Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika quizy
Turysci.pl > Świat > Turyści znaleźli martwego rekina na plaży. Padło nie jedno, a kilkadziesiąt zwierząt
Dorota Witt
Dorota Witt 28.04.2023 09:13

Turyści znaleźli martwego rekina na plaży. Padło nie jedno, a kilkadziesiąt zwierząt

Rekin młot
Fot. City of Orange Beach Coastal Resources

Samicę rekina młota przypadkowi turyści wypatrzyli na mieliźnie w pobliżu miasta Orange Beach w stanie Alabama. Grupa przechodniów zaczęła wyciągać zwierzę na plażę i wezwała pomoc.
 

Turyści zaczęli wyciągać rekina z wody

20 kwietnia martwą samicę rekina młota, mierzącą ok. 4,3 m długości, woda wyrzuciła na brzeg w Orange Beach. Kilka osób wyciągnęło ją na plażę i skontaktowało się z Coastal Resources, miejscowym zespołem do spraw zasobów przybrzeżnych. Jego członkowie szybko poprosili o wsparcie naukowców.

 

Matka i młode rekiny młoty nie żyły, gdy woda wyrzuciła je na brzeg

- Nasz personel szybko dotarł i udało się ściągnąć rekina z plaży - podaje w komunikacie City of Orange Beach Coastal Resources. - Choć to bardzo smutne, że rekin był martwy, byliśmy zafascynowani rzadką możliwością zobaczenia młota. Od razu zaczęliśmy kontaktować się z różnymi agencjami. Dr Drymon z Mississippi State University Marine Fisheries Ecology, badacz skupiający się na rekinach przybrzeżnych, wysłał zespół, aby przeprowadzić autopsję - czytamy. 

Badacze odkryli, że rekin był w ciąży. Samica miała w brzuchu 40 młodych o długości ok. 40 cm. Wszystkie nie żyły, gdy woda wyrzuciła matkę na brzeg.

Rekiny młoty to krytycznie zagrożony gatunek

Padłym rekinom przyjrzeli się biolodzy z Mississippi State University Marine Fisheries Ecology. Pobrali próbki. Będą je dalej badać w laboratorium, bo przyczyny śmierci samicy wciąż nie udało się ustalić.

- Przebadaliśmy szczegółowo serce rekina, wątrobę, przełyk, żołądek, zastawkę przewijającą, śledzionę, nerki i trzustkę i żaden z tych organów nie nosił oznak choroby. Co więcej, nie było nieprawidłowych zmian ani nietypowych pasożytów - relacjonują naukowcy.

Specjaliści zwracają uwagę na to, że młoty są szczególnie wrażliwe na skutki stresu (bardziej niż inne gatunki rekinów), a ciąża się z nim wiąże. Żołądek samicy był pusty, to podobno normalne, bo te rekiny w ciąży często powstrzymują się od jedzenia. 

To nie koniec badań. U dorosłego usunięto kilka kręgów. Posłużą do określenia jego wieku i miejsca urodzenia, dane pomogą zbadać strukturę całej populacji. Tkanka mięśniowa z kolei będzie pomocna w ustalaniu nawyków żywieniowych, a także stopnia zanieczyszczenia wód i zwierząt metalami ciężkimi mikroplastikiem.

Sphyrna mokarran to krytycznie zagrożony gatunek. Jest na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych, która wydawana jest przez Międzynarodową Unią Ochrony Przyrody (IUCN). Nie jest agresywny.

Źródła: livescience.com, tvnmeteo.p;