Wyszukaj w serwisie
turystyka Lotniska i linie lotnicze okiem turystów polska europa świat poradnik podróżnika archeologia quizy
Turysci.pl > Europa > Turyści z niepokojem patrzą na kanał w Wenecji. Woda przybrała tam nietypowy kolor
Magda Antoł
Magda Antoł 01.06.2023 18:28

Turyści z niepokojem patrzą na kanał w Wenecji. Woda przybrała tam nietypowy kolor

Kanał Grande
Fot. Flickr/David Zöller

Turyści i mieszkańcy zaobserwowali niepokojące zjawisko. Woda w jednym z najsłynniejszych kanałów przybrała dziwną barwę. Wiadomo, co jest przyczyną. O sprawie zostały zawiadomione policja oraz władze ochrony środowiska. 

Po raz kolejny Włochy mierzą się ze zmianą barwy w wodzie. Tym razem w Wenecji mieszkańcy zauważyli, że w jednym z kanałów woda przybrała kolor szmaragdowy.

Woda zmieniła kolor na szmaragdowy

Zdarzenie miało miejsce 28 maja w godzinach porannych. Mieszkańcy Wenecji zauważyli zieloną plamę w okolicy mostu Rialto. Z godziny na godzinę stawała się coraz większa. Jak poinformował CNN rzecznik policji weneckiej, póki co nikt nie przyznał się do czynu. Lokalna policja bada sprawę i nie wyklucza, że mogło to być działanie na rzecz ochrony środowiska.

Co było przyczyną zabarwienia wody?

Zgodnie ze słowami władz ochrony środowiska, nietypowy kolor wody w kanale Grande spowodowała substancja chemiczna stosowana w konstrukcjach podwodnych, która służy do zidentyfikowania wycieków. Na szczęście nie jest toksyczna. Nadal nie wiadomo, skąd się wzięła w kanale. Regionalna Agencja Środowiska w Wenecji przypuszcza, że to nie był wypadek. Dokładniejsze wyniki badań zostaną przeprowadzone w tym tygodniu. Pomogą w określeniu, ile substancji znajduje się w wodzie.

Wenecja świętowała Vogalongę

Woda zmieniła kolor na szmaragdowy, kiedy miasto świętowało tzw. Vogalongę. Są to regaty wioślarskie organizowane od 1974 r. Przybrały też charakter protestu przeciwko rosnącemu użyciu łodzi motorowych, które były poniekąd przyczyną niszczenia Wenecji. Uczestnicy biorą udział w 30-kilometrowym wyścigu, biegnącym wzdłuż weneckich kanałów i zabytkowych budynków. Każdy wioślarz otrzymuje dyplom oraz pamiątkowy medal i inne drobne nagrody. Na to wydarzenie przybywa tysiące uczestników z całego świata.

Źródło: CNN Travel