 10 tysięcy pracowników wysłano na przymusowe urlopy. Na całym świecie pojawiały się komunikaty z ostrzeżeniem przed ryzykiem, jakie niesie ze sobą wyjazd do Meksyku. Kraj wiele na tym stracił i przed długi czas odrabiał straconą pozycję.

Optymistyczne informacje ze świata odnośnie do obecnej epidemii już się pojawiają. Niestety nadal nie widać końca tej tragicznej sytuacji, a nowe przypadki zachorowań pojawiają się masowo w kolejnych krajach. Przedsiębiorcy z branży turystycznej już liczą straty, linie lotnicze i hotele szukają wszelkich możliwości by utrzymać się na rynku. Na ostateczny wynik strat musimy jeszcze poczekać.

Źródło: Wirtualna Polska

Podobne artykuły

LOT zawiesza połączenia

Na topie

LOT podjął decyzję. Zawieszają część połączeń 25 stycznia

Czytaj więcej >
jak wybrać hotel?

Na topie

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hotelu? Łatwo można dać się nabrać

Czytaj więcej >
szczepionki prawdziwy hit

Na topie

Seszele zapraszają na urlop. Stawiają jednak warunki

Czytaj więcej >
lotnisko nie mogli

Na topie

Miesiącami żył na lotnisku, bo bał się latać przez koronawirusa. W końcu go przyłapali

Czytaj więcej >
Podróże śladami filmów i seriali

Na topie

Przemek i Magda znaleźli sposób na swoje podróże. Odwiedzają miejsca znane z popularnych filmów i seriali

Czytaj więcej >
Statek marzeń Romance TV

Na topie

Romance TV zabierze Cię w najpiękniejsze miejsca na świecie

Czytaj więcej >