Turyści uchwycili przerażające spotkanie z rekinami tuż przy europejskim kurorcie. "Pożarły wieloryba"
Do kolejnego niesamowitego spotkania turystów z rekinami doszło na… Lazurowym Wybrzeżu! Drapieżniki zwabił zapach świeżej krwi-zostały sfilmowane niedaleko brzegu podczas walki o wieloryba. Cała scena uwieczniona przez turystów i podzieliła opinię ekspertów.
Zmiany klimatyczne coraz częściej wpływają na podwodny świat i zachowania zwierząt. Niektóre sytuacje, które powinny zostać uznane za ekstremalne, stają się powszechne…
Rekiny na Lazurowym Wybrzeżu
Według raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) z 2016 r. żarłacz błękitny (lub rekin błękitny) został sklasyfikowany jako „krytycznie zagrożony” w Morzu Śródziemnym. Coraz częściej jednak obserwuje się je w okolicach europejskich wybrzeży.
Ostatni taki przypadek miał miejsce na francuskim Lazurowym Wybrzeżu. Zabierając klientów na obserwację delfinów, Mathieu Brondy, szef Sanary Aventure Marine, był świadkiem przedziwnego spektaklu. Grupa natknęła się na żarłacze, które żerowały na truchle wieloryba.
"Jeden był bardzo chętny do współpracy i przyszedł nas odwiedzić, drugi zniknął” - relacjonował Brondy. Okazało się, że zwłoki kaszalota dryfują u wybrzeży już od 26 sierpnia. Operacja wydobycia go z brzegu nie powiodła się, a na miejsce przybyły żarłacze. Sceny uwiecznione na nagraniu przez grupę turystów zaskoczyły specjalistów…
Dwa rekiny błękitne grasujące wokół padliny tuż przy wybrzeżu
“Dwa rekiny błękitne grasujące wokół padliny kaszalota ponad 35 kilometrów od wybrzeża Sanary. Obserwacja dwóch osobników w wieku dorosłym jak na filmie jest rzadkością” - wyjaśnia Matthieu Lapinski, biolog morski i prezes stowarzyszenia Ailerons. „ Obserwujemy głównie niedojrzałe osobniki, te na nagraniu wideo mierzą od 2 do 2,50 m i są dojrzałe. Gatunek ten żyje w Morzu Śródziemnym i może osiągnąć długość do 4 metrów ” – dodaje. Naukowca zaalarmowała jednak inna rzecz…
Zagrożenie na Morzu Śródziemnym
Podczas gdy rekiny coraz częściej zauważane są bardzo blisko plaż i skupisk ludzkich, coraz mniej jest ich na głębokich wodach. “ Dzisiaj Morze Śródziemne jest martwą strefą dla rekinów i płaszczek. W przeszłości prowadzono tu połowy” - dodaje Lapinski. " Zmiany łańcucha pokarmowego i zmiany klimatyczne niosą zagrożenie dla 50% gatunków płaszczek i 56% rekinów w Morzu Śródziemnym ” – dodaje biolog morski.
Podobnego zdania jest przewodnik Mathieu Brondy, który uwiecznił “ucztę” żarłaczy błękitnych i śmierć wieloryba. „Przyczyna jego śmierci pozostaje nieustalona, jednak główne zagrożenia ciążące na dużych waleniach w Morzu Śródziemnym to kolizje z dużymi statkami handlowymi, a także zanieczyszczenia mikroplastikami. Smutny los tego kaszalota przynosi jednak korzyści całemu łańcuchowi pokarmowemu i pozwolił nam dokonać wyjątkowych obserwacji. Rekiny na morzu są bardzo rzadkie i często bardzo przerażające!”.